Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhrocený rozvod skončil před trestním soudem. Manželce šlo o miliony

  13:37aktualizováno  13:37
V nepravdivá udání a nakonec i vydírání se zvrtlo rozvodové řízení manželů z Prahy. Jejich spory se týkaly vypořádání majetku i péče o syna. Žena v touze po penězích obvinila manžela ze znásilnění. Měla si za to odpykat pět let ve vězení, ale odvolací soud jí zmírnil trest na podmíněný.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Na úvod si dovoluji vyjádřit určitý smutek nad tím, že jako trestní senát se zabýváme rozvodem manželů, jejichž hlavním cílem je, zdá se, dostat toho druhého do trestu odnětí svobody,“ vyjádřil se při odůvodnění rozsudku předseda odvolacího senátu Jan Sváček.

Obžalované Heleně K. přesto výrazně zmírnil trest. Podle lednového verdiktu si měla odpykat za vydírání se škodou velkého rozsahu pět let vězení. Odvolací soud ale část o velké škodě vypustil a ženu potrestal pouze dvouletým trestem, odloženým navíc na zkušební dobu čtyř let. Neprokázalo se totiž, jak velký majetek svým činem chtěla získat.

Helena K. si ze společného účtu vybrala 12,3 milionu korun a podle obžaloby chtěla svého muže Michala K. přimět, aby podepsal dohodu o vynětí této částky ze společného jmění manželů. Tím by se o nich při rozvodu vůbec nerozhodovalo a zůstaly by výhradně Heleně K. Manžela chtěla k podpisu přimět hrozbou, že ho udá pro znásilnění a ublížení na zdraví.

„Jestli chceš mít ode mne klid, tak to podepíšeš a já tě nechám v klidu jít. Já nepodám trestní oznámení, aby se to s tebou netáhlo celý život, protože to není sranda,“ ocitovala státní zástupkyně Jana Murínová, co Helena K. opakovaně říkala svému muži. Podle Městského soudu v Praze, který o případu rozhodoval jako první, to bylo vydírání s velkou škodou (více zde).

Pokusila se mě zlikvidovat

Michalovi K. žena přivodila nepříjemnou situaci. Policie se skutečně zajímala o to, zda má na svědomí znásilnění, ublížení na zdraví, ale také pohlavní zneužití syna. I za to ho udala jeho manželka. Policie ale k údajným zločinům nic nezjistila a případ proto odložila. Helena K. přesto na svém obvinění trvá. „Jako žena a matka nemohu přehlédnout, co K. dělal,“ řekla ve čtvrtek u soudu.

Manžela prý rozhodně nevydírala, naopak se s ním chtěla dohodnout. „V dobré víře jsem nabídla dohodu. Ne nějakou konkrétní, neměla jsem to promyšleno. Chtěla jsem, abychom se v klidu rozešli,“ uvedla Helena K. Její muž si ale slova o udání vysvětlil jinak. „Své manželce jsem plně důvěřoval a ona se mě pokusila zlikvidovat. Psychická újma u mě přetrvává a bude přetrvávat navždy,“ reagoval na její slova obhajoby.

Jestli to bylo skutečně 12,3 milionů, které Helena K. požadovala od manžela, se u soudu nepodařilo prokázat. Odvolací senát proto z obžaloby vypustil část o velké škodě a pro ženu tím rázem začala platit jiná, mnohem nižší trestní sazba, ve které jí hrozily nanejvýš čtyři roky. „Soud dospěl k závěru, že trest kolem poloviny sazby bude přiměřený. Navíc rozhodl o podmínečném odložení na čtyři roky,“ zdůvodnil Sváček rozhodnutí.

Helena K. musí navíc svému muži uhradit 100 tisíc korun za nemajetkovou újmu, kterou mu způsobila. Pokud by muž chtěl více peněz, bude se muset obrátit na občanskoprávní soud. Rozsudek je pravomocný.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

VIDEO: Zdrogovaný řidič na sněhu ujížděl policistům, zapadl v závěji

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené...

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené silnici. Nakonec zapadl v závěji,...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Najdete na iDNES.cz