Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vylíčení kamionů v ČT rozčílilo autodopravce

  16:18aktualizováno  9. listopadu 10:20
Automobiloví dopravci si stěžují na Českou televizi. Pořad Nedej se odvysílal nedávno reportáž o nebezpečí kamionové dopravy. Podle sdružení Česmad Bohemia však byla jednostranná a neobjektivní, zástupci dopravců v ní nedostali prostor. Pořad posoudí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kamionová lobby je agresivní a drzá, říkají tvůrci pořadu | foto: Jan ZvolánekiDNES.cz

Bitva o přírodu pokračuje. Takový podtitulek dali tvůrci reportáži z 2. října, kterou Česká televize odvysílala na svém druhém kanálu. Tématem byla vzrůstající kamionová doprava i to, kterak ohrožuje zdraví a bezpečnost lidí.

Dopravci však pořadu vytýkají, že byl silně zmanipulovaný a zkreslený. "Při zhlédnutí pořadu jsem získal pocit, že kamiony jen znečišťují životní prostředí, způsobují dopravní nehody a zabíjejí malé děti," řekl generální tajemník Sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar.

Podle sdružení dostali prostor všichni, jen ne autodopravci sami. V pořadu vystoupili komunální politici, náměstek ministra dopravy za Stranu zelených či tiskový mluvčí Českých drah.

Slova prezidenta Česmadu však pocházela ze tři roky starého rozhovoru a byla prý vytržena z kontextu. "Nikdo z tvůrců pořadu nás nekontaktoval, nikdo nám nedal příležitost vyslovit se k problematice, ke které máme ze všech nejblíže," upřesnil Špryňar.

Případ posoudí Rada
Sdružení se proto počátkem listopadu obrátilo na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s podnětem k zahájení řízení. "Podnět jsme přijali, Radě bude předložen 20. nebo 21. listopadu," řekla iDNES.cz Martina Šotková z Úřadu pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada podle ní rozhodne, zda se bude chtít zmíněným pořadem více zabývat a zda si k němu vyžádá příslušnou analýzu.

Její součástí by měl být i posudek, do jaké míry dostaly obě strany v reportáži dostatečný prostor. "Pokud úřad bude analýzu zpracovávat, určitě toto zhodnotí," řekl iDNES.cz radní Daniel Matulka.

Tvůrci pořadu České televize se však nad stížností podivují. Poukazují na to, že smyslem pořadu bylo prezentovat fakta, ne názory. "Jedná se o celorepublikový problém, reportáž byla z jedné oblasti středních Čech na základě přímého svědectví o kritické situaci," tvrdí autoři reportáže.

Podle nich se měl Česmad obrátit přímo na redakci. "S radostí jejich zástupcům umožníme diskusní pořad," uvedli ve svém vyjádření.


Tvůrci pořadu: Jako na tržnici v Kábulu

"Natáčení nebylo žádným detektivním příběhem, který by vyhledával výjimky. Právě naopak – kamionová doprava je mor, který v tuto chvíli ohrožuje celou zemi a ani není možné zachytit ji v celém démonickém rozsahu. Vždyť situace na silnicích často v mnohém připomíná šílené záběry rozsekaných těl na tržnici v Kábulu nebo Bagdádu."

***

"Za to, že dopravci nejsou populární, nemůže ČT. Když se někdo v přetíženém náklaďáku bezohledně žene obcí, která k tomu není uzpůsobena, není co dodat. Co na tom chce Česmad vysvětlovat?"

Pavel Bezouška, autor reportáže

"Opravdu, při nejlepší vůli nevím, co bych odpověděl. Chce snad někdo (Česmad) zpochybňovat známá fakta o tom, jak ohromný nárůst kamionové dopravy tragickým způsobem ohrožuje životy, zdraví a v neposlední řadě životní prostředí? O tom byl celý pořad! Jde o závažný celorepublikový problém.  Jaké jiné závažnější kritérium pro pořad platí než jeho pravdivost. A za tímto kritériem si stojím."

Jiří Podlipný, autor reportáže

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz