Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


20:19
Vážení čtenáři, on-line reportáž z inaugurace prezidenta Miloše Zemana končí. Děkujeme za pozornost, dění kolem nového prezidenta budeme pokrývat v běžném zpravodajství.
19:07
Fotograf iDNES.cz se vydal se Zemanovými příznivci autobusem z Karviné do Prahy. Karviná je totiž místem, kde Miloš Zeman získal v druhém kole rekordní počet hlasů. Na fotografie se podívejte zde.
  • Přátelé Miloše Zemana Zemanovci z Karviné. Reportáž o cestě (8. března 2013,...

    Přátelé Miloše Zemana Zemanovci z Karviné. Reportáž o cestě (8. března 2013, Karviná-Praha). / Autor: Petr TopičMAFRA

18:01
Bývalý vicekancléř exprezidenta Václava Klause Petr Hájek spouští vlastní web Protiproud s podtitulem "kontrarevoluční magazín". Podle odpočtu na webu Protiproud začne Hájkův magazín fungovat zhruba za 24 dní. Úvodní článek doplnil fotomontáží hořících věží Světového obchodního centra v New Yorku po útocích teroristů z 11. září 2001 a vlajkou Evropské unie v popředí.
17:20
Zeman při svém inauguračním projevu opět zaútočil na média. Mimo jiné hovořil o "upovídaných komentátorech, kteří píšou o všem a nerozumí ničemu". "Je to nešťastný výrok, který nemá v současnosti obdoby, aby v inauguračním projevu zaútočil na tisk, bez něhož vlastně nemůže existovat. Symbióza politiků a médií je základem fungování demokracie...," řekl ČTK spisovatel a publicista Karel Hvížďala. Upozornil také, že se Zeman může snažit zasahovat do fungování veřejnoprávních médií, zejména televize a rozhlasu. Zeman ve svém projevu de facto otevřeně vyhlásil válku českým médiím, upozornila šéfredaktorka webu MediaGuru.cz Martina Vojtěchovská. Šéfredaktor webu Médiář.cz Ondřej Aust fundovanou kritiku médií podle svých slov obecně vždy oceňoval. "Ovšem pan prezident sám v kampani opakovaně lhal. Divím se tedy, že neváhá osočit novináře, že někomu vymývají mozek." Podle Daniela Köppla z deníku Insider Zeman mířil výroky spíše proti konkrétním novinářům. "Zemanova kritika českých médií nemusí vyústit v boj, ale naopak může přinést aktivity, které úroveň žurnalistiky pomohou zvýšit," míní Köppl.
16:55
Europoslanec Evžen Tošenovský s Milošem Zemanem jednal mnohokrát jako ostravský primátor a moravskoslezský hejtman. "Tehdy byl premiérem. Miloše Zemana znám úplně jinak, než jak ho nyní vidím v médiích. Nikdy jsem u něj nezažil tu nakloněnou hlavu a takový trošku lidový styl vyprávění. Já ho znám jako člověka, který má vše hodně promyšlené, nikdy se se mnou nebavil tou jeho lidovkou," řekl Tošenovský a dodal, že je proto hodně zvědav, jak Zeman novou důležitou funkci pojme.
16:49
Prezident Miloš Zeman si zatím neprohlédl prostory, kam by se mohl po nástupu na Pražský hrad nastěhovat. Stěhování tak Zeman začne řešit až od příštího týdne, kdy bude úřadovat v prezidentské kanceláři. Podle Zemanovy mluvčí Hany Burianové si Zeman chce prohlédnout všechny varianty prezidentského bydlení. Hlava státu by mohla bydlet například v prezidentském apartmá na Hradě nebo v Lumbeho vile. V úvahu by mohly přicházet i prostory ve výběžku jižního křídla, který se používal k ubytování státních návštěv.
  • Miloš Zeman při vojenské přehlídce na třetím nádvoří Pražského hradu. (8.

    Miloš Zeman při vojenské přehlídce na třetím nádvoří Pražského hradu. (8. března 2013) / Autor: Petr TopičMAFRA

16:35
Celkem se z dnešní inaugurace omluvilo 30 poslanců a poslankyň. Mezi jinými třeba Vlasta Parkanová, Petr Gazdík, Jaroslav Škárka nebo exministr kultury Jiří Besser. Z pochopitelných důvodů nedorazili pozvaní poslanci Roman Pekárek a David Rath. Sedí totiž ve vězení. Celý článek o pozvánkách pro odsouzené poslance čtěte zde.
16:05
Nový prezident Miloš Zeman se v inauguračním projevu nedotkl řady oblastí, které by se pro událost tohoto typu hodilo zmínit, soudí politolog Petr Just. "Zcela chyběla zahraničně politická část, které je velmi podstatná pro prezidentskou funkci," řekl ČTK Just. Ocenil naopak Zemanovu zmínku o tom, že by se měl prezidentský úřad pod jeho vedením stát neutrálním polem pro dialog stran a organizací.
15:40
Po dnešní inauguraci Zemana odcestoval Václav Klaus na pracovní návštěvu USA. Za oceánem bude do středy, čeká ho návštěva Institutu Cato.
15:36
Jaké bylo menu slavnostního oběda? Nový prezident Miloš Zeman a ústavní činitelé pojedli jako předkrm kozí sýr, následovala polévka s játrovými knedlíčky, panenka se zeleninou a bramborem a žloutkový krém s ovocem. Zemana pak čekal ještě oběd se členy jeho volebního týmu.
15:09
"Rozesmáli jsme se v okamžiku, kdy pan prezident neodolal a zahrnul do svého inauguračního projevu svůj vztah k novinářům," řekl iDNES.cz ministr financí Miroslav Kalousek. Popsal tak moment, který zastihli fotografové - prezident pronáší inaugurační řeč a ve vládní lavici je veselo. "Přišlo nám to hodně pokleslé. Od inauguračního projevu bychom očekávali přeci jenom něco víc než vyrovnávání se s osobními vztahy a mindráky," dodal Kalousek.
14:33
Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman musel znovu podepsat prezidentský slib. Ve verzi, kterou podepsal, totiž chyběla jedna koncovka, stálo v něm, že úřad bude zastávat "podle svého nejlepší vědomí a svědomí". Formulace v ústavě ale je jiná a na Zemana by se bez podpisu správného znění slibu hledělo, jako by nebyl zvolen. Když prezident text slibu přednášel, řekl ho správně. Celý článek čtěte zde
  • Druhý pokus. Miloš Zeman musel znovu podepsat prezidentský slib. Kvůli

    Druhý pokus. Miloš Zeman musel znovu podepsat prezidentský slib. Kvůli gramatické chybě. Tato verze už je tou správnou (8. března 2013) / Autor: Kancelář Poslanecké sněmovny

13:20
Prezident nyní obědvá s ústavními činiteli.
13:17
Česká televize už má čísla, kolik lidí sledovalo prezidentskou inauguraci, respektive její hlavní část po desáté hodině - zhruba 850 tisíc diváků starších 15 let. Pro srovnání - poslední prezidentský projev Václava Klause ve čtvrtek večer sledovalo téměř 650 tisíc diváků nad 15 let, novoroční projev asi 1,5 milionu diváků.
12:57
"Je nesmírně krásné vnímat po hromadě neúspěchů v politice jeden nesporný úspěch. VV se velmi výrazně podepsaly pod přímou volbu," řekl předseda Věcí veřejných Vít Bárta. Šéf komunistů Vojtěch Filip poznamenal, že inaugurace měla jiný, mnohem pozitivnější tón a atmosféru než před pěti lety za Václava Klause. "Vše bylo profesionálně připraveno, ale nic nového to nepřineslo," řekl. Projev označil za "očekávaný".
12:55
Senátor Starostů a nezávislých Luděk Jeništa přišel s kolegy v motýlku. "Holky mi říkaly, že mi hrozně sluší, tak jsem si ho vzal. Jiný důvod v tom nehledejte. Pan prezident byl zvolen, takže je to i náš prezident," řekl iDNES.cz se smíchem politik. Mějme nicméně na paměti i to, že se parlamentáři ze Schwarzenbergova tábora organizovaně rozhodli přijít v motýlcích, který se stal jedním ze symbolů ministra zahraničí a někdejšího prezidentského kandidáta.
12:25
Předseda Evropské rady Herman van Rompuy tweetuje v sice nedokonalé, ale přece jen češtině: "Blahopřeji Miloši Zemanovi v první den ve funkci prezidenta České republiky." Tweet najdete zde.

Diskuse


V93o53j41t70ě59c66h B62á71r47t51e55k 1851235846311: Už to fachčí. Dík (12:58)

V16o40j18t90ě30c62h B70á74r90t18e68k 1491365466891: Jsou někde všechny fotky? Pod "fotogalerie" se mě otvevírají jen videa. (12:34)