Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyléčili jsme prvního pacienta s virem HIV, oznámili němečtí vědci

  18:24aktualizováno  18:24
Němečtí vědci oznámili, že se jim podařilo vyléčit muže nakaženého virem HIV. Odborníci z berlínské univerzitní nemocnice Charité léčili pacienta s HIV, který zároveň trpěl leukémií. Transplantovali mu od dárce kmenové buňky s genovou mutací, jež způsobila, že buňky byly odolné viru HIV.
Model viru HIV

Model viru HIV | foto: Profimedia.cz

O úspěchu německých vědců pojednává studie uveřejněná na webových stránkách odborného žurnálu Blood. "Naše výsledky silně naznačují, že se podařilo dosáhnout u tohoto pacienta vyléčení viru HIV," píše se ve studii.

Mnozí experti ovšem varují, že podobný typ léčby nemusí být bezpečný nebo proveditelný u spousty dalších pacientů, uvedla agentura AFP.

A jak tedy němečtí vědci dosáhli úspěchu? Pacient - Američan starý kolem čtyřiceti let - podstoupil v roce 2007 kvůli leukémii transplantaci kmenových buněk.

ROZŠÍŘENÍ VIRU HIV

Podle Světové zdravotnické organizace má virus HIV 33.4 milionů lidí na světě.

Ty ovšem obsahovaly vzácnou vrozenou genovou mutaci, která je činila odolné proti viru HIV. Pacient zároveň podstoupil silnou chemoterapii a ozařování, což prakticky zlikvidovalo jeho vlastní imunitní systém, přiblížila televize CNN na svém webu.

Ve stejné době muž přestal brát anti-retrovirální léky podávané u pacientů s HIV. Když se o třináct měsíců později objevila znovu leukémie, podstoupil stejnou léčbu podruhé, včetně transplantace kmenových buněk - ty byly od stejného dárce jako v prvním případě.

Vědci v čele s Kristinou Allersovou nejdříve předpokládali, že virus HIV časem v těle zvítězí, to se ale nestalo. Po více než třech letech bez anti-retrovirálních léků pacient nevykazuje známky ani leukémie ani viru HIV a jeho imunitní systém odpovídá zdravému člověku, hlásí autoři studie.

Vědci jsou vůči typu léčby skeptičtí

Nicméně další vědci zabývající se výzkumem onemocnění AIDS jsou skeptičtí ohledně dopadu tohoto případu na léčbu u většiny dalších pacientů. "Je to zřejmě léčba, ale něco stojí," míní například lékař Michael Saag z univerzity v Alabamě.

"Léčba spojená s likvidací imunitního systému je velmi riskantní," řekl telefonicky televizi CNN. "I když někdo nezemře po transplantaci, existují komplikace, které mohou lidem velmi znepříjemnit život," řekl s odkazem na případy, kdy implantované kmenové buňky napadnou tělo příjemce.

Studie je podle něj potvrzením teorie, která spočívá v tom, že pokud lékaři eliminují u pacienta všechny buňky, které produkují virus HIV a nahradí je neinfikovanými buňkami, jedná se o léčbu nemoci, uvedla CNN.

Stále lepší léky

Prognózy u pacientů s virem HIV v dnešní době už nejsou tak ponuré jako tomu bylo v polovině 90. let minulého století. Vědcům se od té doby podařilo vyvinout mnohem efektivnější léky. "Můžeme udržet lidi naživu po běžnou délku života. To znamená, že pětadvacetiletý člověk, kterému dnes diagnostikovali HIV, má reálnou šanci žít do 80, 85 nebo 90 let," řekl Saag.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz