Výkonná rada ODS podpořila grémium v jednání s ČSSD

- Výkonná rada ODS bez výhrad podpořila stanovisko grémia strany, které vyjednává s vedením ČSSD o změnách ve vládě a o prohloubení opoziční smlouvy. „Výkonná rada pověřuje grémium, aby dále jednalo s ČSSD,“ řekl novinářům během zasedání rady Ivan Langer. „Zároveň ale žádá poslance, aby v případě, že se představitelé ODS s ČSSD nedohodnou, státní rozpočet nepodporovali," dodal.

Bez výhrad vzala páteční jednání ODS a ČSSD výkonná rada občanských demokratů. Výkonná rada ODS tak podle svého místopředsedy Miroslava Macka chápe rozšíření opoziční smlouvy jako možnost jak urovnat současnou politickou krizi.

Výkonná rada zároveň pověřila grémium ODS, aby o prvních bodech, které rozšíří opoziční smlouvu (dohodu o rozpočtu a dohodu o novém systému voleb) grémium vyjednalo s ČSSD do prvního čtení zákona o rozpočtu ve sněmovně.

Na rozšíření opoziční smlouvy o pět bodů se v pátek 14.1. dohodli zástupci ODS a ČSSD. Prvním dodatkem má být podle dohody smlouva o státním rozpočtu, který by měl umožnit schválení rozpočtu sněmovnou.

Výkonné radě měla být podle místopředsedkyně ODS Libuše Benešové předložena také zpráva o neuskutečněných jednáních, které ODS koncem minulého roku nabídla KDU-ČSL a Unii svobody. Občanští demokraté se pak definitivně vzdali představy supervelké koalice nekomunistických parlamentních stran, kterou prosazovali od října, a rozhodli se vést další politická jednání pouze se sociálními demokraty.

Jednání mezi Tlustým a Mertlíkem
O podmínkách podpory vládního návrhu rozpočtu na letošní rok v neděli večer jednal předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý (ODS) a ministr financí Pavel Mertlík (ČSSD). Ivan Langer potvrdil, že se toto jednání uskutečnilo, komentoval ho však pouze slovy, že to bylo jednání tvrdé. Bližší podrobnosti z jednání upřesnit odmítl.

Páteční jednání špiček ODS a ČSSD
Po pětihodinovém pátečním jednání obou stran v pražském Hrzánském paláci zástupci oznámili, že opoziční smlouvu rozšiřují v zájmu udržení stability země a to s výhledem nejen na rok 2000, ale na celé volební období sociálnědemokratické vlády. "Opoziční smlouva byla nutna doplnit, v zájmu České republiky," prohlásil předseda ODS Václav Klaus.

Těmito body jsou dohody:
-o rozpočtu na rok 2000
-o základních parlamentních změnách volebního systému
-o přípravě pro hladký vstup do EU
-o vymezení podmínek pro fungování menšinové vlády
-o lepší komunikace mezi parlamentními kluby

Unie svobody: Vznikla tu koalice ODS a ČSSD
Doplněním opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD vznikla podle úřadujícího předsedy Unie svobody Karla Kühnla jedna "dvoustrana". "Vzniklo tak v podstatě vládní souručenství, které bude České republice bohužel vládnout pravděpodobně do roku 2002," řekl Kühnl ČTK při jednání republikového výboru unie v Hradci Králové. "Obě strany se tak dohodly na zachování mocenských pozic," doplnil Kühnl s tím, že ODS tak v podstatě schválila celé dosavadní působení vlády sociálních demokratů a dala jí "bianco šek" k dalšímu vládnutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video