Východní Asie vstupuje do roku hada

Obyvatelé východní Asie, kde se čas poměřuje čínským lunárním kalendářem, stojí na prahu nového roku 4699. Otěže vlády převezme 24. ledna od energického, podnikavého a loni vskutku úspěšného draka přemýšlivý, ale pomalejší had. V pořadí šesté zvíře z dvanáctičlenného zvěrokruhu bylo naposledy garantem roku v období od 6. února 1989 do 26. ledna 1990, napřesrok ho 12. února vystřídá kůň.

Z čeho vychází prastarý čínský kalendář?
Čínský cyklický kalendář podle tradice zavedl císař Chuang Ti, když podle gregoriánského kalendáře roku 2673 před Kristem nastoupil na trůn a jmenoval dvanáct zvířat jako své strážce. Zvláštností kalendáře je dělení do šedesátiletých cyklů, které vznikají kombinací deseti nebeských kmenů a dvanácti pozemských větví. Každému znaku pozemských větví pojících se s dvanácti oběhy Měsíce v roce bylo přiřazeno jméno zvířete, znamení zvěrokruhu.

Znamení v pořadí krysa (myš), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, koza (ovce, beran), opice, kohout (slepice), pes, prase (divočák) se střídají rok po roce. Na každé zvíře přijde řada jednou za dvanáct let. Působení jednotlivých zvířecích znamení podle astrologů posiluje nebo zeslabuje jeden z pěti prazákladních prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda), které se postupně střídají a jsou současně ovlivňovány ženským (jin) nebo mužským principem (jang).

Skloubení solárního a lunárního cyklu pomocí přestupného roku
Čínský tradiční systém se snaží smířit lunární a solární cyklus. Protože měsíce trvají 29 nebo 30 dnů, je lunární rok dlouhý 353, 354 nebo 355 dní. Aby se vyrovnal rozdíl mezi délkou lunárního a solárního roku, vkládají Číňané v přesně určených intervalech třináctý přestupný měsíc. Počátek nového roku je pohyblivý, Nový rok nastává o prvním novu po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře, mezi 21. lednem a 20. únorem gregoriánského kalendáře.

Každému jsou dány do vínku vlastnosti zvířete čínského zvěrokruhu, které vládlo v roce, kdy se narodil
Každé ze zvířecích typů má jedinečné, pozitivní i negativní vlastnosti, které předává svému zrozenci. Podle jedné z buddhistických pohádek se kdysi k oslavě nového roku dostavilo k Buddhovi na jeho pozvání dvanáct zvířat v pořadí, jaké jim diktoval jejich charakter: krysa, ranní ptáče, všudybylka a rychlá zpravodajka, pomalý, ale nezadržitelný a důsledný buvol, odvážný a lstivý tygr, dobrácký, rodinu ctící zajíc, vznešený drak, moudrý had, netrpělivý kůň, inteligentně se tvářící, ale vrtkavá koza, nápaditá a okouzlující opice, chlubivý ale schopný kohout, skromný ale oddaný pes a přímočarý vepř.

Z hadů se proslavili například Cassius Clay (Muhammad Ali), Kim Basingerová, Tony Blair, Pierce Brosnan, Greta Garbo, John F. Kennedy a Pablo Picasso.

Had je v Asii uctíván, v křesťanských zemích ale zatracován
Svůdný had má v křesťanských zemích špatnou pověst, v Asii je však ctěn a vážen pro svou moudrost a ostrovtip. V čínském folklóru je tvorem blízkým zemi, z níž čerpá velké zásoby energie jin a symbolizuje plodnost. V pověstech se pojí s ženskými božstvy, která dovedou okouzlit mladé učence a rodí nesmírně nadané děti.

Čím se vyznačují lidé narození ve znamení hada?
Astrologové tvrdí, že lidé narození ve znamení hada jsou obdivuhodně vytrvalí, silní a aktivní, ač působí tichým a pomalým dojmem. Mnoho a hluboce přemýšlí, často filozofují, jsou ale velmi sebevědomí a těžko snášejí situaci, v níž jim hrozí ztroskotání. Slabinou může být i jejich přirozená rozvážnost - vyčkáváním mohou poskytnout výhodu protivníkům. Milují oddaně a žárlivě.

Tradiční čínské lékařství říká, že není nad dobrou hadí polévku, jež může dobře posloužit těm, kteří pochybují o svých sexuálních výkonech.

Had: Gumánský požitek v Číně
Had je v Číně oblíben nejen coby sympatický symbol. Patří i mezi kulinářské pochoutky s přitažlivými účinky. Nejenže jeho pojídání dává lidem sílu, ale po jeho požití se dobře snáší i velice nízké teploty, jež v zimě dosahují až mínus 20 stupňů.

Novoroční tradice a zvyky 
Lunární Nový rok - Svátky jara považují Číňané a mnozí Asijci za největší a nejvýznamnější ze svátků. Slaví se v rodinném kruhu. K tradičním obyčejům patří kromě předchozího gruntování a výzdoby obydlí znaky štěstí - například pečení rýžových koláčků, návštěvy buddhistických chrámů nebo očista v lázni, po níž má na prahu nového roku stanout zcela nový člověk. Nedílnou součástí je dobré jídlo a pití. Číňané v Malajsii a Thajsku spotřebují tuny ovoce, hlavně pomerančů považovaných za symbol prosperity.

Týdenní mohutné oslavy
Půlnoc zahajuje karnevaly s třeskem ohňostrojů a dělbuchů, jejichž posláním je zahnat zlé duchy, aby v novém roce neškodili. K Novému roku patří dárky zabalené v červeném papíře, trhy, atrakce a divadelní představení, vyprávění neobyčejných příběhů. Samozřejmostí jsou předpovědi astrologů, mnohé z nich se však nikdy nenaplní. Do továren a úřadů se pracovníci navracejí čtvrtý den, na vesnici veselí trvá týden.

Mladí Číňané si nesou domů z trhu květiny, kterými tradičně u příležitosti Nového roku vyzdobí své domovy. Země východní Asie slaví Nový rok 24. ledna, kdy vstupují do roku hada. (Reuters 24. ledna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video