Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyměněných dětí bylo v Česku více

  7:27aktualizováno  7:27
Z ujišťování lékařů by se mohlo zdát, že záměna dětí v třebíčské porodnici je naprostá výjimka. Jenže zřejmě není. MF DNES zatím našla tři podobné případy. V jednom z nich matky odešly domů s cizím dítětem. U dalších čtyř žen se na chybu přišlo ještě v porodnici. I tak ale několik dní kojily cizí dítě.
Pravděpodobnost záměny dětí je jedna ku tisíci. Ilustrační foto

Pravděpodobnost záměny dětí je jedna ku tisíci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vše o záměně miminek v třebíčské porodnici čtěte zde...

Hned dvě záměny se staly v porodnici Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Obě v roce 2001.

"Sestra po porodu uložila správně označenou holčičku do postýlky, která byla připravená pro jiné dítě," řekla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

"Bylo z toho velké haló, když se na to přišlo, a sestra, která chybu udělala, byla propuštěna," dodala. O tom, čí je které novorozeně, nakonec rozhodoval test DNA.

Další případ z této porodnice MF DNES popsala matka tří dětí. Její dceru někdo zaměnil zřejmě kvůli rozmazanému příjmení na stehně při koupání a přišel na to až ortoped při kontrole kyčlí.

Která je vaše?
"Po porodu jsme byly já i dcera označeny číslem, jí napsali navíc fialovou barvou příjmení na stehýnko. Nápis se však rozmazal a byla čitelná pouze koncovka -ová," popisuje šest let starý zážitek žena, která si nepřála kvůli příbuzným zveřejnit jméno.

Po hodině strávené po porodu na porodním boxu byla stejně jako druhá matka převezena na oddělení šestinedělí. Asi po dvou hodinách jí přivezli dceru a tehdy si ji poprvé konečně pořádně prohlédla. Proběhla vizita, přišli první příbuzní, druhý den další vizita. A před polednem šly matky s dětmi do ordinace, kde ortoped kontroloval dětem kyčle. Právě ten si všiml nesrovnalosti: číslo na náramku dítěte nesouhlasilo se jménem holčičky.

"S dětmi v postýlkách jsme se vrátily na pokoje. Po chvíli přišla sestra s tím, že mi dceru ´na chvilku vezme´. Řekla to tak, že jsem si byla jista, že něco není v pořádku. Trvala jsem na tom, že s miminkem půjdu i já. Vrátily jsme se do vyšetřovací místnosti, kde seděla moje ´spolurodička´ a v postýlce byla její dcerka," popisuje žena.

"Sestra dala moji postýlku vedle její a někdo z personálu se mne zeptal: ´Tak, která si myslíte, že je vaše dcera?´ Těžko popsat pocit, který jsem měla. Přistoupila jsem k postýlkám a ukázala jsem na tu druhou, s cizím jménem. Řekli mi, že to tak opravdu je. Že během koupání a prohlídky dětí po porodu, došlo k záměně. Byly jsme v šoku. Mně se chtělo plakat, druhá maminka se smála a říkala, že si připadá jako ve filmu."

Příběh má šťastný konec: přišla lékařka a omluvila se. "Dodnes si říkám, jak jsem si mohla nevšimnout rozdílných čísel u mě a u dítěte. Ale mě ani v nejmenším nenapadlo, že bych ta čísla měla kontrolovat, jestli mám vlastní dítě," dodává matka tří dětí.

Mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová vzpomíná na jiný případ. "Sestra uložila dítě do cizí postýlky a došlo k záměně," popisuje. "Případ skončil tak, že jsme za přítomnosti právníka dětem odebírali krev a dělali test DNA, aby matky neodešly z porodnice s cizím dítětem," říká.

Dítě přinesli večer domů
A ještě jeden příběh: ten MF DNES vyprávěl bývalý zaměstnanec pražské porodnice v Podolí s tím, že případ před třiceti lety odstartoval nový způsob značení novorozenců. U již propuštěné matky z porodnice ještě týž večer zazvonila zdravotní sestra i s pediatrem a v náručí měla dítě. Matce vysvětlili, že došlo k omylu, její dítě jí nesou a potřebují si vzít to, které má doma. Od té doby děti v Podolí označují nejen číslem, ale i příjmením na stehno.

"Bohužel je to tak dávno, že se nedají najít žádné záznamy," řekl ředitel porodnice Jaroslav Feyereisl. Odborník na bezpečnost pacientů, lékař David Marx, tvrdí, že není způsob, jak stoprocentně vyloučit možnost záměny dětí. "Toto nebezpečí se dá jen snížit," říká.

Z výzkumů v USA plyne, že pravděpodobnost záměny je jedna ku tisíci. To neznamená, že když se v Česku rodí sto tisíc dětí ročně, tak u sta z nich není jisté, jestli mají pravé rodiče. "Výzkumy totiž počítají i se situacemi, kdy k záměně nedošlo, ale moc k ní nechybělo," řekl Marx.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Najdete na iDNES.cz