Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlášku o zeleni všichni ignorují

  8:42aktualizováno  8:42
Praha - Od prvního květnového dne nesmějí lidé odpočívat na trávě v parcích, neměli by v nich volně pobíhat ani psi a s výjimkou dětí do deseti let by se tam také nemělo jezdit na kolech, bruslích či skateboardech. Začala totiž platit městská vyhláška o ochraně veřejné zeleně, která na těchto plochách téměř vše zakazuje. Situace v parcích však včera vypadala tak, že si s vyhláškou nikdo hlavu nedělá a lidé se většinou chovají, jako by nebyla.

Vaše připomínky na odbor městské zeleně
zasílejte ZDE

Jednotlivé obvody zatím ani nestihly rozhodnout, na která místa veřejné zeleně mohou lidé smět vstupovat a kde budou moci volně pobíhat psi.

Ani magistrát dosud nebyl schopen osadit příslušnými piktogramy Petřín, Kinského zahradu, Letenské sady, Vítkov a Hvězdu, které spravuje. Firma, která měla samolepky dodat, se zpozdila. Podle Václavy Čermákové z magistrátního odboru městské zeleně se však s instalací značení začne ještě dnes.

Co zakázalo vedení města ve veřejné zeleni, která je součástí zahrad a parků

Zakázáno je
a-
jezdit na kolech
b- jezdit na kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách a jiných nemotorových prostředcích s výjimkou vozíků zdravotně postižených (neplatí pro děti do 10 let)
c- jezdit na zvířatech
d- vstupovat na trávníky
e- stanovat a nocovat
f- rozdělávat a udržovat otevřené ohně
g- nechat volně pobíhat psy
h- bruslit
i- lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardech
j- koupat se ve vodních nádržích
k- pořádat propagační, reklamní a jiné akce

V ostatní veřejné zeleni je zakázáno
a-
jezdit na koních
b- stanovat a nocovat
c- rozdělávat a udržovat otevřené ohně
d- nechat volně pobíhat psy
Policie by zatím měla řešit přestupky domluvou. "Strážníci mají plánky, kde jsou větší prostory pro volný pohyb psů a kde mohou lidi vstupovat na trávu," řekla Čermáková.

Rozdávat také budou letáky popisující režim parku. Fungovat začala i zelená linka, na níž by měli návštěvníci pěti parků v péči hlavního města sdělovat své připomínky.
Starosta první městské části Jan Bürgermeister slíbil, že policie nebude pokutovat v parcích cyklisty, když nikdo není schopen zastavit auta jezdící po Petříně.  Na začátek Seminářské zahrady míní obvod umístit informační tabule o režimu v parku a případně i schránku pro občany.

Také druhý obvod hodlá ochranu zeleně řešit globálními cedulemi u vchodů do parků. Zatím tak neučinil a zabývat se tím bude asi v polovině měsíce. "Vyhlášku budeme uplatňovat trochu volněji," soudí místostarosta Karel Winkelbauer.

Jak už se stalo takřka pravidlem, ani tato vyhláška nepatří k těm, na jejímž respektování by mohla policie striktně trvat a jednotlivce pokutovat. Spousta parcel jednotlivých parků totiž není v katastru vedena jako zeleň a vyhláška se na tyto plochy tudíž nemůže vztahovat. Čermáková uvedla, že by se na takových místech nemělo lidem nic nakazovat. "Lidé by si ale měli sami uvědomit, že ochrana zeleně je nutná."

"Město to zanedbalo. Pozemky mělo nechat v katastru správně zakódovat a pak teprve se měla přijmout vyhláška," soudí vedoucí odboru životního prostředí Prahy 4 Jarmila Alexandrová. Ví o čem mluví, protože jen tři parcely  sadů na Jezerce mají správný kód, ostatních pětadvacet není vedeno jako zeleň. Strážníci v takovém případě budou jen těžko chtít po lidech pokuty.

Praha 13: Nikdo nemá právolidi pokutovat
Stejné problémy má Praha 13. Zkusmo si sice objednala piktogramy, které míní rozmístit do Panské zahrady, ale podle vedoucí odboru životního prostředí Hany Švingrové nemá nikdo právo lidi pokutovat, když se na vyhlášku nebudou ohlížet, protože zahrada není vedená jako zeleň.

"Lze nad tím jen krčit rameny. Změny v katastru se ale musí udělat v historicky krátké době, aby vyhláška měla vůbec smysl. Objednali jsme si značení, v půli května začneme s instalací. Občané by to měli zpočátku brát jako informativní a výchovný počin," řekla k témuž problému vedoucí odboru životního prostředí Prahy 11 Yvona Hájová.

Valná část pozemků tamního centrálního parku ani parku u Chodovské tvrze nemá správný kód. Nejinak jsou na tom například Vrchlického i Havlíčkovy sady, Klamovka, Arbesovo náměstí a další zelené plochy.

Městský radní Rudolf Blažek, který je za legislativu města zodpovědný, před časem řekl, že  chystaná novela zákona o hlavním městě by však měla umožnit, aby i na pozemcích nezapsaných v katastru jako zeleň byly zákazy vymahatelné.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Piráti se pokoušejí snížit laťku pro vstup do Sněmovny na čtyři procenta

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostatniho fora Piratske strany

Dát šanci i menším stranám, aby se mohly dostat Sněmovny, se pokoušejí Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík při jednání o...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ INŽENÝR - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz