Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyloučili postižené sportovce. Teď po nich chtějí příspěvky

  12:37aktualizováno  12:37
Pět let se nesměl Svaz tělesně postižených sportovců účastnit vrcholných klání ani paralympijských her. Zastavena mu byla i finanční podpora. Přes dva tisíce handicapovaných sportovců sdružených ve svazu tím přišlo o 60 milionů korun.

Paralympik. Ilustrační foto | foto: AP

Proč? Svaz byl vyloučen z paralympijského výboru. Po martyriu právních tahanic Ústavní soud rozhodl, že vyloučení bylo protiprávní. Radost sportovců však netrvala dlouho. "Jen na chvíli jsem měl pocit, že spravedlnost zvítězila," řekl předseda svazu Jan Nevrkla.

Výkonné grémium paralympijského výboru se totiž po verdiktu Ústavního soudu ve spěchu sešlo a Svaz tělesně postižených sportovců fakticky vyloučilo znovu. Výkonný předseda paralympijského výboru František Janouch to zdůvodnil tím, že svaz pět let neplatil členské příspěvky, takže je vyloučen. Tedy pokud do tří dnů nezaplatí příspěvky zpětně – pět milionů korun.

Radek Šmerda, který přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, považuje krok paralympijského výboru za účelový: "Obchází rozhodnutí Ústavního soudu a je v rozporu se zdravým rozumem. Jak měli postižení sportovci platit členské příspěvky, když nebyli za členy považováni?"

Čestný předseda paralympijského výboru Petr Hulinský (ČSSD) není s detaily skandálu seznámen. Přislíbil, že si zjistí informace, aby se na nejbližším zasedání grémia zasadil o zákonný postup. "Předem ale nic slibovat nemohu," řekl.

Tělesně postižení sportovci pozbyli před pěti lety členství proto, že kritizovali nepořádky v účetnictví paralympijského výboru a nedemokratické praktiky grémia.

Nyní se 2 128 sportovců ocitá opět mimo soutěž. "Nejvíce je mi líto stovek vozíčkářů, pro které měly závody velký význam. Zůstávají bez podpory a prostředků. Chápu to jako velkou nespravedlnost," říká ředitelka Centra Paraple Alena Kábrtová.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz