Vychvalovaný Péťa zřejmě plnil jen svou kapsu

  12:56aktualizováno  19:06
Dlouhá léta byl Ladislav Péťa vychvalovaným starostou a cenným komunálním politikem sociální demokracie. Až do úterý, kdy policie právě v "jeho" obci začala řešit skandál, který se dotýká sociálnědemokratických premiérů.

Starosta Péťa, do včerejšího dne vzorný člen ČSSD, nyní muž, podezřelý z velkého podvodu | foto: www.trebic.socdem.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek dal ruce pryč od chyceného Doležela

Pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka to byl "šibal", kterého se musí strana co nejrychleji zbavit, pro lidi z Budišova na Třebíčsku naopak dobrodinec, který jim přinesl naději na hojnost a prosperitu. Každopádně starosta Péťa byl až do úterního zatčení úspěšným a vlivným mužem, místopředsedou krajské ČSSD. 

Vstával ve tři ráno....
"Pracovní den začínám ve tři hodiny ráno, kdy se po krátkém rozcvičení pouštím do papírování," pochlubil se jednou Péťa, jehož celoživotním heslem jsou slova o tom, že za úspěchem musí stát tvrdá a poctivá práce.

Otec dvou dcer absolvoval střední průmyslovou školu, z níž odešel v roce 1966 do státního stavebního podniku ve Žďáru nad Sázavou, kde dělal vedoucího provozu elektro. Po roce 1989 zjevně využil své předcházející zkušenosti i kontakty a založil si vlastní firmu Elektro Velké Meziříčí.

Dlouho se věnoval jen podnikání, v roce 1997 ale vstoupil do politiky, v níž stoupal v místním měřítku rychle nahoru. Od roku 1998 až dodnes je starostou Budišova, kromě toho je členem okresního stranického vedení a předsedou krajské komise pro finance a rozpočet. Podnikání ovšem zdaleka neopustil, nadále má elektrofirmu, vlastní například i čerpací stanici.

"Když začal dělat starostu, nebylo tady nic. Teď tady máme plyn, vodovod, pomohl i se stavbou bytů a domu s pečovatelskou službou. Budišov by bez něj nebyl tam, kde je," tvrdí Zdeněk Sedláček, místopředseda místní organizace ČSSD Budišov. A souhlasí s ním i šéf okresního výboru ČSSD Třebíč Emil Dračka.

"Udělal v Budišově obrovský kus práce, hodně se angažoval, měl věci v hlavě srovnané, věděl, co by se mělo a nemělo," dodává a přiznává, že o případném vyloučení Péti z ČSSD musí ještě hodně přemýšlet.

... a radoval se z evropských peněz
Jestliže Dračka mluví o tom, že zatčený starosta věděl, co by se mělo a nemělo, v případě rekonstrukce místního zámku své schopnosti zřejmě přecenil.

"Možnost čerpat finanční prostředky z evropských fondů považuji za neopakovatelnou šanci, kterou bychom neměli propást," napsal starosta nedávno v jednom z článků, kde mluvil o zvýšení kvality života na venkově.

Neopakovatelná šance to byla. Těžko říci, kdy se jí starosta chopil, je ale pravděpodobné, že tuto šanci "ucítil" společně se svým známým z Vysočiny, bývalým šéfem kabinetu premiérů Zdeňkem Doleželem.

"Určitě se potkávali a znali, nejsou sice ze stejného okresu, ale oba samozřejmě pracovali u nás na Vysočině v ČSSD," potvrzuje předseda sociálních demokratů v celém kraji Zdeněk Chlád, který evidentně není potěšen, že právě jeho region "zrodil" šibala Doležela.

Ať už s jeho přispěním nebo bez něho, starosta Péťa se postaral o založení obecně prospěšné společnosti Bono publico, která začala žádat peníze z evropských fondů - a byla úspěšná. Na opravu zámku v Třebíči dostala 20 milionů korun, na rekonstrukci zámku v Budišově 45 milionů korun.

Přesnější slovo než rekonstrukce by byla zásadní přestavba, která by ze zámku, v němž je expozice Moravského zemského muzea, udělala velký hotelový komplex.

Z dosavadních informací vyplývá, že Bono publico sloužilo spíše k obohacení některých lidí. A pevnou rukou mu vládl právě starosta Péťa. "On podepisoval všechny dokumenty, já jsem u ničeho nebyl," řekl MF DNES například člen tohoto sdružení Petr Piňos, který je v Budišově místostarostou.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Skrytý hazard ve videohrách. Za reálné peníze mohou online hrát i děti

hazardní automaty

Doteď se tažení ministerstva financí proti nebezpečí hazardu zaměřovalo především na herny, nyní se pozornost úředníků...

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....Najdete na iDNES.cz