Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhláška sjednotí kvalitu špekáčků

  16:09aktualizováno  16:09
Rozpadl se vám špekáček při opékání? Nebo se dokonce při úpravě nad plameny změnil v podivnou hmotu? Od září by se to už stát nemělo. Ministerstvo zemědělství totiž upravilo příslušnou vyhlášku a chce tak zajistit, že zákazníci dostanou vždy a všude standardní kvalitu některých masných výrobků.

Cílem nového opatření je zajistit spotřebiteli standardní kvalitu na celém území České republiky, zdůvodnil novelu náměstek ministra zemědělství Rudolf Jánský.

Vyhláška upravuje základní sortiment masných výrobků. Jde například o vídeňské párky, špekáčky, salámy Gothaj a Herkules, lovecký salám, šunkový salám nebo ostravskou klobásu.

Předpis uvádí seznam základních surovin používaných k výrobě, popis smyslových vlastností a stanovuje i základní fyzikální a chemické parametry pro jednotlivé produkty.

Podle Jánského není smyslem diktovat zpracovatelům, co mají vyrábět. Vyhláška tak nebrání produkci levnějších masných výrobků, které však v případě nesplnění stanovených standardů musejí nést jiný název.

Nárůst cen lze čekat jen u těch produktů, na něž se předpis vztahuje, ale standardy kvality nyní nesplňují, uvedl Jánský.

Řada producentů však nově předepsané jakostní požadavky normálně dodržuje. "Nečekáme cenový skok," dodal.

Zahraničních výrobců se vyhláška nedotkne 
Pokud bude výrobek, na který se nová vyhláška vztahuje, vyrábět zahraniční zpracovatel, nesmí Česko podle pravidel Evropské unie, bránit jeho prodeji na domácím trhu, i když stanovené parametry splňovat nebude.

Právě v tom může být podle ředitelky marketingu Kosteleckých uzenin Vlaďky Pivoňkové problém. "Komplikace to může způsobit i ve vztahu k tomu, že na výrobku nemusí být podle novely zákona o potravinách uveden výrobce."

"Pokud bude zajištěna ochrana našeho trhu před zahraničními dovozy, tak je to samozřejmě pozitivní krok. Pokud se ale nepodaří ochránit naše zájmy, tak to může být pro řadu podniků problematické," řekl předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. Upozornil, že by je mohla ohrozit levnější zahraniční konkurence.

Potravináři vyhlášku podporují
Potravinářská komora podle prezidenta Jaroslava Camplíka tuto iniciativu podporuje. "Nemáme nic proti tomu, aby na trhu byly i levnější výrobky, ale měly by potom mít jiný název," uvedl Camplík.

Dodal, že potravináři si nemohou dovolit spotřebitele klamat a ztrácet jeho důvěru. Komora se proto snaží o to, aby byly podobné kvalitativní standardy stanoveny i u dalších výrobků. "Připraveny jsou například ovocné šťávy," uvedl Camplík.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz