Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana má nového náměstka Koštovala, čeká ho tvrdé jednání o gripenech

  10:04aktualizováno  11:50
Novým prvním náměstkem ministra obrany byl v pondělí jmenován zkušený diplomat Daniel Koštoval. Jako první velký úkol ho zřejmě čeká vyjednávání se Švédskem o dalším pronájmu nadzvukových letounů Gripen. O pokračování v jednáních se skandinávskou zemí rozhodl premiér Petr Nečas.

Vyjednávání o dalším pronájmu nadzvukových letounů Gripen zřejmě spočine na bedrech nového prvního náměstka ministra obrany Daniela Koštovala (na snímku). | foto: koláž iDNES.cz

"Na základě rozhodnutí předsedy vlády má ministerstvo obrany úkol nadále pokračovat v jednání se švédskou stranou. Měla by začít v nejbližších týdnech," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Daniel Koštoval

V české diplomacii začínal v roce 1996 jako referent pro otázky Rady bezpečnosti OSN a později pracoval na vstupu České republiky do NATO. V letech 1998 až 2002 působil u stálé delegace ČR při NATO v Bruselu.
Poté vedl rok oddělení pro vztahy NATO s Ruskem, Ukrajinou a partnerskými zeměmi a v letech 2003 až 2006 byl prvním tajemníkem politického úseku na velvyslanectví v Moskvě.
Po návratu vedl Černínském paláci bezpečnostní politiku a také odbor pro státy severní a východní Evropy. V letech 2009 až 2011 působil jako zástupce velvyslance a poté jako chargé d´Affaires ve Washingtonu.
Před nynějším "přestupem" na ministerstvo obrany řídil jednačtyřicetiletý diplomat sekci mimoevropských zemí.

Změny by se měly dotknout vyjednávacího týmu. Podle informací natoaktual.cz by se do čela namísto ministra obrany Vlastimila Picka, který jednání dosud vedl, měl postavit jeho nový první náměstek. Tím se v pondělí stal zkušený diplomat Daniel Koštoval.

"Stojí přede mnou velká výzva a řada obtížných úkolů, zejména v souvislosti s jednáním o budoucnosti českého nadzvukového letectva," řekl Koštoval.

Dosavadní vrchní ředitel sekce mimoevropských zemí na ministerstvu zahraničí má za sebou působení na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu, vedl také například odbor bezpečnostní politiky a zabýval se také otázkami energetické bezpečnosti.

Švédská nabídka vypršela

Podle zdrojů z generálního štábu i ministerstva zahraničí chtěl ministr obrany svého prvního náměstka představit už tento týden. A udělal to hned v pondělí, kdy Koštovala jmenoval do funkce.

Do kompetencí prvního náměstka na obraně nicméně patří právě zahraniční vztahy a lze tedy s největší pravděpodobností předpokládat, že vyjednávaní o gripenech bude Koštovalův první a velmi těžký úkol.

"První náměstek je kromě jiného zodpovědný za oblast mezinárodní spolupráce. Jsem proto velice rád, že v osobě Daniela Koštovala přichází erudovaný odborník na bezpečnostní a zahraniční politiku, který navíc již dříve s ministerstvem obrany úzce spolupracoval. Věřím, že své zkušenosti a znalosti uplatní i na novém působišti," uvedl Picek.

Příliš drahé

Švédsko opakovaně uklidňovalo, že prodloužení pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen pro české letectvo považuje za prioritu a chce se dohodnout. Švédsko nabídlo údajně tři varianty dalšího pronájmu: tři roky za více než pět miliard, pět let za skoro osm miliard nebo deset let za 14,5 miliardy. Nabídka však platila jen do konce března.

S koncem března vypršela švédská nabídka na další pronájem stíhaček. Podle premiéra Petra Nečase však Švédsko stále ještě nenabídlo takové podmínky, aby to české straně vyhovovalo.

Jednoduše řečeno: nabídka na pokračování pronájmu se zdála být českým představitelům příliš drahá. Chtějí slevu výměnou za to, že se Švédy jednají s určitou exkluzivitou jako s prvními. Premiér Nečas už několikrát upozornil, že Gripen není jediná možnost a pokud se se Švédy nedohodne, může Česko na stíhačky vypsat zcela nové otevřené výběrové řízení.

Česká republika má pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem skončí v roce 2015. Prodloužení pronájmu má být jakýmsi překlenovacím a finančně schůdným řešením do doby, než bude moci Česko vzhledem k finančním možnostem otázku nadzvukového letectva chtít definitivně vyřešit.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz