Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vymysleli hru o Brně a dali jí název Šalingrad

  8:20aktualizováno  8:20
Právě před rokem se bývalí spolužáci z univerzity Ivan Lounek a Tomáš Kubín rozhodli, že spolu vyrobí vůbec první deskovou hru o Brně. Po roce plánování, malování, ale také odlévání sošek a lepení kartiček je dnes jejich hra Šalingrad ve městě vánoční hit. První edice tří set kusů bude brzy vyprodaná.

Stolní hra Šalingrad a její autoři Ivan Lounek (vlevo) a Tomáš Kubín (vpravo) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Nejdřív to byla legrace, hlavně vymýšlení plánů, postav a příběhu. Pak to přešlo do byznysu, sháněli jsme investory a vše už brali vážně. A teď je to práce," říká jeden z autorů hry Ivan Lounek.

Šalingrad se inspiruje slavnou detektivní hrou Scotland Yard. "Hráli jsme její pražskou obdobu Akci X. Prostě jsme si řekli, že by stálo za to, předělat hru na Brno. A začali jsme kreslit mapy," vzpomíná na začátek divokého roku Ivan Lounek.

Baron uniká detektivům "šalinou" i na parníku

Podobně jako ve Scotland Yardu i v Šalingradu hráči coby detektivové cestují po městě různými druhy hromadné dopravy, včetně parníků na přehradě. Přitom se snaží lapit unikajícího tajemného Barona.

O Šalingradu

Autoři se inspirovali legendární hrou Scotland Yard.

Figurky se pohybují na herním plánu Brna, na kterém jsou zachycena brněnská zákoutí i desítky zastávek MHD.

Autoři Ivan Lounek a Tomáš Kubín na deskové hře pracovali rok. Ručně ji vyrábí asi deset lidí. Šalingrad stojí zhruba 700 korun a jeho první edice má 300 kusů.

"Baron se v určité chvíli objeví, dává si ale pozor, aby jej při tom detektivové nepolapili. Jejich smyčka se ale postupně nemilosrdně stahuje," popisuje Lounek příběh deskové hry.

Mapa, na které se hraje, obsahuje spoustu brněnských reálií. Šalingrad je tak vůbec první deskovou hrou o Brně. "Byl to náš velký cíl. Brno si o něco takového přímo říkalo, má osobitou atmosféru," líčí Lounek, který se sem přistěhoval před osmi lety a Brno si zamiloval.

"Inspirovali jsme se sice herním principem, ale vychytali jsme v něm chyby. Místo kartiček jsme třeba vymysleli bločky a hra je mnohem praktičtější," popisuje dál autor.

Na hře pracuje jen úzký tým několika málo lidí a vzniká tak trochu na koleni. "Všechno je ruční práce, nejsme žádná manufaktura. Každou z hracích sošek jednotlivě odléváme. A každý bloček musíme jednotlivě rozstříhat, aby se hra dala okamžitě hrát. A věřte mi, že je to docela pracné," uvádí tvůrce originální hry.

Šalingrad baví, prodává se už i na pořadník

Šalingrad je letos v Brně vánočním hitem. Kromě internetového prodeje se dá koupit i ve dvou kamenných obchodech v Brně.

"Je to hra pro Brňany a o Brně. A to tady chybělo. Přináší nový pohled obyvatel na jejich město," chválí Šalingrad Vladimír Ullrich z prodejny her Odysea ve Starobrněnské ulici.

Hra se prodává i v dalším obchodě Odysea v Lidické ulici. Stojí zhruba sedm set korun. "A je o ni obrovský zájem. Máme dokonce pořadník zájemců," dodává prodejce.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz