Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výkon slouhů

  0:01aktualizováno  0:01
Předseda vlády Špidla bude informovat pana Annana, generálního tajemníka OSN, o úmyslu vyslat nemocnici do irácké války. Jak tomu rozumět? Česko chce, podle Špidly i podle nás, přispět ke zmírnění válečného utrpení civilního iráckého obyvatelstva. Existuje mnoho lidských důvodů to udělat.

Jenže vůle zmírňovat cizí utrpení má podle Špidly jakousi mezinárodněpolitickou mez: Annana, generálního tajemníka. Do blahodárné humanistické činnosti se pustíme, pokud přijde z OSN povolení.

Může to nakonec být závod s časem: přijde dřív povolení, nebo konec irácké války? Možná by se nám při naší povaze nejvíce líbilo poskytnout pomoc s povolením až po všem - uzdravenému lidu. Taková skutečnost přirozeně nenastane.

Špidla (rozuměj jeho vláda), by nám měl prozradit, co udělá, když Annan řekne ne. Nechá nemocnici doma? To je dobrá úvaha na téma "co je vlastně náš stát".

Humanismus mu vtiskuje Annan, někdo další, nebo my, například Špidla? Dotaz k Annanovi si můžeme přeložit takto: už na svou samostatnost se tento stát na úsvitu svých dějin 17. října 1918 zeptal ve Vídni: Už se to smí? Jak velká je svobodná úvaha Čechů o vlastním státě? Je to věčné dotazování, kde dávají povolenku?

Tato vláda se skládá z dobrých Čechů: chtějí sedět na více židlích. Nakonec proč ne - toto umění se v politice považuje za vysokou školu tance. Být ve válce a nezadat si s válkou, v každé straně vyvolat dojem správnosti - klobouk dolů před takovou politikou. Špidlův problém však je opačný: směšnost, kam se díváš.

Žádné brilantní šachování, mistrné vyvažování a jemná hra se vztahy, nýbrž výkon slouhů: smíme, pánové, toto či tamto? Co říkám, neříkám. Slovo není slovo. Špidla chce být s válkou.

Strana mu dala mandát proti válce. To je jeho tíseň. Řešení hledá ve světě. Možná ne řešení, nýbrž alibi: chce říci domů do partaje, já nic, já muzikant, to Annan to tak chce. Ale OSN zde není k tomu, aby vysekávalo jednoho premiéra z partajních potíží.

Špidla k tomu má dobrého druha, Kavana. Ten je přechodným ředitelem zeměkoule. Ještě před hlasováním by Špidlovi, říká, mohl sdělit, jaký je názor OSN. Jen jestli oba hoši nepropadají mámení. Proti vyslání nemocnice jsou komunisté. Ostatní jsou pro. Čekejme tedy s obavami, co Annan. Povolí to Špidlovi?

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz