Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výměna řidičáků vázne, půjde o ně žádat poštou

  2:26aktualizováno  2:26
Pro více než 700 tisíc šoférů, kteří si musí do konce roku vyměnit řidičský průkaz a dosud to neudělali, to je převratná novinka. S největší pravděpodobností totiž nebudou muset trávit hodiny či dny ve frontách na úřadech. Bude jim stačit poslat poštou vyplněný formulář.
Staré řidičské průkazy vydané do 31. 12. 1993 si musí lidé nechat vyměnit. Ilustrační foto.

Staré řidičské průkazy vydané do 31. 12. 1993 si musí lidé nechat vyměnit. Ilustrační foto.

A úřady, které mají výměnu řidičáků na starosti, žádost zpracují bez jejich přítomnosti. S návrhem, jak zachránit úřady před nevyhnutelným kolapsem, přišlo ministerstvo vnitra a dopravy.

"Všechny řidiče, kteří si o nové průkazy zatím nezažádali, obešleme dopisem. V tom bude předvyplněný formulář a informační leták," popsal náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Ověření za pár minut
Řidič tak bude muset pouze k žádosti připojit svou průkazovou fotografii, zkontrolovat, zda jsou údaje na něm správné, a pod žádost se podepsat. Podpis si bude muset nechat potvrdit od notáře. To by však problém být neměl.

"Ověření je otázka několika minut a stojí to pouze šestatřicet korun. U sebe je nutné mít jen občanský průkaz a potřebný formulář," řekla notářka Kamila Strejcovská.

Dotazník řidič zašle na úřad. Poštovné platit nebude, půjde z "kapes" ministerstev. Nový doklad si pak jen vyzvedne.

Podle zákona o nový řidičský průkaz musí požádat každý, komu byl starý doklad vydán do 31. prosince 1993. Ministerstva však připouštějí, že všem žadatelům nestihnou vydat nový průkaz včas. Hrozí, že spousta řidičů bude po Novém roce jezdit s tím starým. A za to by jim podle zákona hrozila pokuta až 30 tisíc korun.

"Vinu za to však nenese řidič, ale stát, který nedokázal zajistit rychlejší výrobu průkazů," řekl Zajíček. Policisté budou mít přístup do databáze řidičů. Pokud by při silniční kontrole "narazili" na řidiče s propadlým průkazem, na místě zjistí, zda o vydání nového už požádal. Když ano, pokutu nedostane.

O tom, zda budou moci řidiči žádat o nový doklad písemně, se rozhodne v pondělí. To budou návrh schvalovat všechny obce, které průkazy vydávají. Jediný problém s "poštovní" výměnou starých řidičských průkazů za nové, by mohli mít řidiči, kteří nebudou mít v pořádku všechny údaje na předtištěné žádance. Ti budou muset na úřad osobně.

"To ale bude jejich vina," řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Velká města pomoc vítají
Zpětnou kontrolu, zda si o řidičák nezažádala neoprávněná osoba, budou mít úřady ve chvíli, kdy si je lidé půjdou vyzvednout. Musí však počítat s tím, že výroba nových dokladů bude trvat déle než zákonem stanovených dvacet dnů.

Žádostí je mnoho a výroba jde pomalu. Kdo do žádosti napíše svůj telefon, tomu úředníci zavolají, jakmile bude řidičák hotov. Ostatní si budou muset na radnice volat sami.

V současné době je zapotřebí vyměnit ještě 717 253 řidičských průkazů. Průměrně se týdně vymění téměř jedenáct tisíc dokladů. Asi nejhorší situace je v hlavním městě.

"Vyměnit by se mělo ještě sto padesát tisíc těchto dokladů," řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Novinku, kterou ministerstva předkládají, proto vítá. "Navíc ani nebudeme platit poštovné a vše zajistí ministerstva," dodal Wolf.

Podobně reagují i úředníci z dalších velkých měst. Nejvíce jim vyhovuje, že náklady spojené s posíláním dopisů s formuláři, které vyšplhají až na 15 milionů korun, nebudou muset platit ze svého.

Novinku musí v pondělí schválit všechny úřady, které řidičáky vystavují. Proti by mohly být obce, které mají výměnu již téměř hotovou. "Aby to platilo, musí souhlasit všichni. Malé obce se budou muset přizpůsobit většině," řekl náměstek ministra dopravy Rudolf Vyčichla.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Najdete na iDNES.cz