Vymahač dluhů se městu vyplácí

Uherské Hradiště - Radním v Uherském Hradišti stačily čtyři měsíce, aby si potvrdili, že při angažování vymahače městských pohledávek neudělali chybu. Nejsou to ještě konkrétní čísla, město čeká, až vymahačovi skončí doba hájení a předloží konkrétní analýzu své práce, ale situace s pohledávkami města se určitě zlepšila.

Alespoň to tvrdí vedoucí ekonomického odboru uherskohradišťské radnice Vladimír Moštěk. Radnice svého vymahače neodměňuje na základě provize, jak je často zvykem v jiných městech regionu, ale platí ho podle mzdových tabulek.

Tajemník městského úřadu Josef Botek v odpovědi na otázku, zda si vymahač pohledávek na sebe vydělá, uvedl, že návratnost nebude tak rychlá jako v případě radniční kurýrky. Tu město angažovalo, aby ušetřilo na stále rostoucích poplatcích za služby pošty.

Vedoucí ekonomického odboru radnice Vladimír Moštěk ale říká, že už po čtyřech měsících je jasno. "Návratnost tady zcela určitě je, to je nepopiratelné," přesvědčuje Moštěk.

Náplň vymahačovy práce je jasná. Vystavuje exekuční příkazy, projednává splátkové kalendáře, připravuje podklady pro soudní žaloby. Především ale musí městu získat zpět co nejvíc peněz.

Je to tvrdý chleba, říká vamahač
Suma, kterou radnici v Uherském Hradišti dluží jednotlivci či firmy, se rok od roku zvyšuje. Nedávno to bylo sedm milionů dvě stě tisíc korun. V částce přitom nebyly zahrnuty dluhy na nájemném či nedoplatky z holobytů - další dva miliony a šest set tisíc. "Dluhy od fyzických osob se skutečně vymáhají nejhůř," potvrdil vymahač, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Neměří dva metry a neváží sto kilogramů, jak možná tajně doufali uherskohradišťští radní, když na jeho místo vypsali konkurs. Zase tak moc se ale od vysněných požadavků na fyzické parametry vymahače městských pohledávek neliší.

"Mám jedenáct centimetrů pod dva metry a vážím pětadevadesát kilo," směje se mladý muž. Hovoří ochotně, jen nechce, aby se v novinách objevilo jeho jméno. Stačí prý, když mu na radnici volají a píší "jeho" dlužníci.

Vyhružky jsou časté
"Výhrůžky jsou na denním pořádku, fyzicky mě naštěstí zatím ještě nikdo nezastrašoval," říká. S neplatiči přitom není v přímém fyzickém kontaktu, nevidí jim do očí, když je upozorňuje na jejich dluh.

Třebaže tajemník radnice Josef Botek avizoval, že se vymahač ukáže u dveří dlužníků a zazvoní na ně, praxe je zatím jiná. "Je to víc úředničina než cokoliv jiného. Zda vyrazím do ulic, to záleží jen na mých nadřízených. Oni o tom rozhodují. Já bych do toho ale šel, z kontaktu nemám strach," konstatuje muž.

Nebýt poplatků za svoz komunálního odpadu a dluhů na nájemném, neměl by - v nadsázce řečeno - co na práci. "To je ta nejhorší práce. A pak ještě všechny staré pohledávky města, ty se vymáhají hodně obtížně," vysvětluje muž, kterého radní neodměňují v závislosti na jeho úspěchu, nýbrž podle tabulek.

Nové pohledávky podle svých slov zvládá bez problémů. Možná si už dlužníci vyměnili důvěrné zprávy o jeho působení a dostali strach. "To nevím, zprávy zvenčí nemám. Lidé si ale musí zvyknout, že co bylo dřív, už neplatí. Radnice teď zavádí nový metr. Řeknu vám, je to tvrdý chlebíček. Do konkursu bych se ale přihlásil znovu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video