Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sbohem, sovětské radary. Armádu čeká výměna „očí“ protivzdušné obrany

  18:41aktualizováno  18:41
Protivzdušnou obranu české armády čeká generační výměna. Do výslužby chce poslat staré sovětské a československé radiolokátory a výškoměry. Místo nich plánuje pokrýt vzdušný prostor postupně až desítkou moderních mobilních a trojicí letištních radiolokátorů. O ceně zatím není moc známo, nejspíš se však bude jednat o jednotky miliard.

Radiolokátorů sovětské výroby P-37 se armáda chce zbavit, protože jsou silně zastaralé. Místo nich zamýšlí pořídit moderní mobilní radiolokátory. | foto: 26. brigáda velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav

Záměr pořídit nové radary připomněl nedávno na výročním setkání se svým slovenským protějškem náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Oči protivzdušné obrany

Jaké radary armáda plánuje vyřadit?

Radar P-37 vojáci mají od 70. let. Slouží k radiolokačnímu průzkumu a navádění stíhaček na vzdušné cíle. Určuje jejich azimut a šikmou dálku.

Výškoměry PRV-17 tvoří komplet s radary P-37 a dodávají pochopitelně údaje o výšce cílů. Armáda je má od 80. let.

Nejlepší léta za sebou mají i radiolokátory RL-4AS, které slouží ke sledování cílů nad terénem i za nepříznivých podmínek nebo při úmyslném rušení. I ony zjišťují azimut a šikmou dálku cílů.

Mobilní třídimenzionální radar ST-68U CZ hledá cíle podle azimutu, šikmé dálky a polohového úhlu a umožňuje určit polohu zdroje aktivního rušení.

Zdroj: 26. brigáda velení, řízení a průzkumu

"Počítáme na přelomu let 2015 a 2016 s nákupem šesti mobilních radiolokátorů a tří letištních radarů," řekl s dovětkem, že by Česko i Slovensko výrazně ušetřily, kdyby techniku - ideálně schopnou letecké přepravy kvůli nasazení v zahraničí - pořídily spolu.

Do výslužby naopak zamíří devatenáct starých radiolokátorů a tři soupravy ST-68 CZ (více o vyřazovaných typech čtěte v rámečku).

Důležitější než gripeny

Loni na podobném setkání hovořil Pavlův předchůdce Vlastimil Picek, současný ministr obrany, který mimochodem dříve sloužil u velitelství protivzdušné obrany, o pořízení deseti mobilních radarů s rozložením do více let.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové se na této ambici nic nemění, i když opatrněji říká, že v první fázi armáda chce pět až šest radarů "a dále zvažujeme v další fázi v návaznosti na vývoj ekonomické situace a nové trendy v oblasti pasivní radiolokace provést analýzu možností kombinace aktivních a pasivních prostředků".

Téma radarů protivzdušné obrany je poněkud ve stínu jednání, jaké stíhačky budou po konci pronájmu gripenů střežit nebe nad Českem. Bez pozemních radarů by ovšem celá protivzdušná obrana byla odkázána jen na palubní radiolokátory letounů, což je naprosto nedostačující.

Nové radary pokryjí prostor do výšky tří tisíc metrů

Nové radiolokátory budou primárně určené ke sledování cílů do výšky tří tisíc metrů. Větší výšky totiž "kryjí" dva páteřní radary integrované protivzdušné obrany NATO v Sokolnicích a Nepolisích.

Které radary armáda koupí?

Vzhledem k tomu, že zatím neexistují přesné specifikace požadavků na novou techniku, nelze sestavit výčet. K evropské špičce patří například mobilní verze radiolokátorů RAT-31 DL (tedy systémů, jejichž fixní varianta stojí v Nepolisích a Sokolnici). Jejich přesné ceny nejsou známé, svědčí o nich ale fakt, že Itálie a Německo koupily po dvou kusech.

Armáda bude také čekat na postup vývoje nové generace radaru Věra z dílny pardubické společnosti ERA. Radar Věra patří mezi pasivní systémy, sám nic nevysílá a funguje na principu "vidět a nebýt viděn".

Společnost ERA koupila v roce 2011 zbrojovka Omnipol.

Otazník se prozatím vznáší nad cenou kontraktu. Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková odmítla odpovědět byť jen na otázku, zda půjde o částku v řádu stamilionů, jednotek či desítek miliard korun s tím, že by v tuto chvíli šlo o spekulaci.

Určitým vodítkem nicméně může být rozpočet ministerstva obrany, který v roce 2012 činil 43 miliard korun. Z toho většinu "spolknou" platy a příspěvky vojákům, na rozvoj ozbrojených sil šlo loni celkově 7,8 miliardy. Prostor pro financování nákupu radarů, byť rozloženého do více let, tak není příliš velký.

Hospodářské noviny koncem loňského října uvedly, že náklady na pořízení dosáhnou výše kolem 3,5 miliardy korun. Vzhledem k řadě faktorů (inflace, obsah smlouvy atd.) je však toto číslo nutné brát jako orientační. Zbrojní odborník Jaroslav Štefec nicméně listu sdělil, že pořizovací náklady činí jen asi pětinu nákladů celkových. "Zbytek jde na vrub věcem jako servis, náhradní díly, školení obsluh nebo výstavba infrastruktury," řekl Štefec.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz