Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vylodí se americká vojska i potřetí?

  0:01aktualizováno  0:01
Za několik dní tomu bude šedesát let, co se Spojenci vylodili v Normandii. To je dobrá příležitost nehledět dozadu, nýbrž vpřed. Vylodí se Američané i potřetí, až bude zase zapotřebí Evropu zachraňovat od ní samé?

To je otázka, s níž by si měli Evropané hodně pohrát.

Američané nejsou v Evropě příliš oblíbeni. Mohli by se zatvrdit a potřetí už nepřijít. To by mohlo být pro evropské státy nepříjemné, dvě světové války vyhrála demokracie, a řečeno moderním slovníkem, občanská společnost nad totalitou jen díky americkému vylodění.

Pečlivý čtenář by přidal i to třetí - pád komunismu, jehož revoluční agresivitu držely na řetězu zase americké zbraně. Vděku se Američané nedočkali. Stali se kořistí evropských myslitelů. Dočkali se však většího daru - rozšíření a zvětšení světa demokracie.

Možná, že tento, jak říkají nepřátelé USA, americký export dorazí i do Ruska. Rozhodně nabízí dnešní Rusko nejvíc občanské svobody ve svých dějinách. Evropa má vášnivé sklony ničit sebe samu, svou podstatu, své velké civilizační objevy: svobodu a demokracii.

Ve dvacátém století stála několikrát na prahu zániku - nerozvraceli ji barbaři z dálek, do záhuby se vedla sama. Ze záhuby sama vyjít už nedokázala, vždy k tomu potřebovala vojska USA.

Všechny ty komunismy, nacismy, fašismy a jejich nejroztodivnější eko- i socio-deriváty, to jsou také evropské vynálezy. Volnost, rovnost, nacismus může si Evropa psát nad svou snivou hlavu. Nejen sen o svobodě, ale také sen o řízení lidí a plánování jejich životů je velké evropské téma.

Už mnohokrát vedlo ke vzájemnému vybíjení Evropanů. Nikdo neví, co bude v budoucnosti. Ta je zlu vždy otevřená. Může nastat i to, čemu dnes nikdo nevěří, jako nevěřil, že přijde komunistické vraždění nebo nacistická krvelačnost.

Smysl Evropské unie můžeme vidět v tomto: aby se potřetí americká vojska vylodit nemusela. Pokus o "sjednocení" Evropy může znamenat, že Evropa dokáže svou svobodu ubránit i sama, bez amerického bratrance.  A když nedokáže, bratranec se vylodí, chválabohu, do třetice.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz