Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhnout se přijímačkám? Jde to, někde berou bez zkoušek

  10:49aktualizováno  10:49
Na střední školu se lze dostat i bez toho, abyste museli jít k přijímačkám. Pokud nemáte zálusk na prestižní gymnázia, můžete mít štěstí a testům se vyhnout. Některé školy přijímají podle předem stanoveného průměru z vysvědčení, na soukromých školách mohou požadovat motivační pohovor.

Bez zkoušek se dostanete na některá učiliště, průmyslovky, obchodní akademie, zdravotní školy, lycea i gymnázia | foto: Profimedia.cz

Uchazeči, kteří mají průměrný prospěch za druhé pololetí 8. třídy a v 1. pololetí 9. třídy do dvou celých a zároveň nemají horší známku než "dobrou" z češtiny, matematiky nebo fyziky, nebudou konat přijímací zkoušku, píše se na webu Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Kladně.

Přitom tahle škola nabízí uchazečům zajímavé a v praxi žádané obory jako automatizační technika, elektronické počítačové systémy, aplikace osobních počítačů nebo strojírenství i v navazujícím pomaturitním studiu.

Jisté je jenom učiliště
Mezi školami, na něž se nedělají přijímací zkoušky, figurují všechny typy.

"Nejčastěji se přijímačky nepořádají pro učební a maturitní obory na učilištích. Také řada průmyslovek a dalších středních odborných škol nepořádá přijímačky, ale obvykle si stanovují požadavky na prospěch žáka na základní škole," vypočítává Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Školy přijímají například do určitého předem stanoveného průměru z vysvědčení v 8. třídě a v pololetí 9. třídy, například do 1,4 apod. Přijetí bez přijímaček je častější na školách technického zaměření, někdy se takto přijímá i na obory lyceální.

Gymnázia až na výjimky přijímací zkoušky pořádají vzhledem k tomu, že tu stále existuje převis poptávky. Týká se to hlavně větších měst a největší nápor je v Praze.

U přijímání podle průměru si dejte pozor a raději se přesně informujte, protože některé školy hranici průměru pro přijímání bez zkoušek posunují podle zájmu uchazečů. Stanoví třeba 1,5, a protože se přihlásí více lidí, než čekaly, je najednou pro přijetí bez zkoušek nutné mít lepší průměr, třeba 1,2.

Bez přijímacích zkoušek pouze na základě motivačního pohovoru přijímá například Soukromé gymnázium a Střední odborná škola IUVENTAS v Ostravě-mariánských Horách. "Proč má dítě doplatit na jednu hodinu, kdy třeba kvůli stresu nepodá výkon odpovídající jeho schopnostem?" ptá se Marta Konkolová, zřizovatelka školy.

IUVENTAS nabízí osmileté i čtyřleté studium gymnázia, pedagogické, ekonomické, technické, zdravotnické a přírodovědecké lyceum.

Soukromá škola = snadné přijetí?
S tím, že soukromá škola rovná se snadné přijetí, se ale obecně počítat nedá.

"Přijímačky na soukromé osmileté gymnázium, které dělal syn před dvěma lety, se skládaly z psychologických, dovednostních a vědomostních testů a byly tak důkladné a složité, že měl co dělat, aby prošel. Uspěl asi jen díky perfektní přípravě z jazykové základky. Škola si testy připravuje sama a děti si velmi důkladně vybírá. Myslím, že minimálně polovina zájemců je nezvládla," říká Gabriela Vlčková z Říčan o pražském soukromém gymnáziu.

. S jakým průměrem uspějete

* gymnázia 1,00-1,2

* obchodní akademie, lycea 1,2-1,8

* průmyslovky 1,5-2,00

* odborná učiliště (obory s maturitou) od 1,8

* učiliště (obory s výučním listem) od 2,00

Pozn.: Údaje jsou orientační, o přesných požadavcích je třeba se informovat přímo ve škole.

Rada MF DNES

* Konkrétní údaje o školách a o tom, zda pořádají přijímací zkoušky, najdete na:

www.infoabsolvent.cz, www.stredniskoly.cz i www.najdiskolu.cz.

* Při výběru vhodné školy a oboru vám může pomoci také poradna Národního ústavu odborného vzdělávání, e-mail: poradna@ nuov.cz, tel: 274 869 698, 724 652 241.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Poslanci kývli na zavedení nového trestného činu maření spravedlnosti

Helena Válková přichází do Sněmovny na jednání poslaneckého klubu hnutí ANO....

V trestním zákoníku přibude nový čin maření spravedlnosti, jenž míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a...

Návrh, aby vláda přijala dětské sirotky z uprchlických táborů, neprošel

Pět let trvající válka v Sýrii vyhnala z domovů miliony lidí. Jen v Turecku...

Poslanci po více než pěti hodinách sporů o to, zda má česká vláda přijmout 50 syrských sirotků z uprchlických táborů,...

Transparency podala Evropské komisi podnět na možný střet zájmů Babiše

Premiér Andrej Babiš (12.červenec 2018)

Organizace Transparency International ČR odeslala druhý podnět týkající se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše...Najdete na iDNES.cz