Do svých plánů vznikající koalice napsala i zavedení klouzavého mandátu, aby ministři dočasně přepustili místa ve Sněmovně náhradníkům. Už teď je ale zřejmé, že právě na tuto změnu strany příliš tlačit nebudou.

Do svých plánů vznikající koalice napsala i zavedení klouzavého mandátu, aby ministři dočasně přepustili místa ve Sněmovně náhradníkům. Už teď je ale zřejmé, že právě na tuto změnu strany příliš tlačit nebudou. | foto: ČTK

Vyklouznou ministři ze Sněmovny? „Škatulata, hejbejte se“ teď nebudou

  • 99
Vypadalo to, že by ve Sněmovně mohla nastat velká "škatulata, hejbejte se". Nová koalice do svých plánů napsala, že prosadí takzvaný klouzavý mandát, tedy že by ministři, kteří jsou zároveň poslanci, na svá místa ve Sněmovně pustili náhradníky. Koaliční smlouva ještě není podepsána, už teď to ale vypadá, že "klouzat" se jen tak nebude.

"Není to pro mě vůbec žádná priorita," odvětil budoucí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 na otázku iDNES.cz, zda počítá s tím, že do Sněmovny za sebe pustí poslance-náhradníka a kdy chce koalice prosadit změnu Ústavy s klouzavým mandátem.

Podobně vyhýbavě se k otázce, kdy nová koalice předloží slibovaný návrh, aby se ministři plně koncentrovali na práci ve vládě, postavila šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných a jedna z hlavních vyjednavaček strany o vládě Kristýna Kočí.

"Pro nás je hlavně důležité, abychom prosadili přímou volbu prezidenta a omezení imunity," odpověděla Kočí. Až pak by podle ní koalice mohla přijít s návrhem na zavedení klouzavého mandátu.

Z 15 členů budoucí vlády nejsou poslanci ani senátoři pouze budoucí ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS a Kamil Jankovský z Věcí veřejných, který povede ministerstvo pro místní rozvoj. Místopředseda ODS Alexandr Vondra je senátorem, ostatních 12 členů vlády má poslanecký mandát.

Příští ministr financí Miroslav Kalousek, který se stejně jako Schwarzenberg do vlády vrací, iDNES.cz řekl, že schválení klouzavého mandátu má smysl hlavně do budoucna. "V případě koalice, která se opírá o 118 hlasů, to není tolik akutní, smysl to ale bude mít pro případ, kdy někdy příště vznikne koalice s těsnou většinou," řekl Kalousek.

V tu chvíli by si vláda musela hlídat, zda jí v parlamentu nechybí hlas poslance, který se právě zároveň jako ministr věnuje povinnostem ve vládě. Pokud budou všechny tři strany ve vznikající vládě Petra Nečase držet pohromadě, nemůže vládu rozhodit ani momentální nepřítomnost některého z ministrů-poslanců. Bude mít stále pohodlnou většinu.

Premiér už nebude muset vysedávat ve Sněmovně

A vznikající vláda se už chystá na to, že její členové nebudou mít vždy čas ve Sněmovně vysedávat. Na návrh šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře už ve čtvrtek poslanci kývli na to, že během jednání už nebudou muset premiér nebo některý z místopředsedů vlády povinně být na zasedání a sledovat, co právě poslanci řeší. Stačit bude přítomnost kteréhokoli pověřeného člena vlády.

Proti změně marně protestovali sociální demokraté. Podle šéfa jejich poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky se poslanci mohou dočkat i toho, že ve Sněmovně nebude při jednání žádný ministr. To Nečas odmítl. Pokaždé podle něj alespoň jeden ministr na jednání přijde.

Pokud nová vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných splní to, co plánuje dát do koaliční smlouvy a "klouzavý mandát" nakonec přece jen navrhne, bude pro schválení změny potřebovat dohodu i s opozicí. Šlo by totiž o změnu Ústavy, kterou musí podpořit alespoň 120 poslanců a nejméně tři pětiny senátorů, kteří dorazí na jednání horní komory parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video