Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vymáhejte od Omnipolu stamiliony za letouny CASA, žádá vládu John

  14:08aktualizováno  15:15
Začněte od společnosti Omnipol vymáhat 658 milionů korun, o něž byla předražena zakázka na nákup letadel CASA, vyzvaly vládu Věci veřejné. "Pokud to vláda neudělá, dopouští se trestného činu," je přesvědčen předseda VV Radek John. ČSSD zase požaduje, aby finančně-analytický útvar ministerstva financí zmapoval, kam šly peníze za nákup letadel.

Vláda musí podle Radka Johna vymáhat 658 milionů od Omnipolu za předražené letouny CASA, jinak se dopouští trestného činu. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kvůli předraženému nákupu letadel CASA chce policie pro dva trestné činy stíhat bývalou ministryni obrany, dnes místopředsedkyni Sněmovny Vlastu Parkanovou z TOP 09 (více zde). A spolu s ní i šéfa sekce vyzbrojování na ministerstvu obrany Jiřího Staňka. Parkanová je podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Vláda musí nyní podle Johna po společnosti Omnipol, která nákup letadel zprostředkovala, chtít, aby vrátila neoprávněný zisk. Věci veřejné přitom argumentují zákonem o majetku České republiky, který uvádí, že pokud cena přesáhne přípustnou výši, dohoda je neplatná v rozdílu cen. 

"Jsem optimistou a věřím, že v těchto ekonomicky těžkých časech se vládě podaří využít námi předkládaný způsob, jak vrátit státní pokladně zhruba 650 milionů korun a ulehčit tak daňovým poplatníkům. Tyto peníze jsou naprosto neodůvodněnou a tučnou kořistí Omnipolu," prohlásil John. Parkanová si podle něj počínala protiprávně, když nenechala řádně ocenit nákup armádních letounů.

U vojenského majetku nelze stanovit cenu podle zákona o oceňování majetku, psal Sobotka

Exministryně obrany se při své obraně, že neměla od ministerstva financí jasně stanoveno, za jakou cenu může vláda letouny CASA koupit, může opřít mimo jiné o dopis, který psal v roce 2006 tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka ministrovi obrany Karlu Kühnlovi v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur.

Sobotka v něm Kühnlovi na žádost o souhlas s cenou odvětil, že ministerstvu financí to nepřísluší. "Neboť se nejedná o běžně obchodovatelné zboží, ale o vojenskou techniku a vojenský materiál pro zajištění obrany a bezpečnosti státu, u kterého nelze stanovit cenu podle zákona č. 151/1997 Sb. o oceňování majetku," píše se v dokumentu, jehož kopii má iDNES.cz k dispozici.

Dopis, který v roce 2006 adresoval tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka

Dopis, který v roce 2006 adresoval tehdejší ministr obrany Karel Kühnl,

Podle Věcí veřejných je sice dokument možná zajímavý pro trestní kauzu Parkanové, ale nijak nemění to, že by vláda měla požadovat peníze od Omnipolu, který zprostředkoval předražený nákup letadel.

V dokumentu ministerstva financí z roku 2006, tedy v době, kdy ho vedl Sobotka, a který iDNES.cz získal, se doslova píše: "Obvyklou cenu v případě speciální a mimořádné zakázky státního významu, kterou je vojenská technika a vojenský materál pro zajištění obrany a bezpečnosti státu, nelze stanovit. Nelze ani předložit znalecký posudek na stanovení ceny obvyklé. Ocenění znalcem by bylo pouze jeho vlastním názorem, nikoli obvyklou cenou. Tento majetek se totiž běžně neprodává."

Současný ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v pátek řekl, že se zcela ztotožňuje se závěry svého předchůdce. Není divu - relativizují totiž také relevanci posudku, z nějž vychází policie při žádosti o stíhání Parkanové.

Zmapujte, kudy šly peníze při nákupu letadel, požaduje ČSSD

Sociálním demokratům se v pátek ve Sněmovně nepodařilo prosadit, aby byl zařazen speciální bod, kdy by vláda musela vysvětlit, jak proběhl obchod s Omnipolem.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek tak alespoň ministra financí Miroslava Kalouska vyzval, aby finančně-analytický útvar ministerstva zmapoval finanční toky při nákupu letadel CASA, podobně jako to udělal v jiné kauze ProMoPro, kde stát přišel o stovky milionů korun kvůli předražené zakázce na technické zajištění předsednictví Česka v Evropské unii.

Na výzvu ČSSS reagoval Kalousek, e finančně analytický útvar jeho úřadu je ze zákona nezávislý, a žádný pokyn mu proto dávat nebude. A řeečnicky se pak zeptal, jak sociální demokraté mohou vědět, že se tím už nezabývalHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz