Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhořelé garáže se chystají k otevření

  17:20aktualizováno  17:20
Vinohrady - Podzemní garáže ve Vinohradské ulici, které minulý týden vyhořely, se připravují k opětnému otevření. Vyšetřující skupina hasičů a policistů již skončila na místě své šetření. Prostory se tak mohou připravit k dalšímu provozu. "V pondělí začneme s asanací podzemních prostor. Otevřeme tak do deseti dnů," řekl provozovatel garáží Antonín Novák.

Rozsáhlý oheň, který zničil 25 aut a 7 hasičů přivedl do nemocnice, se rozšířil od Volkswagenu Polo. Hasičští vyšetřovatelé s policejními experty však stále neznají přesný důvod, proč v úterý odpoledne auta v podzemních garážích začala hořet.

"V současné době existují tři vyšetřovací verze jak oheň vznikl - technickou závadou, nedbalou opravou nebo úmyslným zapálením," potvrdil hasičský vyšetřovatel Radek Kislinger. Podle něj se nyní intenzivně zkoumá nejpravděpodobnější verze technické závady. "Pokud bude prokázána příčina v technické závadě, nebudeme dále z toho nic vyvozovat. Vše záleží na vlastníkovi vozidla a provozovateli garáží," řekl iDNES Kislinger.

Hasiči: Příčinu požáru budeme znát v září
Vyšetřující skupina odborníků byla několikrát v minulém týdnu na místě požáru, aby spáleniště pořádně prozkoumala. Podle šéfa hasičských vyšetřovatelů Václava Hladíka je však stanovení přesné příčiny požáru otázkou dnů až týdnů.

"Výsledky expertíz, které určí příčinu požáru bychom mohli mít k dispozici zhruba v polovině září," řekl minulý týden Hladík ČTK.Skupina odborníků se již ve středu shodla na tom, že oheň v garážích vznikl v černém Polu, které plameny zcela zničily.

Garáže jsou pro hasiče pastí

Všechny verze příčiny požáru se nyní budou zkoumat. Automobil odvezli hasiči do laboratoří, kde ve vyšetřování budou pokračovat experti z kriminalistického ústavu.

Podle Hladíka se zatím stanovují pracovní verze, jak mohl požár vzniknout. "Určili jsme ohnisko. Předběžná škoda je asi pět milionů korun," řekl Hladík.

Zásah hasičů
Hasiči hlídali garáže přes celou noc. Od středečního rána jednotka vyklízela podzemní prostory. Na ulici hasiči vyvezli ohořelá auta, která byla schopna jízdy. Jejich poškození se zjistí až po umytí, protože saze a kouř je zcela začernily.

Podzemní garáže patří soukromé firmě a nacházejí se pod jednou z budov v bloku mezi ulicemi Italská a Anny Letenské. "Veškeré škody bude hradit povinné ručení vozidla, ve kterém požár vznikl, nebo havarijní pojistky ostatních aut," řekl TVD provozovatel garáží Antonín Novák.

Oheň v garážích hořel pět hodin
Hasičům se podařilo zlikvidovat úterní požár po pěti hodinách - čtvrt hodiny před dvacátou hodinou. Na místě zasahovalo jedenáct vozů. Všechna zaparkovaná auta byla více či méně poškozena, tři shořela úplně. Při zásahu odvezla záchranka několik hasičů do nemocnice. Šest se jich nadýchlo jedovatých zplodin, jeden měl popálené ruce.

Po celou dobu zásahu hasičům komplikoval práci hustý dým. Teprve v závěru mohli použít speciální větráky pro odvětrání prostorů. Až potom se jim podařilo oheň definitivně zvládnout a zjistit škody. Podle hasičů byl mezi zaparkovanými auty v garáži i automobil s pohonem na LPG. Oheň se naštěstí k němu nedostal.

Oheň se začal šířit od zaparkovaného volkswagenu a přeskočil na škodovku a jeden terénní automobil. Proč se auto vznítilo, stále není jasné.

Hasičům se dlouho nedařilo požár ani lokalizovat. Úspěch ohlásili až kolem půl sedmé večer. Při zásahu použili termokamery, které jim jako jediné umožňovaly pohyb v dýmu.

Prohlédněte si fotogalerii

Podívejte se na videoreportáž

Požár oznámil garážmistr
Dým v podzemním patře garáží zpozoroval garážmistr a okamžitě zavolal hasiče. Ti museli po marném boji s ohněm přivolat posily. Spodní patro garáží bylo uzavřené, a tak si požáru dlouho nikdo nevšiml.

Podle informací agentury TVD přijelo na místo původně jen jedno hasičské družstvo. Nakonec musí zasahovat až jedenáct družstev a protichemická jednotka, která doplňovala dýchací přístroje.

Šéf hasičských vyšetřovatelů Václav Hladík asi dvě hodiny po začátku zásahu informoval, že hasiči kvůli hustému dýmu nevědí, kolik aut celkem hoří. "Škoda určitě přesáhne milion korun," dodal.

Přečtěte si reakce čtenářů

Svědek odpoledne popsal zpravodaji iDNES, že před garážemi je deset vozů a dvě záchranky. To víceméně potvrdil Radek Kislinger z hasičského serveru Požáry.cz. "Hasiči provádějí frontální útok v žárových oblecích," řekl.

Právě to, že na začátku hasiči protižárové obleky neměli, bylo zřejmě příčinou toho, že se jich několik nadýchalo zplodin a jeden byl popálen.

Vinohradská třída byla uzavřena. Provoz v obou směrech mohl být obnoven až po devatenácté hodině.

Celkem šest hasičů bylo zraněno v první fázi likvidace požáru. Pět se nadýchalo zplodin, jeden měl popálené ruce. Všichni byli převezeni do nemocnice. (28. srpna 2001)

Hasiči vedou kolegu, který se nadýchal zplodin v neodvětraných prostorách garáže. (28. srpna 2001)

Operace v uzavřených prostorách garáže byla fyzicky i psychicky velice náročná. (28. srpna 2001)

Celkem šest hasičů se při náročném zákroku nadýchalo jedovatých zplodin. Jednomu z nich dávají pracovníci záchranné služby kyslík. (28. srpna 2001)

Tři automobily v garáži byly zcela zničeny. Stejně jako tato felicie. (29. července 2001)

Některé vozy dopadly lépe, ale až důkladná prohlídka ukáže, do jeké míry byla poškozena. (29. srpna 2001)

Oheň v podzemních garážích ve Vinohradské ulici vznikl v černém golfu, kterého plameny zcela zničily. (29. srpna 2001)

Oheň v podzemních garážích ve Vinohradské ulici vznikl v černém golfu, kterého plameny zcela zničily. (29. srpna 2001)

Automobil odvezli hasiči do laboratoří, kde na vyšetřování budou pokračovat experti z kriminalistického ústavu. (29. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz