Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berte jen akutní žádosti, prosí vnitro úřady kvůli frontám na občanky

  18:59aktualizováno  18:59
Ministerstvo vnitra doporučilo městským úřadům omezit přijímání žádostí o občanské průkazy. Může za to vyšší počet žadatelů, které láká nový vzhled dokladu. Ještě větší problém však způsobují pasy, o které je kvůli cestování s dětmi nebývalý zájem. Oba doklady vyřizují stejní úředníci.
O doklady letos žádá mnohem více lidí než loni. Může za to nový typ občanek a nutnost mít cestovní doklad i pro nejmenší děti. Ilustrační foto

O doklady letos žádá mnohem více lidí než loni. Může za to nový typ občanek a nutnost mít cestovní doklad i pro nejmenší děti. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Doporučení říká, aby úřady přijímaly žádosti o nový občanský průkaz pouze v případech, kdy je výměna dokladu povinná. Tedy pokud dojde ke ztrátě či krádeži dokladu, změně údajů či průkazu končí platnost, přičemž v posledním případě úřady mají žádostí přijímat nejdříve 30 dnů před koncem platnosti. Přitom právě taková je nejzazší lhůta, kterou má stát na výrobu dokladu.

"Pokyn souvisí se situací, kdy od 1. ledna letošního roku došlo k rapidnímu nárůstu počtu žádostí o vydání nových typů občanských průkazů z důvodu jejich menších rozměrů, formy provedení i rozsahu zapisovaných údajů," vysvětlil Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

"Přestože se v lednu nejednalo o povinnou výměnu občanských průkazů, obecní úřady vydávaly nové občanské průkazy i občanům, kteří měli dosavadní občanský průkaz stále platný. Pro výměnu dokladu proto nebyl důvod," doplnil pracovník vnitra.

Pokyn odešel úřadům už dříve, aby se předcházelo frontám. To se ale nestalo. Loni v květnu si o občanské průkazy žádalo 106 621 lidí, letos to podle statistiky ministerstva vnitra je 115 831 žadatelů. Situaci kromě vyššího zájmu komplikuje také nový způsob nabírání žádostí. Od ledna úředníci musí žadatele vyfotit na místě, nemůže si přinést hotovou průkazovou fotografii jako dříve. Lidé si navíc musí při převzetí dokladů nově také zvolit bezpečnostní kódy, které slouží ke spolehlivější identifikaci majitele průkazu.

Kolik se vydalo dokladů

Březen 2012
Občanské průkazy (OP) 134 576
Pasy 60 330

Duben 2012
OP 89 522
Pasy 69 627

Květen 2012
OP 115 831
Pasy 137 967

Celkem od ledna do května 2012 úřady vydaly 555 7893 občanských průkazů a 344 376 pasů.

Březen 2011
OP 119 734
Pasy 38 595

Duben 2011
OP 77 728
Pasy 39 048

Květen 2011
OP 106 621
Pasy 67 087

Celkem od ledna do května 2011 úřady vydaly 493 759 občanských průkazů a 194 323 pasů.

Zdroj: MV ČR

Podle vnitra záleží na úřadech, zda se doporučením budou řídit, či nikoliv. "Jde o doporučení, přičemž každý žadatel by měl být posuzován individuálně," podotkl Oliva.

Úřady i přes přání vnitra vychází žadatelům vstříc. "Nevím o tom, že bychom někoho museli odmítnout. Žádná stížnost kvůli něčemu takovému ke mě nedorazila," řekl iDNES.cz říčanský starosta a moderátor Vladimír Kořen.

Po Česku putují kvůli pasům mobilní kanceláře, zatím je jich osm

Říčany patří k jedněm z míst, kde je situace na oddělení dokladů v posledních měsících kritická. K zvědavcům, kteří chtějí nový občanský průkaz, se totiž jako všude jinde přidávají žadatelé o cestovní pas. A těch letos nebývale přibylo. Zatímco loni v květnu žádalo o pas 67 087 lidí, letos je jich dvojnásobek.

Pro pas nově musí i rodiče nejmenších dětí, protože od 27. června nesmí žádné dítě cestovat po Evropě bez vlastního dokladu. Vyřídit jim rodiče mohou buď občanský průkaz, který je od ledna dostupný i pro miminka, nebo cestovní pas (více o nařízení Evropské unie čtěte zde).

Kvůli neúnosným frontám už vnitro vyslalo na výpomoc mobilní fotokabiny. "Ministerstvo je dočasně a zdarma zapůjčilo osmi úřadům, kde je situace nejkritičtější. Jedná se o Říčany, Černošice, Chomutov, Plzeň, České Budějovice, Ostravu, Uherské Hradiště a Znojmo," vyjmenoval Oliva výsledky analýzy, kterou si vnitro udělalo v minulých dnech.

"Nainstalovali nám je zhruba před dvěma týdny, je to v pořadí deváté zařízení, které používáme pro přijímání žádostí o občanské průkazy. Máme je půjčené do konce roku," popsala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že práce úřadu se díky tomu zrychlila.

"Ke dvěma kabinám jsme si jednu pronajali z volných prostředků města a druhou nám přidalo ministerstvo vnitra. Situace se velmi zlepšila a pomalu se dostává do normálu," popsal Kořen. Podle něj se sice na doklady stále čeká, ale už to není tak hrozné jako v březnu či dubnu. "To nám lidé stáli před úřadem už o půl páté ráno," vzpomíná starosta.

Před prázdninami má kvůli zvýšenému zájmu o občanky a pasy problémy celá řada míst. Redakce iDNES.cz a MF DNES v minulých dnech informovaly například o špatné situaci v Kladně, Třebíči, Kutné Hoře nebo Přerově. Na mnoha místech se proto rozšiřovaly úřední hodiny či zaváděla jiná mimořádná opatření. Například v Praze 4 přijímají žádosti o vystavení občanek jen v úterý a čtvrtek.

Vnitro nově také úřadům vyjednalo s dodavatelem fotokabin nižší ceny. "V současné době je před projednáním další nabídka s navrhovanou realizací od 1. září letošního roku. Ministerstvo vnitra povede další jednání vedoucí ke snížení cen a zkrácení lhůt pro dodání," doplnil Oliva. Pronájem jedné plně vybavené kabiny přijde bez slev na 25 tisíc korun měsíčně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v...Najdete na iDNES.cz