Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výhody monogamie

  16:15aktualizováno  16:15
Proč vlastně někteří živočichové včetně lidí žijí v monogamii, neboli pouze s jediným partnerem? Vždyť z biologického hlediska se zdá, že monogamie není nijak výhodná. Sameček věrný jedné družce může předávat své geny pouze zlomku potomků, které by byl schopen zplodit. Také samičce se monogamním svazkem časově omezil výběr nejvhodnějšího partnera.

A přesto některé živočišné druhy včetně Iidského dlouhodobě žijí ve dvojici. Počítačově spočítané vysvětlení tohoto jevu nabídli dva zoologové - Magnus Enquist ze Stockholmské univerzity a Miguel Girones z nizozemského Ekologického institutu v Nieuwersluis.

Porovnávali živočišné druhy a vytvářeli počítačové modely jejich chování, aby na to přišli. Závěr obou vědců zní - monogamie má základy v tom, že samička nabízí více sexu, čímž samečky sice klame, ale těm to nakonec přijde vhod.

Kdy je doba na sex
O svých výsledcích oba vědci informovali v odborném časopise Animal Behaviour. Jak připomínají, u většiny živočišných druhů se samička věnuje páření pouze v tom období, kdy je plodná a může počít potomstvo.

Zní to rozumně, protože páření spotřebovává cennou energii a zvyšuje riziko přenosu některé třeba i smrtelné choroby. To pak samozřejmě znamená, že sameček se věnuje pouze té samičce, která má své plodné dny, a neztrácí čas s tou, jež v daném období nemůže počít.

Mince však má i druhou stranu - v takových vztazích zůstává samička obvykle na péči o potomstvo sama, v lepším případě jí pomáhá tlupa, stádo či hejno, v ' němž žije. ' ''Samčí strategie je zůstat se samičkou jen tak dlouho, pokud je možné ji oplodnit, a pak odejít,'' shrnul Magnus Enquist pro časopis New Scientist.

U některých druhů ptáků, dikobrazů, a také u lidí ''něžnější'' polovina omezila poskytování ' vnějších informací o tom, zda jsou samičky připraveny počít. Ubyly jim chemické signály i optická signalizace například změnou barvy peří. Naopak přibylo jiné lákadlo. páření i v období, kdy nemůže vést k oplodnění. Sameček pak nemá žádné vodítko, aby rozpoznal, zda je samička skutečně právě v plodném období, takže s ní zůstává a pokouší se o nové a nové potomstvo. Při té příležitosti jí ovšem může pomoci třeba s výživou potomků už narozených.

Někdy se to vyplatí
Vyplatí se to samečkovi z vývojového hlediska? U spousty druhů by takové chování bylo riskantní a ohrozilo budoucí vývoj, protože ti nejperspektivnější samečkové mohou ve svazku s jediným partnerem předat své životaschopné geny jen malému počtu potomků.

Enquist a Girones však počítačovým modelováním chování živočišných druhů prokázali, že někdy se monogamie vyplatí. ''Klasické chápání sexuálního chování se soustřeďovalo na samečky. My jsme se více zaměřili na to, co monogamie nabízí samičkám." řekl Enquist.

A co to je? Sameček, který může být pomocníkem při budování přístřeší či shánění potravy, s nimi zůstává déle, takže zvyšuje šance potomků přežít, rozmnožit se a předat geny dál. Avšak i samečkové v takovýchto případech, kdy je samičky častějším pářením udržují v rodinném hnízdě, mají v některých situacích jakousi výhodu: hledání nových a nových samiček zabírá čas, spotřebovává energii a může být nebezpečné třeba při soupeření s jinými samečky.

Pokud se tedy sameček soustředí pouze na to, že své potomstvo zplodí jen s jednou samičkou, těmto nesnázím se samozřejmě vyhne. Nicméně párové soužití ještě nezbytně nemusí znamenat, že se cirkulace genů omezí přespříliš. Mike Siva-Jothy, odborník na chování zvířat působící na britské Univerzitě v Sheffieldu, připomíná bádání ornitologů, kteří si vzali na pomoc genové testy a odebrali vzorky krve rodinám z hnízd ptáků, kteří se párují na celý život.

''Když porovnali profily DNA mláďat s profily DNA rodičů, zjistili, že samičky měly svá rozpustilá období,'' řekl Siva-Jothy zpravodajce časopisu New Scientist. Samičky prostě dokázaly spojit výhody monogamního svazku s přijetím genů od jiných samečků, s nimiž nežily natrvalo. Z hlediska evoluce to vypadá velice životaschopně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Kamion u Turína prorazil závory, srážku s vlakem nepřežili dva lidé

U italského Turína se v noci srazil kamion s vlakem. Neštěstí si vyžádalo dvě...

U italského Turína se v noci srazil kamion s vlakem. Nehoda se stala krátce před půlnocí na přejezdu u obce Caluso na...

Zničili jsme svoji jadernou střelnici, oznámila Severní Korea

Severokorejské jaderné testovací středisko Pchunggje-ri na satelitním snímku z...

Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz