Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlášku o zeleni všichni ignorují

  8:42aktualizováno  8:42
Praha - Od prvního květnového dne nesmějí lidé odpočívat na trávě v parcích, neměli by v nich volně pobíhat ani psi a s výjimkou dětí do deseti let by se tam také nemělo jezdit na kolech, bruslích či skateboardech. Začala totiž platit městská vyhláška o ochraně veřejné zeleně, která na těchto plochách téměř vše zakazuje. Situace v parcích však včera vypadala tak, že si s vyhláškou nikdo hlavu nedělá a lidé se většinou chovají, jako by nebyla.

Vaše připomínky na odbor městské zeleně
zasílejte ZDE

Jednotlivé obvody zatím ani nestihly rozhodnout, na která místa veřejné zeleně mohou lidé smět vstupovat a kde budou moci volně pobíhat psi.

Ani magistrát dosud nebyl schopen osadit příslušnými piktogramy Petřín, Kinského zahradu, Letenské sady, Vítkov a Hvězdu, které spravuje. Firma, která měla samolepky dodat, se zpozdila. Podle Václavy Čermákové z magistrátního odboru městské zeleně se však s instalací značení začne ještě dnes.

Co zakázalo vedení města ve veřejné zeleni, která je součástí zahrad a parků

Zakázáno je
a-
jezdit na kolech
b- jezdit na kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách a jiných nemotorových prostředcích s výjimkou vozíků zdravotně postižených (neplatí pro děti do 10 let)
c- jezdit na zvířatech
d- vstupovat na trávníky
e- stanovat a nocovat
f- rozdělávat a udržovat otevřené ohně
g- nechat volně pobíhat psy
h- bruslit
i- lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardech
j- koupat se ve vodních nádržích
k- pořádat propagační, reklamní a jiné akce

V ostatní veřejné zeleni je zakázáno
a-
jezdit na koních
b- stanovat a nocovat
c- rozdělávat a udržovat otevřené ohně
d- nechat volně pobíhat psy
Policie by zatím měla řešit přestupky domluvou. "Strážníci mají plánky, kde jsou větší prostory pro volný pohyb psů a kde mohou lidi vstupovat na trávu," řekla Čermáková.

Rozdávat také budou letáky popisující režim parku. Fungovat začala i zelená linka, na níž by měli návštěvníci pěti parků v péči hlavního města sdělovat své připomínky.
Starosta první městské části Jan Bürgermeister slíbil, že policie nebude pokutovat v parcích cyklisty, když nikdo není schopen zastavit auta jezdící po Petříně.  Na začátek Seminářské zahrady míní obvod umístit informační tabule o režimu v parku a případně i schránku pro občany.

Také druhý obvod hodlá ochranu zeleně řešit globálními cedulemi u vchodů do parků. Zatím tak neučinil a zabývat se tím bude asi v polovině měsíce. "Vyhlášku budeme uplatňovat trochu volněji," soudí místostarosta Karel Winkelbauer.

Jak už se stalo takřka pravidlem, ani tato vyhláška nepatří k těm, na jejímž respektování by mohla policie striktně trvat a jednotlivce pokutovat. Spousta parcel jednotlivých parků totiž není v katastru vedena jako zeleň a vyhláška se na tyto plochy tudíž nemůže vztahovat. Čermáková uvedla, že by se na takových místech nemělo lidem nic nakazovat. "Lidé by si ale měli sami uvědomit, že ochrana zeleně je nutná."

"Město to zanedbalo. Pozemky mělo nechat v katastru správně zakódovat a pak teprve se měla přijmout vyhláška," soudí vedoucí odboru životního prostředí Prahy 4 Jarmila Alexandrová. Ví o čem mluví, protože jen tři parcely  sadů na Jezerce mají správný kód, ostatních pětadvacet není vedeno jako zeleň. Strážníci v takovém případě budou jen těžko chtít po lidech pokuty.

Praha 13: Nikdo nemá právolidi pokutovat
Stejné problémy má Praha 13. Zkusmo si sice objednala piktogramy, které míní rozmístit do Panské zahrady, ale podle vedoucí odboru životního prostředí Hany Švingrové nemá nikdo právo lidi pokutovat, když se na vyhlášku nebudou ohlížet, protože zahrada není vedená jako zeleň.

"Lze nad tím jen krčit rameny. Změny v katastru se ale musí udělat v historicky krátké době, aby vyhláška měla vůbec smysl. Objednali jsme si značení, v půli května začneme s instalací. Občané by to měli zpočátku brát jako informativní a výchovný počin," řekla k témuž problému vedoucí odboru životního prostředí Prahy 11 Yvona Hájová.

Valná část pozemků tamního centrálního parku ani parku u Chodovské tvrze nemá správný kód. Nejinak jsou na tom například Vrchlického i Havlíčkovy sady, Klamovka, Arbesovo náměstí a další zelené plochy.

Městský radní Rudolf Blažek, který je za legislativu města zodpovědný, před časem řekl, že  chystaná novela zákona o hlavním městě by však měla umožnit, aby i na pozemcích nezapsaných v katastru jako zeleň byly zákazy vymahatelné.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz