Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyčištění maďarských vesnic od jedovatého kalu bude trvat nejméně rok

  8:47aktualizováno  9:24
Vyčištění západomaďarských vesnic, které zalil toxický kal po protržení hráze z odkalovací laguny obří hliníkárny, bude trvat nejméně rok, řekl televizi BBC ministr životního prostředí Zoltán Illés. Odklízení přijde zemi na desítky milionů dolarů. Maďarsko proto zřejmě bude potřebovat technickou i finanční pomoc EU.

Illés zároveň označil současnou ekologickou katastrofu za vůbec nejhorší v dějinách země. Při odklízení podle něj bude třeba odstranit dva centimetry hlubokou vrstvu půdy z celé zamořené oblasti.

Bilance pondělní havárie se zatím ustálila na čtyřech mrtvých, mezi nimiž jsou i dvě děti. Nejméně šest lidí úřady nadále pohřešují. I když zatím příčina smrti obětí nebyla stanovena, předpokládá se, že se utopily, píše BBC na svém webu.

Nezvěstné, kterými jsou postarší lidé, hledají záchranáři v protichemických oblecích. Pátrací čety se musejí kalem brodit a k hledání těl používat kovové pruty. Všichni nezvěstní i oběti jsou z vesnice Kolontár, která jako první stála až dvoumetrové vlně kalu v cestě.

Další desítky obyvatel jsou zraněny - přibližně devadesát lidí skončilo v nemocnici s popáleninami. Šest lidí je zraněno vážně. Chemikálie mohou poranit oči, ohrožují také dýchací cesty a trávicí ústrojí (více o protržení hráze odkalovací laguny čtěte zde).

Jedovatý kal

Nebezpečný materiál, který z nádrže vytekl, je žíravý, obsahuje těžké kovy, způsobuje chemické popáleniny a dráždí oči. Kal neobsahuje kyanid a není radioaktivní, jak první zprávy uváděly, řekl podle MTI šéf ochranného výboru Jenö Lasztovicza.

Vláda v oblasti vyhlásila stav ohrožení. Úřady povolaly na místo na pět set policistů i vojáků. Katastrofa ohrožuje tisíce lidí na území o rozloze tisíců kilometrů čtverečních.

Maďarští záchranáři se stále snaží zabránit tomu, aby se toxický kal dostal do nejdůležitějších řek - například do Dunaje. Jed už pronikl do řeky Marcal, odkud by se mohl dostat do Ráby a pak do Dunaje. Podél břehů kontaminované řeky Marcal leží vyplavené mrtvé ryby.

Z protržené nádrže už ale podle ministra vnitra Sándora Pintéra nic neuniká. Hliníkárenská společnost MAL, které zařízení v Ajce patří, tvrdí, že protrženou hráz opravuje a že v jímce zůstalo 96 až 98 procent kalu.

Z laguny vyteklo až milion kubických metrů červeného kalu, který zaplavil části obcí Kolontár a Devecser. Kal pronikl i do dalších tří obcí. Havárií je nyní postiženo území o rozloze 40 kilometrů čtverečních. Své domovy muselo opustit na 400 lidí.

Podle premiéra Viktora Orbána nic nenasvědčuje tomu, že by za havárii mohla přirozená příčina. Spíše to je následek lidské chyby. I když zatím příčina havárie nebyla stanovena, úřady prověřují podezření, že závod skladoval v laguně více kalu, než bylo povoleno. Nevyloučil ani vadu na jímce nebo případné poškození dna přetížením.

Ministerstvo životního prostředí v úterý oznámilo, že s okamžitou platností provoz MAL pozastavuje. Firma se hájí tím, že přísně kontrolovala všechny technologické postupy a že nemohla odhalit blížící se havárii.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Odpadlík od islámu žádal v Británii o azyl. Neuspěl, protože neznal Platóna

Socha Platóna v Aténách

Zamítnutí žádosti o azyl může mít celou řadu důvodů. Pákistánec, který se zřekl islámu a žádal o ochranu ve Velké...

U Seiny se přemnožili potkani, Pařížany vyděsila popelnice plná hlodavců

Le Parisien zveřejnil video, v němž jeden zaměstnanec městských služeb ukazuje...

Pařížská radnice bojuje proti rychlému šíření potkanů ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Problém se dostal do centra...

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí ministerstvo

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud prodlouží vazbu Češce zadržené před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz