Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výhra Gripenu nepřekvapila

  9:37aktualizováno  9:37
Poté, co meziresortní komise předložila ministru obrany vyhodnocení nabídek na dodávku nadzvukových letadel pro armádu, se v České republice opět rozproudila odborná i laická diskuse nejen o nejvhodnějším typu, ale o (přinejmenším stávající) potřebě nadzvukových letadel v ČR vůbec.

Rozhodnutí komise není samozřejmě konečné, protože definitivní slovo bude mít vláda.

Výhra švédského stroje JAS-39 Gripen nebyla překvapivá, avšak v podstatě znamená  alespoň částečný návrat do minulých problémů spojených s výběrovým zřízením.

Gripeny již jednou vyhrály, byť tehdy se jednalo o nákup, nikoliv pronájem. Je však pravděpodobné, že typ, který bude za výhodných podmínek pronajat, a jehož výrobci mají v určitých kruzích v ČR dobré konexe, výrazně zvýší svoji šanci být za několik let vítězem tendru při nákupu.

V souvislosti s výběrem britsko-švédského stroje se objevují pochyby o strategické výhodnosti takovéhoto obchodu, jímž vznikají důležité bezpečnostně-politické vazby. Vztahy s neutrálním Švédskem nejsou pro ČR natolik důležité jako podpora USA a jejich technologické zázemí.

Je nepochybné, že z hlediska technologické konstrukce stroje jsou letouny Gripen z nabízených typů nejmodernější.

Avšak pokud se týká avioniky (včetně počítačového vybavení), která hraje v soudobém leteckém boji hlavní roli, nemusí být v případě modernizace vybavení starší americké stroje vůči Gripenu v nevýhodě, leckdy právě naopak.

Na rozdíl od Gripenů navíc prošly mnoha ostrými konflikty, což se o JAS-39, ani o jeho předchůdcích JAS-37 a JAS-35 (nepočítáme-li nepříliš úspěšné vzlety rakouských  Drakenů proti jugoslávským narušitelům vzdušného prostoru v roce 1991 v kontextu slovinské války) říci nedá.

Výběrem amerických strojů by se utvořila vazba k nejvyspělejšímu leteckému průmyslu světa, protože ve většině ostatních států nejsou pro perspektivní rozvoj tohoto odvětví dostatečné finanční a technologické kapacity.

V současnosti je však třeba hlavně zvážit, zda je třeba v přechodném období, kdy území ČR s vysokou pravděpodobností nebude vystaveno masivnějšímu leteckému útoku, vydávat nemalé prostředky na udržování nadzvukového letectva.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz