Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vykopávky v centru archeology překvapily

  9:28aktualizováno  9:28
Nové Město - Archeologové byli velmi překvapeni nálezy v rámci rekonstrukce bývalé Hypoteční banky v hotel na Senovážném náměstí. Podle průzkumných sond totiž považovali lokalitu za zcela běžnou. Výzkumníci nalezli například malované a zlacené nádoby ze skla z poloviny 17. století či několik neporušených keramických nádob ze 14. století.

"Do pátku ukončíme jednu etapu prací a posuneme se o kus dál. Jsme zvědaví, co najdeme, neboť víme, že na následující parcele se nacházela část barokních kasáren," přiznává vedoucí výzkumu společnosti Archaia Praha Vojtěch Kašpar.

Investor stavby uvažuje o vytvoření stálé expozice pro zapůjčení nálezů přímo ve vznikajícím hotelu. Jinak totiž bývají nalezené předměty jako majetek státu uloženy do depozitářů a pouze některé bývají občas použity pro krátkodobé výstavy.

Pražské lokality nejčastějších archeologických nálezů:

Pravěk - bubenečsko-dejvická oblast, Troja, Libeň, Ďáblice, povodí
Botiče
Středověk - historické jádro metropole: Malá Strana, Staré Město - především pozůstatky ze 13. století, Pražský hrad a podhradí - od 8.-9.století, Nové Město - zbytky osad a vesnic ze 14. století
Novověk - širší centrum Prahy - svrchní vrstvy z 16. až 18. století

Nejběžnější nálezy při záchranných archeologických pracích:

fragmenty keramiky i celé kusy (především nádobí), zvířecí kosti jako zbytky potravy, pracovní nástroje, zbytky budov a studní, mince, šperky a ozdoby

Jedním z významných pražských objevů tohoto roku byl nález středověké zvonařské dílny z 15. století. Výzkumníci ji odkryli v létě při stavbě obchodně-administrativního komplexu v Jungmannově ulici. Ta se ostatně v minulosti nazývala Zvonařská.

Archeologové tam mimo jiné objevili jámy na písek, který se těžil pro stavbu nedalekých domů. Posledním objektem, jehož stavba se neobešla bez písku z Jungmannovy ulice, je palác Lucerna.

Za nejvýznačnější nález během desetiletého trvání organizace Archaia považuje hlavní archeolog Michal Bureš miniaturní kostěnou plastiku ze třináctého století. "Našli jsme ji před třemi lety a jde o práci provedenou do takových detailů, jaká v té době neměla obdoby," tvrdí Bureš. Nález objevili v domě U Sixtů na Starém Městě, který byl od 12. století měšťanským domem s kompletním dobovým zázemím. "Vykopávky na místě jsme zatím bohužel nemohli dokončit a materiál není zpracován, protože investor musel z finančních důvodů stavbu přerušit," dodává Bureš.

Archeologický průzkum na každé stavbě vyplývá z památkového zákona. "Pokud jde o objekt, který má být, jako v případě hotelu, výdělečný, práce hradí investor," říká vedoucí archeolog.

Často podle něj právě s investory probíhají tvrdá smluvní vyjednávání. "Naštěstí je za námi socialistická doba stavebnictví, kdy byla místa možných vykopávek zalévána betonem, aby nezdržovala stavbu," vzpomíná Bureš. V dnešní době podle něj archeologickému průzkumu "neuteče" ani třeba rekonstrukce hlavního uzávěru plynu.

S příchodem zimy práce v terénu nekončí. "Vykopávky se mohou zastřešit a poté vyhřívat," říká Bureš. Záchranné práce, kterým se takto v metropoli věnuje dalších šest organizací, mají za úkol získávat informace, které by stavebním zásahem byly navždy zničeny.

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz