Vyhrabal jsem člověka z laviny. S pomocí svaté trojice

Doporučujeme   4:59aktualizováno  4:59
Kamarádku zasypala lavina. Na půl cesty mezi naší a sousední chatou, když se večer vracela zkratkou domů. Víme to dvě minuty, ona je pod sněhem desátou. Na vyhrabání máme ještě osm minut, pak se začne dusit. Na lavinový kurz v Krkonoších reportér iDNES.cz hned tak nezapomene.

Reportér iDNES.cz Pavel Eichler během lavinového kursu v Krkonoších | foto: Petr VančuraiDNES.cz

Je 22:30, pět nejrychlejších z nás vyběhlo z Boudy v Obřím dole k lanovce na Sněžku. V rukou svíráme lavinovou sondu a lopatku, na krku se nám houpe "pípák" - lavinový vyhledávač.

Supíme, přece jen noc už pokročila a my strávili celý den v pěkném tempu na čerstvém vzduchu. Je tma, ale ne taková, abychom hned nepoznali laviniště, plochu, kde je kamarádka Klára zasypaná.

Nedalo se hnout, špatně se mi dýchalo

Jak se cítil reportér iDNES.cz zasypaný umělou lavinou

Lavinové vyhledávače Během několika vteřin jsem se ocitl pod půlmetrovou masou sněhu. Nemohl jsem se ani pohnout, špatně se mi dýchalo. Snažil jsem se uklidnit, srovnat si dech, ale nešlo to. Nad hlavou jsem rozpoznával hlasy mých zachránců, pípání vyhledávače. Oni mě neslyšeli. Když jsem ucítil, jak mi do hlavy naráží lopatka, neskutečně se mi ulevilo.

Jenže kde přesně? Vyběhli jsme s detektory nastavenými na vyhledávání. Díky tomu víme, že ona si svůj naštěstí také zapnula, ale do opačné polohy vysílání.

Proto víme, kterým směrem a jak daleko se vydat. Čas ale neúprosně ukrajuje z 18 minut, které Klára má, než začne ztrácet vědomí a dusit se oxidem uhličitým, který vydechuje.

Lavina je jako beton

Lavinový vyhledávač, lidově pípák.Konečně! Sonda narazila na něco měkkého. Lavina je přibližně stejně tvrdá jako "betonová" alpská sjezdovka, musí to tedy být člověk.

Házíme lopatami jako zběsilí. "Mám nohu!" hlásí habán Petr. Odkládáme sondy a hrabeme rukama. Později se ukázalo, že to byla chyba.

Nacházíme hlavu. Ihned ji zbavujeme sněhu, to samé hrudník.

"Tak co? Je při vědomí?" ptá se horský vůdce Pepek Milfajt, instruktor lavinového kurzu Soulrider, jehož jsme účastníky.

"Kláro, vnímáš?" ptám se. Neodpovídá. Skláním se k jejím ústům, zjišťuji, jestli dýchá. Byť jde o figurantku, strávila dlouhou dobu hluboko pod sněhem. "Dejchá!" křičím.

Bez pípáku už do lesa nejdu

Instruktoři nás nabádají, abychom pokračovali v tom, co nám celý víkend vysvětlovali. Práce s vyhledávačem, sondování, vyhrabávání, základní zdravotnická znalost, abychom dokázali zasypaného udržet při životě, než přijde Horská služba.

150 mrtvých

Ročně v zimě zemře v evropských horách podle statistik 150 lidí, víc než polovina z nich pod lavinou.

Všechny nás do Obřího dolu přivedla společná záliba v jízdě ve volném terénu (freeride), ať už na lyžích, nebo na snowboardu.

Letos už v českých horách umřeli pod lavinou dva lidé. Naposledy osmnáctiletý snowboardista, který přecenil své schopnosti a vyjel do volného terénu bez "svaté trojice", jak zkušení freeridisté říkají pípáku, lopatě a sondě. - čtěte více o tragédii v Jeseníkách

Lyže se odepnou, snowboard ne

"Dejte ji do stabilizované polohy a přendejte na bundy," pobízí nás lékař Tomáš Obtulovič z Havířova, abychom něco nevynechali z resuscitace. Nejrůznějším horským výpravám a frekventantům lavinových kurzů pomáhá už sedm let.

Svatá trojice

Bez "svaté trojice", jak se říká pípáku, lopatě a sondě, by freeridisté neměli do volného terénu vůbec vyrazit.

Nakonec to o fous stihneme; Kláru bychom zachránili, pokud by se v mase sněhu nějak vážně neporanila. Lékaři tomu říkají "zranění neslučitelná s dalším životem". Taková se v lavině většinou stávají na snowboardu. Lyže se odepnou, ale prkno je napevno přivázané k nohám.

Záchrana může zabíjet

Záchrana Kláry byla vrcholem víkendového lavinového kurzu. Při simulaci akce jsme měli velmi zjednodušené podmínky, přesto jsme se dopustili několika hrubých chyb.

Nejhorší zřejmě bylo, že otázka "Zavolal někdo Horskou službu?" zazněla až ve čtrnácté minutě hledání, místo bezprostředně po zprávě o lavině.

Lavinový vyhledávač, lidově pípák.Další bylo bezhlavé odhození sondy. Správně jsme měli její pomocí přesně určit polohu dívky ještě před hrabáním, abychom ji místo záchrany nezranili.

Poskytnout kamarádskou záchranu by mělo být podle horského vůdce Milfajta a lékaře Obtuloviče to základní, co by si měl každý, kdo chce jezdit freeride, osvojit.

"Stejně tak důležité ale je si uvědomit, že bez svaté trojice vás nejenže nenajdou včas, když něco zasype vás, ale především nenajdete vy je," shodují se.

Lavina

Laviny padají z několika důvodů. Buď se utrhnou samovolně vlivem počasí, nebo je uvolní lyžaři a snowboardisté neopatrným pohybem ve volném terénu. Běžně je velká tisíc metrů čtverečných.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Podle TI je senátor Valenta ve střetu zájmů. Nic neporušuji, brání se politik

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Česká pobočka organizace Transparency International (TI) podala v pondělí podnět k Magistrátu města Zlína týkající se...

Ministryně Maláčová přišla na vládu s návrhem zvýšit životní minimum

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

S návrhem na zvýšení životního minima o 380 korun na na 3790 korun přišla na jednání vlády ministryně práce a...

Případů spalniček je v ČR už víc než loni. Někteří rodiče děti neočkují

Ilustrační snímek

Z údajů se Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku roste výskyt případů onemocnění spalničkami. Ke 4. prosinci...

Najdete na iDNES.cz