Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhnout se trestu v cizině bude těžší

  1:00aktualizováno  1:00
Utéct před spravedlností v členských zemích Evropské unie už je složitější. Od 1. listopadu začal totiž platit v Česku eurozatykač, který zjednodušuje vydávání pachatelů závažných trestných činů mezi jednotlivými státy. Dosud to možné nebylo.

Pokud český občan například prodával v Německu drogy a před zatčením se mu podařilo utéct zpět do Česka, mohl se stíhání poměrně úspěšně vyhýbat.

Platilo to i v případě cizinců, kteří překročili zákon v Česku a zmizeli za hranicemi. Čeští policisté sice mohli požádat, aby byl například Španěl obviněn tamními úřady, ale bylo to velmi zdlouhavé.

"Eurozatykač urychlí stíhání cizinců, kteří se zde pokusili třeba někoho znásilnit, případně se zde dopustili jiného závažného činu. Požádáme o jejich vydání a budou souzeni místními soudy," řekla tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. "Stejný postup bude platit i pro české občany, kteří něco spáchají v zahraničí," dodala.

Úplně jednoduché to však nebude. Pokud bude mít česká policie zájem třeba o podezřelého Němce, bude muset podat žádost k německému soudu. Ten bude mít šedesát dní na rozhodnutí, zda dotyčného českým úřadům vydá. O předávání Čechů do států unie budou rozhodovat zdejší soudy.

Policie se nicméně na zavedení eurozatykače připravila. Na policejním prezidiu vzniklo nové oddělení, které bude mít jeho vyřizování na starosti. Pracovat tam bude celkem šest speciálně vyškolených policistů. V pondělí to uvedly Hospodářské noviny.

"V eurozatykači je uvedeno dvaatřicet trestných činů, jejichž pachatelé si mohou mezi sebou státy unie předávat," dodala Kosinová. Kromě vraždy či padělání peněz mezi ně patří i počítačová kriminalita nebo teroristické trestné činy.

Eurozatykač se však nelíbí poslancům za ODS, kteří se už pokoušeli zablokovat jeho přijetí. Eurozatykač vetoval i prezident Václav Klaus, sněmovna jej však nakonec přehlasovala. Opoziční poslanci se proto hodlají obrátit na Ústavní soud, aby novinku zrušil. Eurozatykač totiž podle nich porušuje lidská práva, která zaručuje ústava.

"Do čtrnácti dnů podáme žalobu, kterou chceme poukázat na protiprávnost eurozatykače," konstatoval poslanec a stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Ústava totiž člověku zaručuje, že nesmí být donucen opustit svou vlast," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz