Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Východní Timor poprvé volil svobodně

  15:36aktualizováno  15:36
Ve Východním Timoru se konaly první demokratické parlamentní volby v historii. Po téměř pěti stoletích portugalské nadvlády a čtvrtstoletí indonéské vojenské okupace, která přinesla smrt třetině obyvatel, zde 425 tisíc voličů rozhodovalo o složení Ústavodárného shromáždění.

Volilo 93 procent Východotimořanů
Volby, které proběhly bez incidentů, doprovázela masová volební účast. Lístek do urny podle zástupců Organizace spojených národů vhodilo asi 93 procent oprávněných voličů starších 17 let.

Šéf rozvojového programu OSN pro Východní Timor Finn Reske-Nielsen vysokou volební účast předem předpokládal. "Byl bych překvapen, kdyby byla nižší než 90 procent, a nebudu překvapen, bude-li to 95 nebo 96 procent," řekl Reuters.

"Jsme velmi šťastni," potvrzuje jeho slova jeden z prvních Východotimořanů, kteří přišli odevzdat svůj hlas v přímořském městě Manatuto, Mateus Amaro Bras. "Po 24 letech nakonec můžeme rozhodnout o své budoucnosti. Už nemáme strach z násilností."

Timor se posunul na cestě k nezávislosti
O křesla zákonodárců usiluje 1100 kandidátů šestnácti politických stran. Favoritem voleb je nejaktivnější síla osvobozeneckého boje, Revoluční fronta pro nezávislý Východní Timor (Fretilin). Tato strana funguje už od roku 1974.

Osmaosmdesát přímo volených členů Ústavodárného shromáždění má do konce roku připravit a schválit ústavu nového nezávislého státu. Příští rok by měli vytvořit první parlament, který vypíše na rok 2002 prezidentské volby.

Volební lístky se začnou sčítat v pátek. První výsledky hlasování by měly být známy 5. září. Konečné výsledky vyhlásí ústřední volební komise o pět dnů později.

VÝCHODNÍ TIMOR

Východní Timor byl portugalskou kolonií. V roce 1975 se ho zmocnila Indonésie. Nyní je pod dočasnou správou OSN, neboť po referendu o nezávislosti země v roce 1999, v němž se pro ni vyslovilo 78,5 procenta oprávněných voličů, vypukly na jeho území násilnosti vyvolané proindonéskými milicemi.

Vůdci Východotimořanů počítají s vyhlášením nezávislosti v polovině roku 2002. Na úřad prezidenta nové demokracie, zvané Timor Loro Sa'e (Timor vycházejícího slunce), bude kandidovat sedm let vězněný bojovník za nezávislost José Alexandro Xanana Gusmao, vedoucí představitel Fretilin.


Fronta před volebním střediskem ve Východním Timoru. Občané vybírají 88 členů Ústavodárného shromáždění. Ti mají do konce roku připravit a schválit ústavu nového nezávislého státu, 30. srpna 2001

Ve východním Timoru se uskutečnily za velké účasti voličů první demokratické parlamentní volby v historii. Možnosti volit využilo podle OSN 93 procent z 425000 oprávněných voličů nad 17 let, 30. srpna 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Izraelský plán deportace afrických migrantů už není na pořadu dne

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Izraelská vláda v úterý nejvyššímu soudu v zemi oznámila, že opouští plán deportovat tisíce afrických migrantů, kteří...

Dánský konstruktér, který v ponorce zavraždil novinářku, dostal doživotí

Kresba zachycuje konstruktéra Petera Madsena u soudu. Za brutální vraždu...

Doživotí bez možnosti propuštění na podmínku. Tak zní verdikt nad konstruktérem Peterem Madsenem, který loni v srpnu na...

Svoboda tisku se v Evropě snižuje, v žebříčku propadává i Česko

(ilustrační snímek)

Míra svobody tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz