Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výměna holčiček proběhne, až mámy řeknou teď

  1:25aktualizováno  1:25
Desetiměsíční Verunka a Nikolka, zaměněné ve třebíčské porodnici, lezou po velké posteli. A už na první pohled je vidět, jak těžké bude pro rodiče vyměnit si je zase zpátky.

Jaroslava Trojanová s Nikolkou a Jaroslava Čermáková s Verunkou | foto: David Neff

Vše o záměně miminek v třebíčské porodnici čtěte zde...

Verunka, která vyrůstá v rodině Jana a Jaroslavy Čermákových, je temperamentní, rychlá, dělá první kroky. A vůbec ne nesmělé.

Nikolka, kterou už desátý měsíc opečovávají Jaroslava Trojanová a Libor Broža, je pomalejší, uzavřenější, sama ještě ani nestojí a nemá ani jeden zoubek.

Obě rodiny se sešly kvůli rozhovoru pro MF DNES. A zatímco jeho autorka Michaela Jílková hovořila s maminkami, tátové hlídali holčičky. I jejich chování vypovídalo o tom, že na výměnu ještě nejsou rodiny úplně připraveny.

Když bylo potřeba přebalit Verunku, automaticky se toho chopil Jan Čermák, který o ni se svou ženou pečuje už deset měsíců. Když se Nikolka rozplakala, do náruče ji okamžitě vzal její nevlastní táta Libor Broža. A když její pláč uslyšela ze spodního patra rodinného domku jeho partnerka, okamžitě přiběhla dítě ukonejšit.

Pouto, které vzniklo desetiměsíční výchovou dětí, je zatím silnější než prostý fakt, že biologicky vzato jsou rodiči jiného dítěte.

Jaroslava Trojanová s Nikolkou a Jaroslava Čermáková s Verunkou

"Kdy přijde den D? To teď opravdu nemůžeme říct. Záleží na našich ženách," říkají svorně otcové. "Až budou připravené, řeknou teď. Psycholog nám doporučil, že to máme nechat na nich," dodává Libor Broža.

Holčičky si už párkrát na chvíli vyměnili. "Když mám u sebe Nikolku, tak vím, že je o Verunku dobře postaráno, jsem klidná. Jenže to taky vím, že se mi Verunka druhý den zase vrátí," říká Jaroslava Čermáková, biologická matka Nikolky.

"Od té doby, co bývá Nikolka s Verunkou, dělá pokroky. Verča ji vyloženě táhne, Nikola se po ní opičí," říká Libor Broža. Oba muži neustále vtipkují, kdo komu a jak jeho dítě "kazí" nebo "rozmazluje". "Jinak jsme teď v takové ´mrtvé´ fázi, nedějí se žádné zvraty," říká Jan Čermák.

Konečnou výměnu si pořád nedovede představit. Cítí se svázaný s Verunkou, k Nikolce si pouto teprve pomalu tvoří. Na začátku každého týdne se rodiny dohodnou, jak se o holčičky příštích sedm dní "podělí". Zkoušejí i střídavou péči.

Od začátku jsou oba páry rozhodnuty společně žalovat nemocnici, kde k výměně došlo. Původní představa odškodného byla milion korun za každý měsíc, kdy byly holčičky v náručí nebiologických rodičů.

"Tohle ale řeší náš právník, my ne. A společnou dovolenou, kterou dostaneme od kraje, to zase organizuje můj švagr. My se teď věnujeme jen dětem, zvykáme si na ně," říká Libor Broža.

Biologická máma Nikolky je v pátém měsíci těhotenství. "Ještě přesně nevíme, kde bude rodit, ale rozhodně to nebude v Třebíči," říká rezolutně Jan Čermák.

Ale embargo už jednou porušili. "Gynekolog nám doporučil ultrazvuk, jestli miminko nemá rozštěp páteře. Museli jsme to udělat rychle, nechuť k nemocnici převážilo zdraví miminka," dodává Čermák.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz