Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhořelé garáže se chystají k otevření

  17:20aktualizováno  17:20
Vinohrady - Podzemní garáže ve Vinohradské ulici, které minulý týden vyhořely, se připravují k opětnému otevření. Vyšetřující skupina hasičů a policistů již skončila na místě své šetření. Prostory se tak mohou připravit k dalšímu provozu. "V pondělí začneme s asanací podzemních prostor. Otevřeme tak do deseti dnů," řekl provozovatel garáží Antonín Novák.

Rozsáhlý oheň, který zničil 25 aut a 7 hasičů přivedl do nemocnice, se rozšířil od Volkswagenu Polo. Hasičští vyšetřovatelé s policejními experty však stále neznají přesný důvod, proč v úterý odpoledne auta v podzemních garážích začala hořet.

"V současné době existují tři vyšetřovací verze jak oheň vznikl - technickou závadou, nedbalou opravou nebo úmyslným zapálením," potvrdil hasičský vyšetřovatel Radek Kislinger. Podle něj se nyní intenzivně zkoumá nejpravděpodobnější verze technické závady. "Pokud bude prokázána příčina v technické závadě, nebudeme dále z toho nic vyvozovat. Vše záleží na vlastníkovi vozidla a provozovateli garáží," řekl iDNES Kislinger.

Hasiči: Příčinu požáru budeme znát v září
Vyšetřující skupina odborníků byla několikrát v minulém týdnu na místě požáru, aby spáleniště pořádně prozkoumala. Podle šéfa hasičských vyšetřovatelů Václava Hladíka je však stanovení přesné příčiny požáru otázkou dnů až týdnů.

"Výsledky expertíz, které určí příčinu požáru bychom mohli mít k dispozici zhruba v polovině září," řekl minulý týden Hladík ČTK.Skupina odborníků se již ve středu shodla na tom, že oheň v garážích vznikl v černém Polu, které plameny zcela zničily.

Garáže jsou pro hasiče pastí

Všechny verze příčiny požáru se nyní budou zkoumat. Automobil odvezli hasiči do laboratoří, kde ve vyšetřování budou pokračovat experti z kriminalistického ústavu.

Podle Hladíka se zatím stanovují pracovní verze, jak mohl požár vzniknout. "Určili jsme ohnisko. Předběžná škoda je asi pět milionů korun," řekl Hladík.

Zásah hasičů
Hasiči hlídali garáže přes celou noc. Od středečního rána jednotka vyklízela podzemní prostory. Na ulici hasiči vyvezli ohořelá auta, která byla schopna jízdy. Jejich poškození se zjistí až po umytí, protože saze a kouř je zcela začernily.

Podzemní garáže patří soukromé firmě a nacházejí se pod jednou z budov v bloku mezi ulicemi Italská a Anny Letenské. "Veškeré škody bude hradit povinné ručení vozidla, ve kterém požár vznikl, nebo havarijní pojistky ostatních aut," řekl TVD provozovatel garáží Antonín Novák.

Oheň v garážích hořel pět hodin
Hasičům se podařilo zlikvidovat úterní požár po pěti hodinách - čtvrt hodiny před dvacátou hodinou. Na místě zasahovalo jedenáct vozů. Všechna zaparkovaná auta byla více či méně poškozena, tři shořela úplně. Při zásahu odvezla záchranka několik hasičů do nemocnice. Šest se jich nadýchlo jedovatých zplodin, jeden měl popálené ruce.

Po celou dobu zásahu hasičům komplikoval práci hustý dým. Teprve v závěru mohli použít speciální větráky pro odvětrání prostorů. Až potom se jim podařilo oheň definitivně zvládnout a zjistit škody. Podle hasičů byl mezi zaparkovanými auty v garáži i automobil s pohonem na LPG. Oheň se naštěstí k němu nedostal.

Oheň se začal šířit od zaparkovaného volkswagenu a přeskočil na škodovku a jeden terénní automobil. Proč se auto vznítilo, stále není jasné.

Hasičům se dlouho nedařilo požár ani lokalizovat. Úspěch ohlásili až kolem půl sedmé večer. Při zásahu použili termokamery, které jim jako jediné umožňovaly pohyb v dýmu.

Prohlédněte si fotogalerii

Podívejte se na videoreportáž

Požár oznámil garážmistr
Dým v podzemním patře garáží zpozoroval garážmistr a okamžitě zavolal hasiče. Ti museli po marném boji s ohněm přivolat posily. Spodní patro garáží bylo uzavřené, a tak si požáru dlouho nikdo nevšiml.

Podle informací agentury TVD přijelo na místo původně jen jedno hasičské družstvo. Nakonec musí zasahovat až jedenáct družstev a protichemická jednotka, která doplňovala dýchací přístroje.

Šéf hasičských vyšetřovatelů Václav Hladík asi dvě hodiny po začátku zásahu informoval, že hasiči kvůli hustému dýmu nevědí, kolik aut celkem hoří. "Škoda určitě přesáhne milion korun," dodal.

Přečtěte si reakce čtenářů

Svědek odpoledne popsal zpravodaji iDNES, že před garážemi je deset vozů a dvě záchranky. To víceméně potvrdil Radek Kislinger z hasičského serveru Požáry.cz. "Hasiči provádějí frontální útok v žárových oblecích," řekl.

Právě to, že na začátku hasiči protižárové obleky neměli, bylo zřejmě příčinou toho, že se jich několik nadýchalo zplodin a jeden byl popálen.

Vinohradská třída byla uzavřena. Provoz v obou směrech mohl být obnoven až po devatenácté hodině.

Celkem šest hasičů bylo zraněno v první fázi likvidace požáru. Pět se nadýchalo zplodin, jeden měl popálené ruce. Všichni byli převezeni do nemocnice. (28. srpna 2001)

Hasiči vedou kolegu, který se nadýchal zplodin v neodvětraných prostorách garáže. (28. srpna 2001)

Operace v uzavřených prostorách garáže byla fyzicky i psychicky velice náročná. (28. srpna 2001)

Celkem šest hasičů se při náročném zákroku nadýchalo jedovatých zplodin. Jednomu z nich dávají pracovníci záchranné služby kyslík. (28. srpna 2001)

Tři automobily v garáži byly zcela zničeny. Stejně jako tato felicie. (29. července 2001)

Některé vozy dopadly lépe, ale až důkladná prohlídka ukáže, do jeké míry byla poškozena. (29. srpna 2001)

Oheň v podzemních garážích ve Vinohradské ulici vznikl v černém golfu, kterého plameny zcela zničily. (29. srpna 2001)

Oheň v podzemních garážích ve Vinohradské ulici vznikl v černém golfu, kterého plameny zcela zničily. (29. srpna 2001)

Automobil odvezli hasiči do laboratoří, kde na vyšetřování budou pokračovat experti z kriminalistického ústavu. (29. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Vláda nepodpoří návrh Pirátů na zrušení pokut pro opilé vodáky

Vodáci nasedají do lodí na Ohři.

Vláda nepodpoří návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. Ministr dopravy Dan Ťok nechce...

Demonstranti se zalepenými ústy protestovali v Praze proti Babišovi

Na Staroměstském náměstí v Praze se v úterý v podvečer uskutečnil němý protest...

Stovky lidí se zalepenými ústy protestovaly v Praze proti premiérovi Andreji Babišovi. Podle nich odmítá veřejnou...

Najdete na iDNES.cz