Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhozený šéf Kubíček si přihrál luxusní byt, přilepšil i oblíbencům z muzea

  7:28aktualizováno  9:20
Ředitelské apartmá o výměře 112 čtverečních metrů za 4 tisíce korun měsíčně. Takové bydlo si "navěky" zajistil bývalý ředitel Národního technického muzea v Praze Horymír Kubíček, odvolaný kvůli finančním machinacím. Nikdo ho z něj navíc jen tak nedostane. Z rozpočtu muzea také podporoval své oblíbence.

Bývalý generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. | foto: Roman VondroušČTK

Luxusní státní byt se nachází přímo v budově muzea. Srovnatelné byty v okolí se pronajímají zhruba za desetinásobek.

Kubíčkova cesta k bytu měla dvě fáze. Ještě jako šéf muzea si nechal svým zástupcem Oldřichem Rambouskem (minulý týden raději rezignoval) apartmá přiklepnout na dobu neurčitou.

Krátce po Kubíčkově odvolání originál smlouvy z archivu muzea zmizel, ale vzápětí se objevila jeho kopie v doplněné podobě: pokud muzeum vypoví Kubíčkovi nájemní smlouvu, musí mu nabídnout stejně velký a z hlediska polohy i vybavení rovnocenný byt s původním nájmem.

KUBÍČKOVY PRAKTIKY

Pracovníci Národního technického muzea hodnotí konec ředitele Kubíčka jako "pád železné opony". V muzeu za jeho éry panovala totalita: kdo ho kritizoval, musel odejít, kdo mu šel naopak na ruku, toho štědře odměňoval. Ředitelovi favorité tak pobírali až šedesátitisícové platy. Kubíček si oblíbence hýčkal natolik, že jim z rozpočtu muzea platil nájem bytů, do nichž se v Praze nastěhovali. Takových lidí je dokonce sedm.

"Stále nemůžeme uvěřit, že nás po sedmi letech nikdo nešikanuje a nevyhrožuje výpovědí. Po Kubíčkovi snad odejdou i jeho favorité," doufá jeden z muzejníků.

Podle informací MF DNES to zjistili auditoři, které do muzea poslal ministr kultury Besser. Oficiálně nechtějí nálezy do ukončení kontroly komentovat. Kubíček se odmítl vyjádřit.

"Nejsem zplnomocněn s vámi hovořit. Na shledanou," ukončil rozhovor. Po sesazení se z něj stal řadový pracovník muzea v pozici redaktora. Dále však i s rodinou bydlí v luxusním ředitelském apartmá (120 m2) za čtyři tisíce korun měsíčně. Komerční nájmy přitom dosahují na pražské Letné, kde muzeum stojí, i 50 000 korun.

"Setkáváme se tu s neuvěřitelnými věcmi. Nikdy bych nepředpokládal, že je něco takového možné," říká Stanislav Beránek z Transparency International, který se podílí na auditu v muzeu.

Konkrétní příklady plýtvání či korupce odmítá až do ukončení kontroly sdělovat. Malou poznámku si však neodpustil: "Pozoruhodné je, že takhle se hospodařilo v muzeu, které je kvůli rekonstrukci už léta zavřené."

Rozhazování státních peněz v Národním technickém muzeu považuje Beránek jen za malou ukázku toho, co se na jiných ministerstvech či státních institucích děje ve velkém.

Detaily z kontroly nechce prozrazovat ani tajemník ministra kultury Stanislav Brunclík. Přiznává jen, že v muzeu se léta odehrávaly podivné věci. "Například nájmy bytů, na něž se ptáte, skutečně prověřujeme," dodává.

Bývalý ředitel Kubíček nyní mezi pracovníky muzea trousí, že ministr kultury Jiří Besser jej zanedlouho vrátí do funkce a že jde jen o ministrovu taktickou hru, na níž je domluven i s dočasně jmenovaným ředitelem Tomášem Wiesnerem.

Na otázku, zda by do muzea neměl být poslán na kontrolu i psychiatr, reaguje ministerstvo kultury zdrženlivě. "To, co o nás odvolaný ředitel říká, nás nechává chladnými. Nebudeme se k jeho replikám vyjadřovat," sdělil ministrův tajemník Brunclík.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz