Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vydání Miloševiče se přiblížilo

  15:59aktualizováno  15:59
Cesta zatčeného diktátora Slobodana Miloševiče před mezinárodní tribunál je o kousek blíž. I když Srbsko jeho vydání stále odmítá, mezinárodní společenství přitáhlo šrouby. Zástupce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Bělehradě předal zatykač na Miloševiče. Od tohoto okamžiku je Bělehrad vázán mezinárodním právem, které je jednoznačné: tribunál má absolutní přednost před národními procesy.

Země je povinna obžalovaného vydat. Mezinárodní zatykač od jednatele ICTY Hanse Holthuise převzal jugoslávský ministr spravedlnosti Momčilo Grubac. Holthuis se už ve čtvrtek pokoušel předat zatykač srbskému ministrovi vnitra Vladanu Blatičovi. Ten ho ale odmítl převzít s tím, že to patří do kompetence federálního ministra.

"Miloševič je nyní v jugoslávském vězení, je pod jejich kontrolou, a oni jsou proto povinni mu bez zbytečných prodlev zatykač předat," řekl v Bělehradě mluvčí tribunálu Jim Landale.

"Pokud zjistíme, že se s předáním zatykače otálí, můžeme podniknout příslušná opatření," ujistil.

Jugoslávie diktátora nechce vydat hned
Jugoslávské vedení v čele s prezidentem Vojislavem Koštunicou však vylučuje, že by Miloševič mohl být převezen do Haagu v blízké budoucnosti, jak to požaduje mezinárodní právo.

Srbská justice zastává stanovisko, že musí nejprve stanout před soudem ve své zemi, aby se zodpovídal lidu ze zbídačení země. Brání se také tím, že vydání jugoslávských občanů nedovoluje ústava.

Situace se však změní, až bude přijat nový zákon o spolupráci mezi Jugoslávií a ICTY, který by měl být schválen do konce dubna a který vydávání Jugoslávců musí vyřešit.

Miloševič v Haagu skončí, není ale jisté kdy

Miloševič před soudy

ICTY obvinil Slobodana Miloševiče z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Nejvyšší trest, jaký za to může vynést, je doživotí.

Viní ho z odpovědnosti za zločiny, které spáchaly na Albáncích v Kosovu jeho ozbrojené síly.

ICTY hodlá vznést proti Miloševičovi obžalobu také za podobné zločiny spáchané v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině v minulém desetiletí.

Miloševiče policie zatkla brzo ráno v neděli 1. dubna. Srbský žalobce ho viní z korupce, zpronevěry, zneužití pravomoci veřejného činitele a z toho, že při zatýkání kladl ozbrojený odpor.

Miloševič všechna obvinění odmítá. Přiznal se jen, že tajně financoval ozbrojené síly Srbů v Bosně a v Chorvatsku.


Vše zatím nasvědčuje tomu, že převezení Miloševiče do Haagu je jen otázkou času. Odborníci  připouštějí jen, že to může déle trvat.

"To, že nakonec skončí v Haagu, je velmi pravděpodobné, ale může to trvat ještě dlouho. Domnívám se, že srbské úřady půjdou metodou postupných kroků, tak jak to dělaly doposud," řekl Filip Tesař, odborník na Balkán z pražského Ústavu mezinárodních vztahů.

Hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová je přesvědčena, že Miloševič bude předán do Haagu do konce roku. Haagský tribunál by mohl souhlasit s tím, že by diktátor předstoupil nejprve před srbskou justici, ale za podmínky, že se stanoví doba jeho převozu do Haagu. "Lze pochopit, že začít může srbská justice. Pak však bude nutné mít upřesněnou dobu, jakou budou potřebovat tamní úřady k ukončení této procedury," řekl předseda tribunálu Claude Jorda.

Na vydání Miloševiče tlačí peníze
Významnou pákou vůči Bělehradu je i ekonomická pomoc USA. Tu Washington sice odblokoval, nicméně dal najevo, že bude pečlivě sledovat, jak bude Bělehrad spolupracovat s Haagem

Haag je zástupný problém, tvrdí Dienstbier
Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier míní, že Haag není klíčový problém. "Nejdůležitější je, že byl zatčen, že se při tom nic nestalo, že bude souzen a že se ukázalo, že už nemá silné a vlivné stoupence, kteří by byli ochotni se za něj postavit," řekl Dienstbier. "Byla tím dovršena etapa politické transformace Jugoslávie."

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Opozice by Rusko uvrhla do chaosu, varoval Putin a přidal vtip o zbrojení

Tradiční tisková konference Vladimira Putina (14. prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Najdete na iDNES.cz