Bojovníci šíitské Badrovy brigády u Fallúdži (1. června 2015).

Bojovníci šíitské Badrovy brigády u Fallúdži (1. června 2015). | foto: AP

Brit si vymyslel bitvu v Iráku, naletěl mu Islámský stát i jeho soci

  • 43
Islámskému státu i jeho protivníkům dokonale popletl hlavu britský bloger, který na web vypustil dezinformaci o intenzivní bitvě o město Šidžva na jihu Iráku. I když si celý střet i město samotné vymyslel, příznivci obou stran konfliktu jeho zprávy začali šířit a doplňovat.

„V Karbale vypukly po osvobození Šidžvy velké oslavy,“ začali lidé psát na Twitter a sebejistě dodávali: „Z Šidžvy do Karbaly uprchlo deset tisíc lidí“. Začalo se dokonce spekulovat, že se do boje budou muset vložit i sousední státy. „Pohroma: saúdská armáda musí rychle mobilizovat na iráckou hranici,“ zněl další příspěvek na sociální síti.

Ve skutečnosti je však fiktivní nejen bitva, ale i město Šidžva, kde se měla odehrát. Vymyslel si je Ahmad al-Mahmoud, Iráčan žijící v Londýně, který obvykle na účtu @IraqSurveys přináší seriózní zpravodajství o dění na Blízkém východě.

Autor mystifikace nestojí ani na straně Islámského státu, ani šíitských milic a irácké vlády. Svým experimentem chtěl ověřit, jestli šíitské milice využijí příležitosti a přihlásí se k fiktivnímu vítězství.

Chtěli jsme nachytat milice

„Chtěli jsme milice nachytat,“ řekl al-Mahmoud serveru The Daily Beast. „Tak jsme si s kamarádem Firasem řekli: Proč nevymyslet bitvu v malé vesnici a hlídat, jestli na to weby, sociální sítě a vláda skočí? Budeme tak moci posoudit, jak zoufalí jsou.“

To se skutečně stalo. „Po několika hodinách začali šíité na Facebooku psát, že IS prohrál a bylo to slavné vítězství,“ řekl BBC. Podle něj bylo celkem jasné, že je to vtip. „Šidžva“ se totiž říká měchu, v němž se v Iráku tradičním způsobem vyrábí máslo. 

Islámský stát

„Je to místní slang, kterému lidé mimo Irák nerozumí. Použili jsme to jméno jako vtip a kupodivu to vzbudilo velký zájem, protože z Iráku přichází tak málo zpráv. Lidé mně a Firasovi začali veřejně i soukromě psát a ptát se na detaily o bitvě a městu,“ dodal.

Zoufalství mezi Jogurtem a Máslem

Reakce se lišily podle zemí, odkud přicházely.„Někteří lidé ze Saúdské Arábie obvinili IS z toho, že v Šidžvě nechali sunnity napospas, i když jsme nikdy neřekli, jestli tam žijí sunnité nebo šíité. Logicky by to měli být šíité, když to mělo být velmi blízko Karbale,“ říká al-Mahmoud s odkazem na posvátné město šíitů na jihu Iráku.

„Podobně se vyjadřovali i někteří Syřané. Překvapilo nás ale, že do 48 hodin začali provládní Iráčané a fanoušci milic tweetovat, že IS utíká z bitvy a že milice Hašd vítězí a postupují,“ popsal.

Někteří ovšem mystifikaci prohlédli. „Šidžva je ztracený případ, nepřítel ji obklopil ze všech stran,“ napsal Iráčan s přezdívkou @omar1IQ. Přiložil ovšem mapku, kde Šidžvu obklopují vrchy, jejichž názvy v arabštině znamenají Jogurt a Máslo.

05.června 2015 v 02:39, příspěvek archivován: 15.června 2015 v 11:58

#معركة_الشجوه هجوم عنيف على #تل_الزبد و #تل_الخاثر ايضا وخسارتهما ربما تتسبب في سقوط الارجواني عفوا #الرمادي pic.twitter.com/Yv8gp2vWkp

Sám al-Mahmoud nakonec uznal, že se situace vymkla kontrole. Islamisté totiž začali mluvit o odvetě. Přiznal proto, že si vše vymyslel. „Tohle je kořist z bitvy o Šidžvu,“ připsal ke snímkům mléčných produktů.

„Po těch 48 hodinách dalo docela práci lidi přesvědčit, aby o Šidžvě přestali tweetovat. Asi nepomohlo, že jsme ve Photoshopu vytvořili montáže, na nichž moderátoři CNN a al-Arabíje mluví o bitvě, která se nikdy nestala,“ dodal později pro Daily Beast.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video