Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úlehla: Pokud půjdu do voleb, budu chtít nejvyšší post ve Zlíně

  9:02aktualizováno  9:02
Tomáš Úlehla vyloučený z ODS plánuje návrat do Zlína. Po vyhazovu ze strany si nepřipadá jako poražený. Plánuje comeback jako lídr vlastního sdružení, jež hodlá založit a rád by se dostal do vedení zlínské radnice, kterou řídil už dříve.

Často říkával, že za ODS dýchá a jiná strana pro něho není. Teď má však co dělat, aby rozdýchal vyloučení. Občanští demokraté už ho mezi sebou nechtějí, a tak plánuje návrat do Zlína, kde už dříve zastával funkci primátora.

Vezměme to od začátku. Jak vnímáte kroky ODS vůči vaší osobě?
Považuji je za nespravedlivé a emotivní. Je to vztyčený prst dalším kolegům, aby neřešili své případné ideologické rozpory podobným způsobem. Někteří mladí členové, kteří se dostali do vysokých funkcí, začínají ODS měnit na Občanskou demagogickou stranu. A byl bych nerad, aby se o ní hovořilo jako o Občanské diktátorské straně.

Tomáš Úlehla

Narodil se v roce 1965 ve Zlíně. Absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Po revoluci byl členem Občanského fóra, pak Strany zelených, v roce 1994 vstoupil do ODS. Týž rok se dostal do zlínského zastupitelstva ve Zlíně, uspěl i v dalších dvojích komunálních volbách, v nichž získal řadu preferenčních hlasů. V letech 2002 až 2006 byl primátorem Zlína. V roce 2006 uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny, poslancem je druhé volební období. Na podzim 2012 patřil ke skupině poslanců ODS, kteří nesouhlasili s politikou strany, zejména s plánem na zvýšení některých daní.

Pořád si stojíte za svým, že jste se ničeho špatného nedopustil?
Nevidím jediný důvod k tomu, abych byl po devatenácti letech loajálního členství bez jakékoliv aféry tak náhle vyloučen. A jen za to, že jsem nehlasoval. Ustanovení ODS hovořilo o tom, že poslanci nesmí hlasovat pro Rusnokovu vládu, což jsem neučinil. Zůstávám pravicovým politikem, který hájí konzervativní hodnoty ODS. A budu dál hlasovat jednotně s ODS, i když mě už zařadili mezi nezařazené. Zatím mě jen nestihli přesadit.

Strana se od vás distancovala. A to i ve Zlíně, kde vám vyčítají, že jste se po odchodu do Prahy odcizil. Souhlasíte s tím?

To je naprostá lež. Tuto nálepku mi dali ihned po mém odchodu do Prahy Ilona Šebíková (předsedkyně oblastního sdružení ODS ve Zlíně – pozn. red.) a Libor Lukáš (šéf krajského sdružení a bývalý zlínský hejtman – pozn. red.) jednoznačně proto, aby oslabili moji pozici u voličů. 

Několikrát jsem se ucházel o členství v místní radě ODS, vždy ale neúspěšně. Přitom jsem ve Zlíně dvakrát až pětkrát týdně a účastním se všech společenských akcí, na které jsem zván. Bohužel na nich většinou nejsou zástupci ODS.

Takže i bez vyloučení by vaše budoucnost ve zlínské ODS byla problematická. Je to tak?
Kdybych se do Zlína vrátil jako člen ODS, tak bych musel počítat s tím, že nikdy nebudu zařazen na pozici, která by mi umožňovala ucházet se o post primátora. A proto jsem už před čtvrt rokem řekl, že se chci vrátit i bez ODS.

Jak by takový návrat vypadal?
Uvažuji o založení vlastního, řekl bych, apolitického sdružení výhradně pro účast v komunálních volbách. Zdůrazňuji, že mi nejde o formální účast. Pokud do voleb půjdu, budu usilovat o post nejvyšší. Vím, co dělám. Po tolika letech v politice už nejsem naivní, ale ani unáhlený. Můžeme získat tolik hlasů, abychom se do zastupitelstva dostali. Pak to bude věcí politické dohody a boj o dosažení možného.

V komunálních i parlamentních volbách jste vždy dostával jako kandidát ODS hodně preferenčních hlasů, nemůže vám však současná aféra výrazně uškodit?
Od chvíle, kdy jsem byl vyloučen z klubu ODS, dostávám řadů podpůrných e-mailů i SMS. Někteří lidé mě dokonce přímo vyzývají, abych založil nějaké sdružení a kandidoval. Dobu mého primátorování (2002 až 2006 – pozn. red.) považují za nejlepší období ve Zlíně po revoluci v roce 1989. To je silná motivace. Do žádné jiné strany rozhodně nehodlám vstupovat.

Šéf krajské ODS: Úlehla je jidáš

Před lety byli dobří přátelé, kteří v ODS úzce spolupracovali. Tomáš Úlehla řídil jako primátor město Zlín, Libor Lukáš coby hejtman Zlínský kraj. 

Dnes je vše jinak. 

Tím, že Úlehla nehlasoval proti Rusnokově vládě, definitivně u Lukáše skončil. "On o sobě říká, že je rebel, ale zachoval se spíš jako Jidáš. V ODS nemá co dělat," říká nekompromisně šéf krajské ODS Lukáš.

Překvapil vás jeho krok?

Byl to šok. Několik hodin před hlasováním jsem se s ním bavil a neřekl mi, že se tak zachová. Nikomu nic neřekl. Věděl, co udělá, ale choval se pořád jako jeden z nás. Taky Jidáš, než zradil Ježíše, na sobě nedal nic znát. Tomáš Úlehla se nezachoval jako rebel, což o sobě prohlašuje, ale jako Jidáš.

Chcete tím říct, že dostal i 30 stříbrných, jak praví Bible? 

Kdo ten příběh zná, může si to domyslet. Já můžu jen spekulovat o tom, jestli se rozhodoval svobodně, nebo ne. Ať si sám sáhne do svědomí. Pořád jeho krok nechápu, ale už ani nechci, aby mi cokoliv vysvětloval. Naše společná cesta politikou skončila. 

Dříve jste byli přátelé, pak se však vaše vztahy horšily. Proč?
On byl primátor, já hejtman. Měli jsme dobré vztahy a mohl jsem si myslet, že jsme přátelé. Nicméně jeho pražské putování nás rozdělilo. Myslím si, že začal cítit rivalitu a připadal si jako první mezi rovnými.

Půjdete jako lídr za Zlínský kraj do předčasných voleb?
To je předčasné. Je třeba zapomenout na Úlehlu a pokusit se restartovat ODS. 

Lukáš o Úlehlovi ještě před vyhazovem ze strany také prohlásil, že jako chlap musí cítit, že se dostal na druhou stranu barikády, a měl by se k odchodu rozhoupat sám. "Pokud k němu nebude mít dost kuráže, bude odejit. Tento hlas zazní ze všech úrovní ODS," řekl.

Uvažujete o spojení se senátorem Tomiem Okamurou?
V žádném případě. Sešli jsme se teď spolu a dohodli se na další spolupráci. Pomáhal mi už dříve v předvolební kampani i při pořádání charitativních akcí. Považuji ho za kamaráda a kolegu z regionu. Nehodlám ale přecházet do jeho politického uskupení Úsvit. Nevstoupím do žádné jiné strany.

Máte už vytipované nějaké osobnosti, které byste chtěl mít ve svém sdružení?
Řeknu to tak: sdružení bude zcela otevřené. Bude se do něho moci přihlásit každý slušný člověk bez ohledu na politickou příslušnost, pokud mu to jeho strana dovolí. S výjimkou členů KSČM.

Budete kandidovat už v příštích komunálních volbách 2014?
Počítám s tím. Chci být člen zastupitelstva. Všichni ti, kdo tvrdí, že jsem se ze Zlína vytratil, uvidí, kolik získám preferenčních hlasů. Věřím totiž, že Zlíňáci nezapomínají. Byl bych rád, kdyby se mnou počítali.

Jak se bude sdružení jmenovat?
Název by měl obsahovat modrou, ta barva mě provází celým životem. Uvažuji o žluto-modré.

To odkazuje k hokeji?
Ke všem zlínským sportům, tam jsem svým srdcem vždycky patřil.

Změňme téma. Co říkáte na slova Libora Lukáše, který vás nazval jidášem?
Od člověka, který dvakrát zametl s ODS, když se ustanovil do čela kandidátky pro krajské volby a pak dal přednost koalici s ČSSD, to neberu. Tehdy jsem ho mohl nazvat jidášem, ale neudělal jsem to jen proto, že jsem mu pomáhal do vyšších pater politiky z malého Pitína a v Praze jsem ho učil hledat cestu na ministerstva.

Proč si myslíte, že se vůči vám tak ostře vymezil?
Nevím. Možná cítí velkou šanci zbavit se pomyslného protihráče. Cítí, že mi může zasadit definitivní k. o. Jako poražený člověk jsem se ale v životě cítil, jen když se mě či mých blízkých dotkla nějaká choroba. V politice si na kolena jen tak nekleknu. Zajímavé přitom je, že nedlouho před hlasováním o Rusnokově vládě mě Lukáš přijel navštívit do mé pražské restaurace. Chtěl, abychom spolu začali zase spolupracovat a pozvedli ODS. Stěžoval si i na to, že se o něho po jeho odchodu z kraje nepostarala strana ani její expředseda Nečas.

Jak se díváte na Petra Nečase?
To, co se teď děje, je jen důsledek jeho jednání, když položil vládu. Provedl něco tak morálně špatného, že to zatřáslo etikou ODS. Vedle něho si nepřipadám jako člověk, který stranu poškodil.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz