Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Východočeská rumová aféra se soudí už osm let

  10:19aktualizováno  10:19
Případ s fingovaným exportem rumu, známý jako východočeská rumová aféra, nebyl na počátku 90. let jediným podobným deliktem. Případ ale brzy dostal skandální příchuť informacemi, že je spojen s lidmi z vysokých míst. O aféře jednal parlament a kvůli ní padaly hlavy u krajské policie i na inspekci.

Případ začal zatčením dvou podnikatelů Blanky Kvasničkové a Ronalda Holendy a advokáta Otakara Kracíka v roce 1993. Tento bývalý soudce z Pardubic a někdejší zástupce ředitele Úřadu vyšetřování ČR byl obviněn, že napomáhal daňovému úniku a že přijal úplatek.

U druhého obvinění ho však ostravský soud zprostil obžaloby. Později bylo z daňového úniku obviněno celkem osm lidí.

O případu jednal parlament
Do té doby šlo jen o kriminální čin, byť byl do něj zapleten bývalý soudce a vysoký činitel policejního úřadu.

Případ nabral obrátky, když v televizi vystoupil svědek případu, bývalý pracovník StB Jan Zikmund, a uvedl, že do daňových úniků jsou zapleteni vysocí činitelé ministerstva vnitra, policie a prokuratury. Později se stal jedním z obviněných.

Někteří obžalovaní tvrdili, že spojitost s rumovou aférou měli například tehdejší náměstek ministra vnitra Martin Fendrych a generální prokurátor Jiří Šetina. Vyšetřování však nic takového neprokázalo.

Rumová aféra v datech

červen, červenec 1993
- policie obvinila z daňového úniku advokáta Otakara Kracíka a dva podnikatele - Ronalda Holendu a Blanku Kvasničkovou

2.8.1993
- anonymní svědek (Jan Zikmund) vystoupil v televizi a uvedl, že do daňového úniku jsou zapleteni vysocí činitelé ministerstva vnitra, policie a prokuratury.

konec srpna 1993
- vojenská prokuratura začala vyšetřovat vrchního kriminálního komisaře Miloslava Jadrného a zástupce ředitele ředitele východočeské policie Jan Horského kvůli maření vyšetřování

září 1993
- o rumovou aféru se zajímá branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny

září 1993
- vyšetřování rumové aféry se přesunulo do Ostravy

6. září 1993
- vrchní komisař Jadrný odvolán z funkce

1. listopadu 1993
- vojenská prokuratura obvinila Jadrného a Horského z maření vyšetřování, Horský je o několik dní později zproštěn služby

30.11.1993
- Kracík je propuštěn z vazby

15.12.1993
- je zavražděn bývalý manžel jedné z obviněných Jany Šímové a údajný svědek rumové aféry

červen 1994
- ministr vnitra odvolal ředitele své inspekce Josefa Kolaju

6.12.1994
- Česká advokátní komora pozastavila členství Otakaru Kracíkovi

20.2.1995
- začal soud s osmi obžalovanými z daňového úniku

22.9.1995
- Krajský soud v Ostravě odsoudil osm obžalovaných v rumové aféře ke 3 až 8 letům vězení

20.2.1996
- Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil

30.11.1997
- náměstek ministra vnitra Martin Fendrych odchází z funkce. Někteří z obžalovaných ho spojovali s rumovou aférou. To se však nikdy neprokázalo.

1996 až 1999
- několik neúspěšných pokusů zahájit hlavní líčení

11.4.2001
- Nejvyšší soud v Brně přikázal, aby se případ projednával v Hradci Králové

29.5.2003
- hradecký soudce, který měl vést hlavní líčení, se vyloučil z projednávání kvůli podjatosti

8.10.2003
- Vrchní soud v Praze zamítl námitku podjatosti a přikázal, aby se v Hradci Králové konalo hlavní líčení.

Během vyšetřování se s jedním z obviněných podnikatelem Ronaldem Holendou zkontaktoval tehdejší náměstek ředitele východočeské policie Jan Horský a do případu se vložila vojenská prokuratura. Případem se zabýval i branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny.

Na kobereček si pozval například policejního prezidenta Stanislava Novotného, náměstky minitra vnitra Martina Fendrycha a Jiřího Křižana, ředitele Úřadu vyšetřování Václava Picku a některé východočeské policejní důstojníky. Kvůli vztahům některých policistů s aktéry rumové aféry byl případ převeden do Ostravy.

Padaly hlavy
Jako první na aféru doplatil vrchní kriminální komisař Miloslav Jadrný, který se na vyšetřování daňového úniku podílel. Šéf východočeských policistů ho zprostil funkce za to, že zprostředkoval vystoupení Zikmunda v televizi. O několik dnů později Jadrný odchází od policie.

Dalším, kdo musel opustit policejní řady, byl náměstek ředitele východočeské policie Jan Horský. Prý do vazební věznice napsal dopis Holendovi, kterého znal, a přesvědčoval ho, aby se přiznal.

Jadrného a Horského stíhala prokuratura od roku 1993 pro maření vyšetřování a zasahování do něj, soud oba bývalé policisty ke konci roku 1998 obžaloby zprostil.

V roce 1994 ministr vnitra Jan Ruml odvolal ředitele inspekce Josefa Kolaju. Ten později tvrdil, že byl odvolán ve chvíli, kdy sílilo podezření, že do rumové aféry jsou zapleteni lidé z vysokých postů na ministerstvu vnitra a policejním prezídiu.

Aféra spojená s vraždou
Aféra dostala další rozměr na začátku roku 1994, když na veřejnost pronikla informace o vraždě bývalého manžela Jany Šímové, jedné z obviněných. Šíma byl zavražděn 15. prosince 1993 na své chatě ve Hnátnici v okrese Ústí nad Orlicí, ale jeho smrt oznámila dcera až o měsíc později, kdy prý tělo objevila.

Policie později z vraždy obvinila Šímovu dceru Maud Šťastnou, Ivana Mareše a Lubomíra Ferdu. Štastná a Ferda figurovali jako svědci v rumové aféře.

Šímova dcera tvrdila, že otec měl informace o pozadí aféry a někdo ho zabil, aby nemohl svědčit. Podle soudu ho však trojice zabila kvůli penězům. Šíma v den smrti prodal vilu a získal za ni 650 tisíc korun. Krajský soud v Hradci Králové v roce 1997 odsoudil všechny tři k sedmnáctiletému vězení. Souvislost s rumovou aférou se neprokázala.

Kracík je znovu advokátem
Rumová aféra dostala punc výjimečnosti už tím, že se mezi obviněnými ocitl advokát Otakar Kracík, bývalý pardubický soudce a někdejší zástupce ředitele republikového úřadu vyšetřování.

Kvůli tomu, že ho mnoho soudců znalo z dřívější funkce, musel být případ převeden do Ostravy. I tehdy se dva předsedové senátu hradeckého krajského soudu chtěli vyloučit z rozhodování, ale nadřízené soudy jim to zamítly.

"Je problém soudit někoho, s kým si například tykáte," řekl místopředseda krajského soudu v Hradci Králové Miroslav Veselský.

Kracík během soudního líčení napsal knihu Černý Petr rumové aféry, kde formou rozhovoru s novinářkou popisuje jednotlivé události vyšetřování, svoje postoje a názory k případu a také dobu před listopadem 1989 u pardubického soudu, kde působil.

V knize se zmiňuje o vzájemných vztazích a známostech vysokých funkcionářů ministerstva vnitra, policie a prokuratury a naznačuje, jak tehdy fungovaly osobní vazby. Sám se staví do role oběti této mašinérie. Během vyšetřování případu ho Česká advokátní komora vyškrtla ze seznamu advokátů, po pěti letech ho však znovu přijala.

"Svoji žádost doložil čistým trestním rejstříkem. Komora ještě posuzovala, zda by jeho členství nemohlo být pozastaveno, když je trestně stíhán. Vzhledem k tomu, že trestní řízení se táhne už více než deset let a původní rozsudek byl zrušen, v souladu s evropskou úmluvou o dlouho trvajících řízeních se nakonec rozhodla výkon advokacie nepozastavit," řekl tajemník České advokátní komory Jiří Klouza.

Někteří obžalovaní v kauze daňového úniku nadále podnikají. Například Ronald Holenda to bude mít do soudní síně jen skok ze svého pracoviště. Vlastní totiž restauraci, která je hned naproti budově hradeckého soudu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Chlapec vypadl z lanovky v osmimetrové výšce. Zraněný díky sněhu není

Lanovka na šumavském Zadově.

Sedmiletý chlapec v neděli odpoledne vyklouzl ze sedačkové lanovky Kobyla v Zadově na Prachaticku. V osmimetrové výšce...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Najdete na iDNES.cz