Pražský kriminalista Josef Mareš

Pražský kriminalista Josef Mareš | foto: Martin Mráz, MF DNES

Vypadali jako studenti, říká šéf vyšetřovatelů o vrazích z Uzbekistánu

  • 83
Čtveřice Uzbeků v březnu 2008 v centru Prahy udusila prostitutku. Jejího pasáka podřízli, zapálili, ale přežil. Zabít chtěli ještě další ženu. U soudu nyní dostali doživotí nebo výjimečné tresty. Šéf týmu vyšetřovatelů Josef Mareš byl na místě činu. "Představoval jsem si je jinak," říká.

Co říkáte vysokým trestům?
Je dobře, pokud lidé, u kterých jsme přesvědčeni o tom, že jsou pachatelé, dostanou spravedlivé tresty. Musím podotknout, že jsem byl na místě, ale případ vyšetřoval kolega. Já jsem pak vývoj sledoval už jen jako šéf týmu.

Stíháte vůbec chodit na soudy?
Pokud je čas, tak by se tam vyšetřovatel měl jít podívat. Pro nás je to zpětná vazba. Například pachatelé se jinak chovají těsně po zadržení a jinak vystupují před soudem. Podle mě je povinnost seznámit se s rozsudkem. Podívat se, jak soud jednotlivé důkazy hodnotil, protože může mít na některé věci jiný pohled než my a příště s tím můžeme počítat.

Říkáte, že chování pachatelů se mění. Jak na vás tato čtveřice působila?
Teď jsem viděl jeden díl Majora Zemana. Ono to s tím tedy tak úplně nesouvisí, ale on tam říká větu, že každá vražda je trapný čin a nejtrapnější je pak ten pachatel. V tomto případě je to pravda. Já jsem byl na místě bezprostředně poté, co odsud odvezli poškozeného, u kterého ještě vůbec nebylo jasné, zda přežije. Člověk vždy přemýšlí, jak ti pachatelé vypadali. Když jsem je potom viděl, tak to nebyli žádní ranaři. Vypadali jako studenti. Rozhodně by si je člověk nespojil s tím, co viděl na místě činu.

Přiznali se hned, nebo zapírali?
Byli zadržení v Ostravě kvůli loupeži. Když se pak dostali k nám, tak se postupně přiznávali. Obecně, když máme čtyři pachatele na místě, tak to každý popisuje svýma očima a snaží se z toho trochu vyvinit. Řekne: Já jsem viděl, že oni tam něco dělají, ale já stál vedle. To přiznání tam bylo, spíš šlo o to zjistit, kdo to vyprovokoval a co následovalo. Navíc tam byly biologické stopy, otisky, pachové stopy. To, že byli na místě, prostě popřít nemohli. Tento případ byl jednodušší i tím, že jeden z poškozených přežil.

Jak jste se jim dostali na stopu?
Z kontaktů bylo jasné, že to byl někdo z jejich prostředí. Poté jsme se spojili s kolegy ze severu z ÚOOZ, kteří je zadrželi za loupež, a už jsme si pro ně jeli.

Je složitější, když je pachatelem cizinec?
Přinejmenším v komunikaci, musíte mít tlumočníka. Hlavně ale v celkovém myšlení. Hůř se nám vžívá do role cizince jako pachatele, než když jde o Čecha.

O této vraždě se mluví jako o velmi brutální. Vnímal jste to tak?
Každá vražda je brutální. Člověk při ní přijde o život. Tady to byla mladá žena, skoro zabitý mladý muž a to jsme ještě tehdy nevěděli o třetí ženě. Jak říkám, brutální je každá.


Video