Česko se pokouší o průlom. Věří, že Spojené státy vraha čtyř lidí vydají

  20:16aktualizováno  20:16
Vydání údajného čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena ze Spojených států může být záležitostí několika měsíců, případně let. Pokud se ovšem vůbec uskuteční. Spojené státy totiž jen velmi nerady vydávají své občany, kteří v cizině spáchali trestný čin. České úřady však věří, že se jim extradice podaří dosáhnout.

Američan Kevin Dahlgren je podezřelý z vraždy čtyřčlenné rodiny v Brně. | foto: Policie ČR

Nejznámější z poslední doby je bezesporu případ Amandy Knoxové. Studentku v Itálii nejprve odsoudil na 26 let za vraždu spolužačky, odvolací soud však "Foxy Knoxy", jak Amandě média přezdívají, osvobodil a ta odjela zpátky do USA.

Uzavřená oblast v Brně Ivanovicích, kde se ve středu v noci stala čtyřnásobná

Uzavřená oblast v Brně Ivanovicích, kde se ve středu v noci stala čtyřnásobná vražda.

Italská justice se však případu nehodlala vzdát a osvobozující rozsudek zrušila. Proces se tak bude opakovat. Tentokrát už však s největší pravděpodobností proběhne bez hlavní aktérky; právě kvůli nevoli amerických orgánů vydávat své občany. A tak i v případě, že italský soud znovu uzná mladou ženu vinnou, na ni bude tamní spravedlnost krátká.

Podobný scénář by přitom mohla mít i čtvrteční čtyřnásobná vražda v rodinném domě v Brně-Ivanovicích. Údajného zabijáka Kevina Dahlgrena totiž na žádost českého ministerstva spravedlnosti tamní úřady umístily do předběžné vazby. "Od zatčení obviněného ve Spojených státech běží dvouměsíční lhůta pro vypracování extradičních materiálů a doručení žádosti o jeho vydání," vysvětlila mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Tím však pouze začíná několikaměsíční kolotoč, na jehož konci může klidně být rozhodnutí o tom, že se Spojené státy za Dahlgrena postaví a do České republiky ho nevydají. Tak jako v mnoha jiných případech.

Na rozdíl od Česka neexistuje zákonná překážka

Podle Čechové nyní bude záležet zejména na důkazech, které Češi americké straně předají. Musí být zpracovány velmi pečlivě tak, aby byly dostatečné pro odůvodněnou domněnku, že Dahlgren skutečně vraždil. "Už dnes policie zmiňovala, že má dostatek dokumentů pro extradici pohromadě. Čili to není o tom, že by se sháněly důkazy na poslední chvíli," nepochybuje o síle materiálů mluvčí.

"Uděláme všechno pro to, aby extradiční žádost byla naprosto precizní, a očekáváme, že nám Spojené státy vyhoví," dodává. Určitá šance existuje i podle některých státních zástupců. Podle těch by vydání nepřicházelo v úvahu v případě hospodářských deliktů. V trestních věcech, ještě navíc tak závažných, by extradice mohla připadat v úvahu.

Je přitom paradoxní, že v zákonech Spojených států nenajdete ustanovení, které by vydávání vlastních občanů zakazovalo. Na rozdíl od Česka, kde je toto zakázáno trestním zákoníkem.

Podobný případ ještě v Česku nebyl

Celé soukolí, ve kterém kromě ministerstva figuruje ještě policie a brněnské krajské státní zastupitelství, by mělo podle všeho fungovat naprosto hladce a rychle. Žádost by proto mohla být podána ještě před uplynutím 60denní lhůty.

České ministerstvo se přitom v případě snahy o extradici dvacetiletého Dahlgrena pouští na prakticky neznámou půdu. Nyní sice probíhá extradiční řízení o vydání jiného amerického občana, podle Čechové je však tento případ závažností zcela někde jinde. "Srovnatelný proces tady ještě nebyl mezi námi a USA," konstatuje. I tak se však dá čekat, že definitivní rozhodnutí nepadne dříve než za několik měsíců.

Podle Čechové by však nemělo hrozit, že by se Dahlgren dostal na svobodu. V tuto chvíli je totiž na základě žádosti České republiky v předběžné vazbě. A pokud americké orgány extradiční žádost uznají za formálně správnou a opodstatněnou, za mřížemi bude až do chvíle, kdy soud rozhodne o jeho vydání či nevydání.

Kdyby se stalo, že Dahlgren vydán nebude, ve své domovině se nebude muset ničeho obávat. Vylučují to tamní zákony. "Uplatňují zásadu takzvané teritoriality, což znamená, že pouze za trestné činy spáchané na jejich území jsou občané stíháni a postihováni," řekl serveru Lidovky.cz Jakub Pastuszek, který na ministerstvu spravedlnosti vede trestní oddělení mezinárodního odboru. Právě to má extradiční žádost na starost.

Jediným omezením pro Dahlgrena by tak byl fakt, že by nesměl vycestovat za hranice. Česká republika na něj totiž zároveň s žádostí o předběžnou vazbu vydala i mezinárodní zatykač. Pokud by tak byl Dahlgren zadržen v některé ze zemí, s níž má Česko uzavřené náležité smlouvy, byl by vydán automaticky.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Muže soudí za vraždu dvoutýdenní dcery. Měla otok mozku, říká žalobce

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ osmadvacetiletého muže, který je obžalovaný, že letos v dubnu...

Spolek stavbou motokrosové dráhy poškodil životní prostředí, rozhodl soud

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy...

Spolek SVS Delta Racing Team při budování motokrosové dráhy u Vážan nad Litavou na Vyškovsku poškodil životní...

VIDEO: Řidič se řítil po D3 dvoustovkou, nadýchal dvě a půl promile

Opilý řidič se řítil dvoustovkou po dálnici D3 u Tábora

Rychlostí vyšší než 200 kilometrů za hodinu se proháněl řidič po dálnici D3 na Táborsku. Policisté ho několik kilometrů...

Najdete na iDNES.cz