Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Silného vůdce chce čtvrtina Čechů, půlka by se vzdala některých svobod

  16:10
Demokracii ke štěstí zas tak moc nepotřebujeme. Naznačil to rozsáhlý průzkum společenských nálad v zemích střední Evropy. Především v Bulharsku a na Slovensku se ozývá volání po silném vůdci. Většina Čechů demokratické uspořádání stále podporuje, s jeho stavem je jich ale spokojena méně než polovina.
Demonstrace za demokracii, kterou na pražské Letné pořádala iniciativa Milion...

Demonstrace za demokracii, kterou na pražské Letné pořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. (16. listopadu 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Průzkum think-tanku Globsec v deseti zemích střední a východní Evropy ukázal, že podpora demokratického uspořádání je poměrně slabá a že ve většině zemí regionu panuje nízká míra spokojenosti se současným systémem vládnutí.

V Bulharsku dokonce 45 procent respondentů dalo najevo, že preferuje politický systém s autoritářskými tendencemi. Liberální demokracie vyhovuje méně než polovině obyvatel Slovenska, Litvy a Lotyšska.

V České republice se pro demokracii s pravidelnými volbami a systémem více stran vyslovilo 60 procent dotazovaných. Na otázku, zda preferují „silného a rozhodného vůdce, který by nemusel brát ohledy na parlament nebo volby“, odpovědělo kladně čtyřiadvacet procent respondentů.

„Podpora demokracie mezi velkou většinou české populace převládá, vidíme tu však jistou míru váhání. Šestnáct procent Čechů se mezi možnostmi liberální demokracie a silného vůdce nedokázalo jasně rozhodnout,“ uvedly pro iDNES.cz Dominika Hajdu a Katarína Klingová z think-tanku Globsec. 

Téměř čtvrtina respondentů, která se vyjádřila pro silného vůdce, odpovídá i číslům z nedávného průzkumu CVVM, podle nějž je 24 procent Čechů pro rozpuštění politických stran a parlamentu. Podle Hajdu a Klingové to však nemusí znamenat nesouhlas s demokracií.

„Pro některé je to odmítání přívlastku ‚liberální‘ – termínu, který dnes bývá často terčem démonizace ze strany konzervativnějších aktérů, pro jiné je to vyjádření frustrace a nespokojenosti s tím, že demokracie dnes nefunguje podle jejich představ,“ vysvětlují autorky průzkumu.

„Obecně lze konstatovat, že poptávka po silných politických vůdčích osobnostech v posledních letech stoupá – to se ostatně zračí v úspěchu politických představitelů, kteří se takto prezentují: Donald Trump, Viktor Orbán a koneckonců i Andrej Babiš,“ komentuje výsledky průzkumu Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky.  

Alarmující Bulharsko

Poměrně překvapivá jsou čísla z Maďarska a Polska, tedy zemí, jejichž vlády v posledních letech čelí obvinění z autoritářských tendencí a demontáže právního státu. Pro liberální demokracii se zde vyslovilo 81, respektive 66 procent dotázaných.

„Pokud by měli na výběr, stoupenci vládnoucích stran v Maďarsku by si vybrali spíše vizi neliberální či křesťanské demokracie premiéra Viktora Orbána. Pokud si ale mají vybírat mezi demokracií a diktaturou, většina Maďarů zvolí demokracii,“ komentují náladu v zemi experti z budapešťského think-tanku Political Capital Institute.

„Kvalitní demokratický systém není pro lidi primárním zdrojem spokojenosti se životem. Je to mezera, která je lehko zneužitelná aktéry s autokratickými tendencemi.“

Dominika Hajdu a Katarína Klingová

Bulharské znechucení demokratickým systémem experti přisuzují například i tomu, že balkánská země vykazuje největší míru příjmové nerovnosti v rámci EU. „Výsledek týkající se Bulharska, kde počet lidí preferujících „vládu silné ruky“ nad liberální demokracií převážil, považuji v členském státě EU za alarmující,“ myslí si Janebová.  

Demokracie není hlavním zdrojem štěstí

Průzkum také ukázal, že lidé mohou být šťastní, i když jsou nespokojení se stavem demokracie ve své zemi. V Česku je se svým životem spokojeno osmdesát procent obyvatel, čímž se řadí na třetí příčku za Rakousko a Polsko. Stav demokracie však hodnotí kladně jen 47 procent lidí. Podobný rozpor je patrný v celém regionu.

„Toto zjištění indikuje, že kvalitní demokratický systém není pro lidi primárním zdrojem spokojenosti se životem. Je to mezera, která je lehko zneužitelná aktéry s autokratickými tendencemi, kteří budou lidem slibovat prosperitu či bezpečnost výměnou za demokracii,“ upozorňují Hajdu a Klingová.

Který systém vlády je podle vás pro naši zemi lepší?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 2. července 2020. Anketa je uzavřena.

Poukazují přitom na zjištění, že 54 procent Čechů a 64 procent Slováků by se vzdalo některých svých práv a svobod ve prospěch lepší finanční situace nebo bezpečnosti země.

„Ochota vzdát se některých svobod se dá vysvětlit i rostoucími obavami ze stability finanční situace a měnícího se uspořádání světa. Globalizace, rostoucí nerovnost, posuny geopolitické dynamiky, neustálý příval zpráv a rozšíření sociálních médií plných nespolehlivých informací, to vše může přispět k rostoucí nejistotě a ovlivnit priority každého z nás,“ stojí v studii.

Za hrozbu je považována EU a migranti

Zajímavé je také srovnání, co je v jednotlivých zemích střední a východní Evropy považováno za největší hrozby pro národní identitu a hodnoty. Zatímco Slováci vedou v obavách z USA a západního stylu života, Češi jsou bezkonkurenčně největší euroskeptici. Evropskou unii označilo za hrozbu 45 procent respondentů.

Podle Pavlíny Janebové to je způsobeno jednak rétorikou českých politiků, jednak tradiční skepsí Čechů vůči zásahům „externích subjektů“ do našich záležitostí. 

16. listopadu 2019

„Čeští politici mají často ve zvyku mylně hovořit o Evropské unii jako o externím subjektu. Taková interpretace samozřejmě neodpovídá realitě – Česko jako členský stát má možnost směřování EU ovlivňovat,“ míní expertka na středoevropský prostor.

Podle ní je rétorika politiků i za českými obavami z migrantů. Za hrozbu je považuje 72 procent respondentů. To je stejně jako na Slovensku, ve všech ostatních zemích to bylo méně. „Je zajímavé, že pocit ohrožení u maďarských respondentů – tedy v zemi, jejíž vláda migraci dlouhodobě prezentuje jako největší hrozbu – je nižší,“ poznamenává Janebová.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  13:21

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:10

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  13:05

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...