Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vycvičte afghánské policistky, zněl úkol plný posměšků a ústrků

  7:17aktualizováno  7:17
Když britská policistka Amanda Hendersonová přijela na jih Afghánistánu, čekal ji nelehký úkol - vycvičit afghánské policistky a zlepšit jejich postavení ve společnosti. Dříve za vlády Tálibánu nepředstavitelné, v současné konzervativní islámské zemi takřka nemožné.

Výcvik afghánských policistek | foto: Britské ministerstvo obrany

Půlroční mise ve službách britského ministerstva obrany začala pro policistku Amandu Hendersonovou loni na podzim. Jako poradkyně afghánské policie v nebezpečné jihoafghánské provincii Hílmand, tradiční baště povstalců Tálibánu, dostala za úkol vycvičit první členky afghánské národní policie a získat nové rekrutky pro tuto práci.

„Museli jsme začít v podstatě od nuly a vytvořit kompletní vzdělávací program,“ vzpomněla Hendersonová na začátky. Několik žen sice v policejním sboru v Hílmandu už pracovalo, působily však jen jaksi tabulkově do počtu. Bez podpory, výcviku a školení nedostávaly žádné úkoly. Šance, že by je muži k nějaké práci pustili, byla prý mizivá.

Afghánky v armádě

Podobná situace s postavením žen u afghánské policie panuje také v armádě. Od konce září slouží v armádě 29 žen, které absolvovaly několikaměsíční výcvik pro nové brance. Ženy v řadách armády bránily Afghánistán naposledy v 80. letech proti sovětským vojskům. Tálibán jejich angažmá v ozbrojených silách v devadesátých letech zakázal.

Hendersonová proto okamžitě začala s výcvikem a náborem nových policistek. Neobešlo se to podle ní bez posměšků a ústrků ze strany vysoce postavených afghánských policejních důstojníků a úředníků.

Přístup k ženám v těchto rolích není v Afghánistánu zatím zvlášť vřelý a provincie Hílmand patří obecně k přísně konzervativním, co se dodržování islámských zvyklostí týká. „Zpočátku to bylo velmi obtížné, neměla jsem žádnou podporu a trvalo mi měsíce sehnat třeba uniformy,“ popsala své zkušenosti Hendersonová.

Rekrutky v šatech a šátcích

Zahalené v šátcích a dlouhých róbách afghánské policistky nicméně prošly kompletní přípravou, stejně jako jejich mužští kolegové. V nově sestaveném třítýdenním kurzu se naučily střílet, osvojily si základy policejní práce, vyšetřovací metody ale také právo. „Je to pro ně velmi nebezpečná práce, ale ony jsou velmi hrdé,“ řekla Hendersonová o svých svěřenkyních.

Aby přilákala do policejních řad další ženy, zařídila zvláštní rozhlasové vysílání. Během šesti měsíců se do služby v Hílmandu přihlásilo 11 žen. Ačkoliv by se na první pohled zdálo, že jde o velmi malý počet, na jihu Afghánistánu je to vzhledem ke kulturním a náboženským zvyklostem ve skutečnosti fantastický úspěch. „Ženy tvoří polovinu afghánské populace a jsou u policie potřeba,“ konstatovala Hendersonová.

Jakmile se podle ní rozkřiklo, že na některých stanicích v provinční metropoli Laškar Gah slouží ženy, okamžitě začaly na stanice přicházet ženy a oznamovat příkoří nebo protiprávní skutky, které musely dosud bez povšimnutí snášet.

Britské ministerstvo obrany označilo půlroční afghánské snažení Hendersonové za „jeden z nejtěžších úkolů v rámci programu reformy tamější policie“. Úspěšné mise si všimla i britská královna Alžběta II., které Hendersonovou vyznamenala za cenné služby.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz