Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhledávače dokážou snadno nalézt potřebné informace

aktualizováno 
-
internet pro pokročilé VI.

Stále vzrůstající počet webových stránek, kterých je dnes přes miliardu, znesnadňuje na internetu nalezení požadovaných informací. Jedním z možných způsobů řešení je použití vyhledávacích serverů, které dokážou nejen nalézt požadované údaje, ale také odpovědi na jednoduché dotazy, hudební či programové soubory apod. V minulosti vyhledávací servery nabízely převážně seznamy odkazů rozdělených do několika základních skupin a podskupin a většina velkých vyhledávacích serverů tuto službu dosud poskytuje. Pokud kupříkladu uživatele zaujme astronomie, bude ji na vyhledávacím serveru hledat pod záložkou Věda. Tyto skupiny se ve většině případů na různých serverech neliší, a proto je možné se snadno orientovat. Mezi českými vyhledávacími servery nabízí řazení odkazů do tematických skupin kupříkladu Seznam či Atlas, ze zahraničních poté Yahoo! nebo Altavista.

Vyhledávání usnadní větší upřesnění

Práce s tematickými skupinami však může být časově náročná, proto každý vyhledávací server začal navíc nabízet možnost podrobnějšího třídění. Například po zadání výrazu "sušenka" předloží seznam adres internetových stránek, na nichž se objevuje slovo "sušenka". Nevýhodou však může být skutečnost, že uživatel je často zahlcen tisíci internetových stránek, jejichž obsah s požadovaným tématem příliš nesouvisí, proto je požadavek třeba upřesnit. Pokud uživatel vloží vymezenější výraz "čokoládová sušenka", vyhledávací server v tomto případě nalezne kratší seznam internetových stránek, ale i tehdy může být odkazů velké množství, a proto jsou často používána znaménka + a -. V okamžiku, kdy požadavek zní na "nedietní čokoládovou sušenku", je nutné zadat například výraz: sušenka +čokoládová -dietní, čímž se počet nalezených odkazů opět zmenší. Vzájemnou kombinací těchto znamének lze často dosáhnout uspokojivých výsledků.

Logické operátory

Poslední možností zúžení výběru odkazů je použití logických operátorů, které však nejsou podporovány všemi vyhledávacími servery. Nejpoužívanějšími operátory jsou pravděpodobně výrazy AND, NOT či OR. Kupříkladu požadavek "sušenka AND čokoláda" najde stránky, obsahující obě tato slova. Výraz "sušenka OR čokoláda" nalezne odkazy na weby s jedním či druhým slovem. Spojení výrazů "síť AND NOT rybaření" umožní vyloučit neodpovídající stránky zabývající se rybářskými sítěmi. Operátory lze navzájem neomezeně kombinovat. Vyhledávací servery dnes umožňují nacházet nejen informace, ale kupříkladu také hudební soubory ve formátu MP3 (http://music.lycos.com/ mp3/), datové soubory (http: //ftpsearch.lycos.com/), případně telefonní čísla (http:// www.iol.cz/TLF/index.htm). Řada mezinárodních vyhledávacích serverů rovněž nabízí možnost hledání internetových stránek ve zvoleném jazyce, a umožňuje tak uživateli zadávat požadavky v jiném jazyce, než je angličtina.

Nejznámější světové vyhledávací servery:

AltaVista http://www.altavista.com/
HotBot http://www.hotbot.com/
Lycos http://www.lycos.com/
Excite http://www.excite.com/
Yahoo! http://www.yahoo.com/
All the Web http://www.allthew eb.com/
Northern Light http://www.northernlight.com/

Nejznámější české vyhledávací servery:

Seznam http://www.seznam.cz/
Atlas http://www.atlas.cz/

Tipy pro snazší vyhledávání:

* Vyhledávaná slova je vždy lépe zadávat malými písmeny. Při použití velkých písmen se některé vyhledávací servery omezují na nacházení výrazů tvořených výhradně velkými písmeny.

* Při obsáhlejším vyhledávání je výhodné sestavit za pomoci znamének a operátorů delší výraz. Jednoslovná nebo dvouslovná zadání často ve výsledku znamenají tisíce neodpovídajících odkazů.

* V případě hledání výrazu o několika slovech je lépe vložit požadavek do uvozovek. Vyhledávací server bude hledat pouze samotný výraz, a nikoliv každé jeho slovo. Ne všechny vyhledávací servery však tuto možnost podporují.

* Pokud je třeba nalézt stránky s určitým zaměřením, vyplatí se při dostatku času použít ručního vyhledávání v tematických skupinách.

* Pokud si uživatel není jist pravopisem zadaného výrazu, může použít variaci tzv. hvězdičkové konvence. Kupříkladu po vložení požadavku inter* nalezne vyhledávací server odkazy na stránky se všemi slovy začínajícími výrazem inter (internacionála, internet apod.).


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Rusko by nám mělo více pomáhat s KLDR, řekl Trump po telefonátu s Putinem

Americký prezident Donald Trump na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem...

Prezident USA Donald Trump komentoval telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zásadním bodem rozhovoru bylo...

Vyléčené připoutali k okapu. Africké nemocnice trestají ty, co neplatí

Nemocnice v konžské metropoli Brazaville. (15. října 2011)

Studie mezinárodní organizace Chatham House odhalila, že v zemích subsaharské Afriky i v mnoha částech Asie bují praxe,...

Arktický permafrost taje jako nikdy předtím, oteplování ovlivní celý svět

Tání ledového příkrovu Arktidy je nejvíce patrné na leteckých a satelitních...

Aktuální zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru varuje, že teplota arktického permafrostu je na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz