Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vykopávky v centru archeology překvapily

  9:28aktualizováno  9:28
Nové Město - Archeologové byli velmi překvapeni nálezy v rámci rekonstrukce bývalé Hypoteční banky v hotel na Senovážném náměstí. Podle průzkumných sond totiž považovali lokalitu za zcela běžnou. Výzkumníci nalezli například malované a zlacené nádoby ze skla z poloviny 17. století či několik neporušených keramických nádob ze 14. století.

"Do pátku ukončíme jednu etapu prací a posuneme se o kus dál. Jsme zvědaví, co najdeme, neboť víme, že na následující parcele se nacházela část barokních kasáren," přiznává vedoucí výzkumu společnosti Archaia Praha Vojtěch Kašpar.

Investor stavby uvažuje o vytvoření stálé expozice pro zapůjčení nálezů přímo ve vznikajícím hotelu. Jinak totiž bývají nalezené předměty jako majetek státu uloženy do depozitářů a pouze některé bývají občas použity pro krátkodobé výstavy.

Pražské lokality nejčastějších archeologických nálezů:

Pravěk - bubenečsko-dejvická oblast, Troja, Libeň, Ďáblice, povodí
Botiče
Středověk - historické jádro metropole: Malá Strana, Staré Město - především pozůstatky ze 13. století, Pražský hrad a podhradí - od 8.-9.století, Nové Město - zbytky osad a vesnic ze 14. století
Novověk - širší centrum Prahy - svrchní vrstvy z 16. až 18. století

Nejběžnější nálezy při záchranných archeologických pracích:

fragmenty keramiky i celé kusy (především nádobí), zvířecí kosti jako zbytky potravy, pracovní nástroje, zbytky budov a studní, mince, šperky a ozdoby

Jedním z významných pražských objevů tohoto roku byl nález středověké zvonařské dílny z 15. století. Výzkumníci ji odkryli v létě při stavbě obchodně-administrativního komplexu v Jungmannově ulici. Ta se ostatně v minulosti nazývala Zvonařská.

Archeologové tam mimo jiné objevili jámy na písek, který se těžil pro stavbu nedalekých domů. Posledním objektem, jehož stavba se neobešla bez písku z Jungmannovy ulice, je palác Lucerna.

Za nejvýznačnější nález během desetiletého trvání organizace Archaia považuje hlavní archeolog Michal Bureš miniaturní kostěnou plastiku ze třináctého století. "Našli jsme ji před třemi lety a jde o práci provedenou do takových detailů, jaká v té době neměla obdoby," tvrdí Bureš. Nález objevili v domě U Sixtů na Starém Městě, který byl od 12. století měšťanským domem s kompletním dobovým zázemím. "Vykopávky na místě jsme zatím bohužel nemohli dokončit a materiál není zpracován, protože investor musel z finančních důvodů stavbu přerušit," dodává Bureš.

Archeologický průzkum na každé stavbě vyplývá z památkového zákona. "Pokud jde o objekt, který má být, jako v případě hotelu, výdělečný, práce hradí investor," říká vedoucí archeolog.

Často podle něj právě s investory probíhají tvrdá smluvní vyjednávání. "Naštěstí je za námi socialistická doba stavebnictví, kdy byla místa možných vykopávek zalévána betonem, aby nezdržovala stavbu," vzpomíná Bureš. V dnešní době podle něj archeologickému průzkumu "neuteče" ani třeba rekonstrukce hlavního uzávěru plynu.

S příchodem zimy práce v terénu nekončí. "Vykopávky se mohou zastřešit a poté vyhřívat," říká Bureš. Záchranné práce, kterým se takto v metropoli věnuje dalších šest organizací, mají za úkol získávat informace, které by stavebním zásahem byly navždy zničeny.

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Najdete na iDNES.cz