Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výherce 113 milionů si vsadil v metru

  12:00aktualizováno  12:00
Výherce 113 milionů vsadil tiket v pražském metru. Vyplnil všech 10 sloupců. Nebyl to náhodný tip, čísla zaškrtl sám. Zatím se ale o rekordní individuální výhru v historii českých loterií nepřihlásil. V prvním tahu sportky uhodl všechna tažená čísla 18, 20, 29, 32, 45, 46.

"Výherce vsadil plnou sázenku plus šanci. Zatím se o svou výhru nepřihlásil," řekl MF DNES Filip Jonáš z tiskového oddělení společnosti Sazka.

Ve středu večer padl jackpot ve výši 112 931 591 korun. Vše vyhrál jeden sázkař. Pravděpodobnost výhry takového tipu přitom byla 1:14 milionům.

Původně se očekávala výhra o téměř tři miliony nižší. "Jackpot byl vyšší, protože se více sázelo," uvedl Václav Jalovecký z tiskového oddělení Sazky.

Individuální výhra překonala rekord z loňska. Loni si dva sázkaři odnesli po 74,292 milionu korun.

Výherce má na přihlášení 5 týdnů
Podle odhadů společnosti Sazka si na jackpot vsadila zhruba polovina národa - tedy asi čtyři miliony lidí. Prosázeli přitom celkem 98 milionů korun.

"Výherci gratulujeme a přejeme, ať si peníze užije ve zdraví," vzkázal šťastlivci Václav Jalovecký z tiskového oddělení Sazky těsně po včerejším losování.

Totožnost výherce ještě není známa. "Od této chvíle má pět týdnů na to, aby se přihlásil. Pak by jeho výhra propadla společnosti," dodává Jalovecký.

Až se novopečnený multimilionář přihlásí, je vysoce pravděpodobné, že bude chtít zůstat v anonymitě. "Ještě jsem nezažil, že by výherce podobné sumy dal své jméno na veřejnost," říká Jiří Houška ze Sazky.

"Výherci takto závratných částek se v drtivé většině případů přihlásí nejdříve po dvou dnech. Je to pro ně taková rána, že se z toho nejprve musí trochu vzpamatovat," dodal.

Co se dá koupit za 110 milionů

- 275 automobilů Škoda Octavia v základní výbavě
- 11 nejluxusnějších vozů značky Rolls-Royce
- 25 rodinných domů v Praze

Jak naložit se sto deseti miliony

Co dělat se 110 miliony výhry ze sportky? Nesvěřujte je jediné firmě ani je neukládejte na termínovaný účet, radí odborníci. Martin Fuchs z Asociace pro kapitálový trh radí sumu rozdělit, část utratit a zbytek investovat.

"Je prokázáno, že na termínovaném účtu se vklad znehodnocuje," tvrdí. Podle něj úrok vynese maximálně 1,5 procenta ročně. V případě výhry 110 milionů tedy přibližně 1,6 milionu.

Hloupost by udělal každý, kdo by celou částku dal do jedné banky nebo investiční společnosti. Když banka zkrachuje, vrátí se výherci maximálně necelých osm set tisíc.

"Osobně bych považoval za nejlepší vložit díl výhry do bydlení, vzdělání, nemovitostí, přepychové dovolené s rodinou, druhou část bych po poradě rozdělil a investoval do akcií, dluhopisů," říká Fuchs.

"Podle našich odhadů si na jackpot vsadila minimálně polovina dospělé populace," říká vedoucí Oddělení herních specialistů Sazky František Hubálek. To je zhruba čtyři miliony Čechů.

Podle Hubálka byl očekávaný počet sázek překročen už ve čtvrt na tři odpoledne.

Sázejí chudí i bohatí
Představa, že sázení je fenoménem chudších, je falešná. Vůči sázkám totiž není imunní žádná ze sociálních skupin: hrají lidé z nejnižších, ale i nejvyšších společenských vrstev. Velikost výhry se tak vlastně dostává až na druhou kolej.

"Výše výhry je opravdu až na druhém místě," říká sociolog Jan Herzmann. Dokazuje to podle něho i fakt, že s oblibou hrají také velmi bohatí lidé, jimž o peníze nejde. Mezi sázejícími náhodných loterií, ke kterým sportka patří, dominují ženy.

"Je možné, že manželka, která předtím nikdy nesázela, si v týdnu, kdy se hraje o závratný jackpot, vsadí sportku, ale její manžel, který sází u nás, přijde stejně," vysvětluje mluvčí kanceláře Tipsport Lubomír Ježek.

Síla stomilionového jackpotu má vliv i na turisty, kteří se v těchto dnech v Česku rekreují. Společnost Sazka sice neeviduje počty zahraničních sázejících, ale je jisté, že i oni o rekordní výhru - tak jako například při závratném jackpotu v italské loterii - hrají. Do Itálie si v té době přijeli vsadit lidé téměř ze všech zemí EU.

Vyhráli jste? Nedávejte hned výpověď!
Vyhrát miliony není jen tak. Odborníci upozorňují, že vysoká výhra v loterii zdaleka nemusí být jen událostí, která vyvolá nával radosti a euforie.

"Zdravý člověk se z výhry asi 'zbláznit' nemůže, ale když vám v několika vteřinách spadnou do klína desítky milionů, je to velmi silná stresová situace," říká Beáta Pašková z Oddělení neurotických poruch Psychiatrického centra Praha.

Reakce lidí mohou být podle psychiatrů nejrůznější. "Nejpřirozenější reakcí v takovém momentu je asi jít se někam opít, prostě slavit a radovat se. Jsou ale i lidé, které může taková událost úplně položit," tvrdí Pašková.

U některých lidí se v důsledku mnohamilionové výhry objevuje dočasná porucha vědomí. Mohou si pak nějakou dobu připadat jako v mrákotách a nebýt schopni slova. Nemocné lidi pak může se zvýšenou pravděpodobností potkat infarkt.

"Akutní reakce na stres trvá od několika minut až po dva dny," uvádí lékařka.

Budoucí výherce závratného jackpotu by podle Beáty Paškové rozhodně neměl dělat žádná unáhlená rozhodnutí. "Je určitě nesmysl rozestavět hned druhý den deset domů nebo dát šéfovi výpověď," říká.

Vyrovnání se s náhlým přísunem peněz, které člověka bez problémů zajistí do konce života, trvá týdny. Pašková proto radí: "Takový jedinec by si měl vzít volno, sednout si s nejbližšími a rozmyslet si, co bude vlastně v životě dál dělat."

Výhra mu uškodila
Měl jsem si tenkrát urazit ruce
Výhru unesl
Dodnes se jen bojím lidské závisti

Vyhraných tři a půl milionu korun ve Sportce zcela změnilo před šesti lety život Jindřicha Svobody a jeho rodiny (jeho jméno je změněno).

"Běhal jsem po bytě a křičel jako šílený. Manželka si myslela, že jsem se zbláznil," vzpomíná Svoboda z malého města na Moravě.

Pak vystřízlivěl a dnes tvrdí, že si měl raději urazit ruce než vyplňovat sázenky. "Žili jsme si dobře. Obě děcka studovala, měl jsem prima práci, slušný družstevní byt, škodovku..."

Domluvili se, že o výhře nikomu neřeknou, aby nevzbudili závist. Dlouho se rozhodovali, jestli to mají prozradit dětem, ale pak si řekli, že by jim za vyhrané peníze měli koupit byty v Praze, kde studovaly.

Manželka souhlasila, i když měla strach, co to s dětmi udělá. Na dceru čekala už za několik měsíců promoce a syn studoval třetí ročník techniky. Utajit výhru se však nepodařilo. Karla Svobodová se svěřila matce. A ta začala vymýšlet důvody, proč by měli Svobodovi přispět dalším příbuzným.

Svoboda nakonec souhlasil, že dvěma manželčiným bratrům dají sto tisíc. To ještě netušil, že do několika dní se po městě roznese zpráva, že vyhrál miliony. A kolik najednou bude mít dobrých kamarádů. Některým odolal, jiným ne.

Když se o tom dozvěděla tchyně, vyčetla mu, že zatímco členy rodiny odbyl, na kamarády rozhazuje. Ten večer se s manželkou poprvé strašně pohádal. "Pak v posteli brečela a říkala, že ty peníze nám nepřinesou štěstí. Tenkrát jsem se jí smál."

Koupili dětem byty, pořídili si lepší auto... Pak Svobodům někdo rozbil přední sklo auta, do kuchyně proletěl zavřeným oknem kámen a po dveřích jim kdosi rozmazal lejno. Anonymní dopisy se počítaly na desítky. Po všech vydáních, darech a půjčkách zbyl sotva milion.

Znovu se ozvali příbuzní. Naléhali, aby se o výhru rozdělil s manželkou, protože sázel za společné peníze. "Prostě chtěli půl milionu. Nechtěl jsem se hádat a dal jim ho," vzpomíná Svoboda.

Změnil se i syn. Nechal studií a žil z pronájmu bytu. Prý mu to stačí. Rozešel se s ním. Následoval rozchod s manželkou. Poslední kapkou byla výpověď z firmy.

Svoboda se odstěhoval do Olomouce. Zůstalo mu auto, koupil si malý byt a něco málo si uložil. "Našel jsem slušnou práci. Vlastně si nežiju tak špatně," tvrdí nešťastný šťastný výherce. Manželce občas píše. Zůstala mu jen dcera, za kterou pravidelně jezdí.

Výhra mě vůbec nezměnila," tvrdí o sobě podnikatel z Buchlovic, který před sedmi lety vyhrál v soutěžní hře Mikádo společně se svými syny osmdesát milionů korun. Své jméno však nechce zveřejnit ani po letech. Stále se obává lidské závisti.

"V Americe se živí dvacet procent lidí hazardem, tady někdo vyhraje víc peněz a hned je středem pozornosti," vysvětluje výherce, který ročně prosází dvacet tisíc korun. Nedává však sportku. Upřednostňuje losy a sázení na sportovní výsledky.

Hlavní důvod, proč ho prý nechaly miliony klidné, je podle podnikatele v tom, že byl relativně bohatý už před výhrou. "Vlastnil jsem barák, auto, žil jsem si v komfortu. Proto jsem ani neměl potřebu peníze rozhazovat."

Z utržených peněz koupil sirné lázně na Smraďavce. Kromě komerčního provozu na bázi rekreačního střediska tady pořádá charitativní akce určené dětem. I přesto se setkal s negativními reakcemi lidí.

"Někteří mě dnes ani nepozdraví. Jiní k nám zase přijdou na návštěvu a stále se vyptávají na cenu věcí, které máme," popisuje stinnou stránku života milionáře.

 Nepřipadá si však jako zbohatlík, který měl "jen" štěstí. Myslí si, že si peníze zasloužil. Do soutěže podle svých slov investoval, než uspěl, více než milion korun. Musel také odhalit systém číselných kombinací losů. Teprve potom měl naději.

"Teď si někdo dá šest čísel sportky, sedne si doma na zadek a čeká," vyjadřuje se s despektem k sázejícím na jackpot.

A co je pro čerstvého milionáře nejdůležitější, aby se z výhry nezbláznil? "Už při vsazení musí mít představu, co s penězi udělá, pokud vyhraje. A případné investice je nutné pečlivě zvážit a naplánovat," vzkazuje lidem, kteří zkoušejí štěstí ve sportce, buchlovický podnikatel.

Podobný je i příběh pětačtyřicetiletého muže z Plzeňska, jehož jméno drží společnost Sazka v tajnosti poté, co vyhrál šedesát milionů. Přiznává, že jej zpočátku ovládly nepoznané emoce. Uklidnil se až na procházce s manželkou, při níž už v klidu rozebrali, jak s penězi naložit.

"Člověku se honí hlavou, že by přestal pracovat, ale to není náš případ," řekl tehdy čerstvý multimilionář. Peníze investoval do stavby domku. Vzal své blízké na dovolenou k moři.

"Slušnou částku jsme věnovali na charitu a postiženým dětem. Chápali jsme to skoro jako povinnost."

S jediným cílem sázeli lidé ve sportce - vyhrát jackpot v závratné výši 110 milionů sto tisíc korun. (20. srpna 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz