Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhláška zpřísní ochranu zóny

  9:37aktualizováno  9:37
Staré Město - Přísné podmínky pro veškeré stavební úpravy budou zřejmě už od června platit pro podstatnou část staré části Prahy. Tento týden se na tom dohodli radní, a pokud je příští týden podpoří i ostatní pražští zastupitelé, nová vyhláška bude na světě. Výrazně ovlivní další budoucnost ulic Karlova, Seminářská, Linhartská, Malé náměstí, Jilská, Bartolomějská, Karoliny Světlé, Krocínova, Divadelní, Smetanovo nábřeží, Novotného lávka a Křížovnické náměstí.

"Hlavním smyslem nové obecně závazné vyhlášky je účinná ochrana hmotného a kulturního charakteru území," řekl pražský radní Zdeněk Kovářík.

Vyhláška zpřesňuje již existující, ale příliš obecná omezení, která pro stavební činnost v daném území platí v rámci vyhlášené městské památkové rezervace.

"Nejde s nimi do rozporu, ani je nepřesahuje," upozornila Světlana Kubíková, ředitelka sekce Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Stavebníci tak budou mít nyní jasnou představu, co si zde mohou dovolit, a jaké tresty je čekají, pokud tyto hranice překročí.

Omezení pro Anenskou zónu
- maximální výška objektů 24 metrů
- zachování veškerých dlažeb
- zákaz instalace jiných než tradičních pražských litinových svítidel a laviček
- zachování tvarů střech a střešních otvorů všech domů
- zákaz užití plastových oken a hrubé stříkané omítky
- na průčelích nesmí být dominantní sklo, plasty a kov

"Je jenom dobře, že budou platit jednotná pravidla regulace. Situace byla taková, že se podmínky pro každou stavbu posuzovaly zvlášť, a docházelo tak i k znehodnocení historických objektů," reagovala Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu.

Příprava závazných podmínek pro zónu Anenská, jak ji pojmenovali jejich zpracovatelé, trvala téměř deset let. Město má však nyní v ruce hotový vůbec první regulační plán, který mu umožní důkladněji ochránit své architektonické i kulturní dědictví a postihovat ty, kteří ho ničí.

"Předcházela tomu velmi složitá jednání s množstvím institucí i majitelů nemovitostí v dané lokalitě," podotkl radní Kovářík.

Stejně jako zónu Anenská, chce město ochránit i zbývající část památkové rezervace. V současné době například připravuje regulační plán pro náměstí Republiky a jeho okolí.

Nová stavební vyhláška výrazně ovlivní stavební zásahy v Karlově ulici, Linhartské, Seminářské, Jilské, Bartolomějské, Karoliny Světlé, Krocínově, Divadelní a na Malém náměstí, Smetanově nábřeží, Novotného lávce a Křížovnickém náměstí. (21. dubna 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz