Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhozený učitel bez místa nezůstane

  9:02aktualizováno  9:02
Nové Butovice - Profesor Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Nových Butovicích Libor Sládek, který dostal před týdnem výpověď, protože prý nesplňuje kvalifikační předpoklady, zřejmě bez místa nezůstane. Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání pražského radního pro školství Jana Tomčíka, který se pokusil urovnat spor za účasti obou stran, tedy ředitele Viléma Bauera a profesora Sládka.

"Snažili jsme se podívat na celou věc bez emocí a věřím, že se oba spolu domluví. I kdyby to však nakonec dopadlo pro pana Sládka tak, že se bude muset s touto školou rozloučit, tak budeme pro něj hledat nějaké uplatnění, protože schopných učitelů já si vážím a odmrštit kohokoliv z nich si prostě pražské školství nemůže dovolit," řekl ve čtvrtek radní Tomčík, pod jehož působnost gymnázia v metropoli patří.

Čtyřiačtyřicetiletý inženýr-stavař Libor Sládek, který si ještě před svým nástupem do školství udělal základní pedagogickou kvalifikaci, učil nejdříve matematiku a posléze hudební výchovu na tomto gymnáziu osm let.

V lednu minulého roku ho ředitel gymnázia vyzval, aby nejpozději v září 2001 zahájil odpovídající vysokoškolské studium. Vzhledem k tomu, že pedagogická fakulta zrovna neotevírala doplňující kurz hudební výchovy, přihlásil se na téže fakultě na sbormistrovství s téměř totožnou náplní a letos s výbornými výsledky končí první ročník.

Přesto mu ředitel dal koncem května výpověď. Za oblíbeného učitele, který dokonce před dvěma lety získal Zlatého Ámose (titul nejoblíbenějšího učitele ČR) se okamžitě postavili jeho žáci i rodiče, rozjela se podpisová akce na jeho podporu.

"Celá kampaň, která se kolem mne vytvořila, je mi velmi nepříjemná," říká Sládek, který si není vědom žádných výhrad ke kvalitě své výuky.

"Já samozřejmě uznávám, že kroky pana ředitele jsou v souladu s právní úpravou - koneckonců ani já jsem v uplynulých letech z rodinných důvodů nevyčerpal všechny možnosti, jak si předepsané vzdělání doplnit. Spíše mě překvapilo, že jsem výpověď dostal měsíc před koncem školního roku, tedy v době, kdy už na jiných školách mají úvazky na příští rok dávno hotové, a měl jsem obavu, abych vůbec sehnal zaměstnání. A taky mě mrzí, že všechno to, o co jsem se celou snažil, včetně pěveckého sboru, který se tu docela slušně rozjel, přijde možná vniveč," povzdechl si pedagog.

Právě na toto načasování výpovědi jsme se zeptali ředitele školy Viléma Bauera, který měl na tuto i další otázky týkající se bezprostředních či osobních důvodů tohoto kroku standardní odpověď: "Pouze konstatuji, že byla dána výpověď, a nejsem oprávněn veškeré další věci sdělovat, protože jako zaměstnavatel jsem povinen v těchto záležitostech dodržovat mlčenlivost."

Učitel také přiznal, že mediální kampaň byla aspoň k něčemu dobrá, protože už v průběhu uplynulého týdne dostal několik nabídek zaměstnání.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz