Podvyživené somálské dítě leží v nemocnici v metropoli Mogadišu. (8. července

Podvyživené somálské dítě leží v nemocnici v metropoli Mogadišu. (8. července 2011) | foto: AP

Vyhladovělých Somálců přibývá, keňská vláda se hádá kvůli jejich exodu

  • 74
V keňské vládě vypukl spor, zda otevřít další uprchlický tábor. Země čelí obrovskému přílivu somálských běženců, kteří opouštějí domovy kvůli suchu a hladu. Největší tábor na světě - keňský Dadaab - je ale extrémně přeplněný a ministři se nemohou shodnout, zda otevřít další útočiště pro zbídačené běžence.

V uprchlickém táboře, jenž leží na hranici se Somálskem, se tísní už na 380 tisíc běženců. Kapacita keňského zařízení je ovšem 90 tisíc lidí a humanitární organizace upozorňují, že podmínky v táboře jsou nesnesitelné. A stále přicházejí další vyhladovělí Somálci.

Šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Antonio Guterres proto v pondělí požádal keňského ministra pro vnitřní bezpečnost, aby dříve otevřel tábor zvaný Ifo II., který je už takřka dobudován. Pomoc by v něm mohlo najít až 40 tisíc lidí, což by alespoň částečně ulevilo táboru Dadaab.

Somálsko děsí hladomor

Smrt hrozí milionům lidí

Jenže keňská vláda se na otevření zařízení nemůže dohodnout. Zatímco jeden ministr tvrdí, že nový tábor by povzbudil další Somálce, aby se vypravili do Keni, druhý oponuje, že se stydí za to, že Keňa odmítá poskytnout více pomoci lidem v nouzi, uvedla televize BBC.

Keňa se dívá na uprchlíky jako na ohrožení bezpečnosti

Asistent ministra pro vnitřní bezpečnost Orwah Ojodeh britské televizi řekl, že nový tábor není řešením krize s nedostatkem jídla v Africkém rohu. Potravinová pomoc by měla být poskytována v Somálsku, protože důvodem uprchlíků pro cestu do Keni je hlad, ne bezpečnost, uvedl.

Pomoc

Češi mohou přispět na pomoc obětem sucha v Africkém rohu zasláním peněz na účet Charity ČR, která vyhlásila sbírku na pomoc Somálsku a Etiopii (55 66 00 22 / 0800, variabilní symbol pro Etiopii je 146 a pro Somálsko 103).

V Somálsku působí dlouhodobě i Lékaři bez hranic, kteří tam poskytují zdravotní i humanitární péči. Organizace nemá vyhlášenou samostatnou sbírku na Africký roh, ale má jeden společný účet pro všechny své aktivity ve světě (21 01 05 07 00 /  2700, variabilní symbol je 99).

Ministr pro imigraci Otieno Kajwang se ale za takový přístup svých kolegů stydí a upozorňuje, že Nairobi dostalo od OSN na vybudování tábora stovky tisíc dolarů. "Problém je, že se naše lokální úřady a bezpečnostní složky dívají na příchod uprchlíků jako na ohrožení národní bezpečnosti," nechal se slyšet.

Nejhorší sucho za 60 let

Africký roh zasáhlo nejhorší sucho za posledních 60 let, zasáhlo trojmezí Somálska, Etiopie a Keni, trápí i Ugandu a Džibutsko. Nejhorší situace je v Somálsku, které je na pokraji hladomoru. Ohroženy jsou miliony lidí a tisíce jich v nesnesitelných vedrech putují do uprchlických táborů v Keni či Etiopii.

Stovky lidí už zemřely a umírají i po cestě do táborů. Situace už došla tak daleko, že i militantní organizace al-Šabáb, která kontroluje část somálského území, začala znovu pouštět do jí kontrolovaných teritorií humanitární organizace a sama je i vyzývá k pomoci.

Somálsko je jednou z nejchudších zemí na světě, která se dosud nevzpamatovala z dvacetileté občanské války. Země je v chaosu prakticky od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Mohamed Siad Barre.

Radikálové z al-Šabáb kontrolují velkou část jihu a středu země, včetně části metropole. Vládní jednotky s nimi už roky bojují, centrální somálská vláda má ale v roztříštěné zemi pramalou moc a skutečně kontroluje jen pár bloků metropole.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video