Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vracejí se nemoci našich prababiček. Přibylo černého kašle i spalniček

  0:02aktualizováno  0:02
Kdysi téměř vymýcené nemoci se v posledních letech u českých pacientů opět objevují. Černým kašlem se nejčastěji nakazí mladí lidé od čtrnácti do osmnácti let. Loni vypukla i epidemie spalniček. Odborníci navíc upozorňují, že účinnost očkování klesá.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Pavel WellnerMAFRA

Nejvýrazněji na sebe upozorňuje černý kašel. Počet nemocných touto infekcí roste několik let (více čtěte zde). Není náhoda, že o této nemoci vedou lékaři statistiky už od roku 1890. Tehdy patřil k nejvražednějším diagnózám. Očkování bylo zavedeno brzy po válce, od roku 1989 ale výskyt choroby stoupá.

Stále častěji se stává, že onemocní lidé, kteří v dětství byli proti černému kašli očkováni. Umírá se na něj výjimečně, ale nemocní mohou celé měsíce trpět silnými záchvaty kašle.

„Účinnost očkování klesá, v současnosti je mnohem nižší než před padesáti lety,“ říká Kateřina Fabiánová, která se na problematiku černého kašle zaměřuje ve Státním zdravotním ústavu.

Boj s bakterií vedou lékaři zatím neúspěšně. Ještě před pár lety černým kašlem nejčastěji onemocněli žáci druhého stupně základní školy. „V tomto věku u nich poklesla hladina protilátek. Potom, co se u nás stejně jako v sousedním Rakousku nebo Německu přidalo přeočkování,“ vysvětluje Fabiánová. Počet nemocných se tím však nesnížil, jen se přesunul do vyšší věkové kategorie, mezi 14 až 18 let.

Nemocný spalničkami nakazí až osmnáct lidí

Před desítkami let na tyto nemoce umíraly tisíce Čechů. Pak je plošné očkování, antibiotika a rozvoj medicíny vymazaly z povědomí lidí. Tak důkladně, že když loni vypukla epidemie spalniček v Ústí nad Labem, lékařům nějakou dobu trvalo, než stanovili správnou diagnózu (více o epidemii čtěte zde).

Spalničky patří k nejnakažlivějším nemocem na světě - jeden člověk jimi podle statistik nakazí 12 až 18 dalších lidí, u chřipky maximálně dva. „Poslední epidemie u nás byla v roce 1996, současní lékaři se s nimi obvykle nesetkali. I to je důvod, proč se (loni) nakazilo tolik lidí,“ upozorňuje Radomíra Limburská z Národní referenční laboratoře pro zarděnky, spalničky a parotitidu Státního zdravotního ústavu.

Obavy, že některé nemoci do Česka zavlečou uprchlíci, se ukazují jako neopodstatněné. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden sdělilo iDNES.cz, že běženci netrpí žádnými exotickými chorobami (více čtěte zde).

Uprchlíci v české nemocnici:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz