Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukázali Americe peklo Vietnamu zblízka, teď generace reportérů vymírá

  18:51aktualizováno  18:51
Během půl roku zemřeli novináři George Esper, Roy Essoyan, Horst Faas a Malcolm Browne. Jména, která sama o sobě neřeknou mnohé - ale také jména mužů, kteří americkým domácnostem přiblížili Vietnam na válečné frontě i v zázemí.

Upálení vietnamského budhistického mnicha na ulici v Saigonu. (11. června 1963) | foto: Malcolm Browne

Poslední v řadě čtyř reportérů agentury AP, který letos zemřel, se jmenoval Malcolm Browne. Proslavil ho snímek jihovietnamského mnicha v plamenech - Thích Quang Duc sebeupálením protestoval proti diskriminaci své víry (více o mnichově osudu najdete v seriálu iDNES.cz Slavné fotografie).

Snímek tedy není záběrem hrůz vietnamské války. Pochází z jihovietnamského Saigonu z roku 1963. Tehdejší prezident Diem, podporovaný Spojenými státy jako hráz proti komunistickému severu země, totiž buddhisty tvrdě utlačoval.

Jednaosmdesátiletý Browne získal za snímek stoicky sedícího mnicha zahaleného plameny Pulitzerovu cenu. V pondělí zemřel po dvanáctiletém boji s Parkinsonovou chorobou, která ho v posledních letech upoutala na invalidní vozík.

"Saigonský tým" řídne

"Proslulý 'saigonský tým' řídne. V únoru zemřel George Esper, Roy Essoyan ho následoval o měsíc později. Slavný fotograf Horst Faas odešel v květnu," připomněla v nekrologu agentura AP, pro kterou Browne i zmínění kolegové ve Vietnamu pracovali.

Esper o vietnamské válce napsal více než kdo jiný. V zemi strávil deset let a po vítězství komunistických vojsk a dobytí Saigonu v květnu 1975 odmítl odejít. Faas jako šéf fotografického oddělení AP v Saigonu zejména v šedesátých letech nejen fotil, ale také učil mladé fotografy. V roce 1967 byl vážně zraněn střelou z granátometu.

Browneho fotografie mnicha v plamenech byla jedním z impulsů, které vedly amerického prezidenta Johna F. Kennedyho k rezervovanému přístupu vůči dosud podporovanému Jižnímu Vietnamu.

"Za jediný rok jsme ztratili čtyři novinářské legendy a už jich moc nezbývá. Poté, co v květnu odešel Horst, jsem napsal, že to bylo stejně náhlé jako práce ostřelovače, který ví, kde bydlíme a vybírá si jednoho za druhým," poznamenal Richard Pyle, šéf saigonské kanceláře AP v letech 1970-1973.

Generace reportérů, která pracovala ve Vietnamu, nastavila laťku pro řadu válečných novinářů dalších let. A také přinesla vietnamskou realitu do amerických obýváků "v dosud nevídaném detailu a děsivých podrobnostech", napsala agentura AP. Tlak veřejného mínění patřil k faktorům, které přiměly USA k rozhodnutí Vietnam vyklidit, což vedlo k vítězství komunistických vojsk.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Najdete na iDNES.cz