Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Prvomájové oslavy přichystaly jak politické strany, tak pravicoví i levicoví radikálové ve většině měst. Policie je připravena na případné nepokoje především v Brně, kde se proti sobě postavili neonacisté a odpůrci jejich pochodu.
17:41
Postupně se rozešli i odpůrci pravicových radikálů z křižovatky ulici Cejl a Koliště. Policie v Brně dokázala udržet oba tábory od sebe a zabránila větším násilnostem. On-line z prvomájových oslav končí. Děkujeme za pozornost.
17:11
Většina pravicových radikálů se už rozešla. Na křižovatce ulic Cejl a Koliště zůstává skupina jejich odpůrců. "Mají nějaké projevy. My stále dohlížíme na bezpečnost lidí, kteží se na křižovatce nachází," řekla mluvčí policie Petra Vedrová.
17:08
Policie zatím zadržela osm lidí v soiuvislosti s pochodem radikálů v Brně. Jednoho kvůli projevu, další měl plynovou pistoli. Třetí pravicový radikál měl vlajku a triko se "závadnými symboly" Další dva měli zakázaný transparent, který policie také zabavila. Tři lidé byli zadrženi, protože neuposlechli výzvy policie a vzájemně se napadali.
16:58
Průvod extremistů Brně doprovázelo pro zdokumentování protiprávního jednání i monitorovací vozidlo. "Zatím jsme předvedli tři osoby k podání vysvětlení. Řídící štáb zpracovává všechny informace, sleduje v přímém přenosu záběry z vrtulníku a operativně uvolňuje pro dopravu části trasy průvodu," řekla policejní mluvčí Petra Vedrová.
16:54
Těžkooděnci vytlačili pravicové radikály před brněnské Mahenovo divadlo. Ti poté upustili od snahy přiblížit se k odpůrcům blokujícím křižovatku ulic Cejl a Koliště.
16:45
Neonacisté dokončili pochod Brnem. Nyní se ale část z nich tlačí k místu zablokovanému policií. Odpůrci jsou od nich asi 20 metrů. Policie se snaží obě strany odtlačit co nejdál od sebe.
16:27
Policie nakonec pochod radikálů Brnem odklání přes Körnerovu a Bratislavskou ulici zpět k místu, odkud vyšli.
16:23
Pravicoví radiálové i jejich odpůrci jsou opět na dohled od sebe. Policie na ulici Cejl vytvořila barikádu, aby se obě skupiny nespojily.
16:05
Pravicové radikály se cestou snažila zastavit skupinka lidí, která si lehla na ulici. Asi pětisetčlenný dav je překročil a pochodoval dál. Postupně dorazil až na ulici Cejl. Tam na ně z jednoho domu vylétla podomácku vyrobená dýmovnice. Do domu okamžitě vběhli policisté.
16:02
Policie vyzývá odpůrce neonacistů, aby se rozešli. Ti stále blokují brněskou ulici Cejl a naopak se snaží projít přes policejní blokádu.
  • Odpůrci neonacistického pochodu městem z iniciativy Brno blokuje zatarasili ulici Cejl. (1. květen 2011)

    Odpůrci neonacistického pochodu městem z iniciativy Brno blokuje zatarasili ulici Cejl. (1. květen 2011) / Autor: Ondřej Surý MF DNES

15:45
Policie zadržela posledního řečníka na setkání pravicových radikálů v Brně Jeho projev v němčině vyhodnotila jako "závadný". "Zajistili jsme ho k podání vysvětlení a určitě ještě necháme zpracovat znalecké posudky," řekl mluvčí policie Patra Vedrová.
15:43
Odpůrci neonacistů v Brně se chtěli vydat ulicí Cejl radikálům naproti. Policie je ale po pár metrech zastavila. Nyní skupina, kterou podle odhadů tvoří až tisíc lidí, vyčkává.
15:37
Romové a levicoví aktivisté sledují pochod pravicových radikálů Brnem z povzdálí. Policie je vyzývá, aby odstoupili do bezpečné vzdálenosti a nenapadali těžkooděnce. Dav píská, ale pokyny respektuje.
15:19
Pravicoví radikálové vyrazili na pochod Brnem. Plánovanou trasu nakonec projdou v opačném směru. Vyšli smerem k ulici Milady Horákové a přes Merhautovu se vrátí na Cejl.
15:18
Tomáš Vandas vyzval své příznivce, aby v ulicích Brna šli v pětistupech, chovali se slušně a dbali pokynů organizátorů.
15:09
Policie přehradila brněnskou ulici Koliště dodávkami. Snaží se tak zamezit dalším pokusům odpůrců neonacistů, aby se dostali blíže k akci radikálů. Za skandování hesel "ulice jsou naše" nebo " běžte domů" se o to pokouší především skupiny Romů.
14:55
Odpůrci pravicových radikálů v Brně se začali tlačit směrem ke svým protivníkům. Policie vytvořila živou zátarasu a snaží se je odtlačit zpět. Mezi odpůrci je i bývalý ministr Michael Kocáb.
  • Odpůrci neonacistického pochodu městem z iniciativy Brno blokuje zatarasili ulici Cejl. (1. květen 2011)

    Odpůrci neonacistického pochodu městem z iniciativy Brno blokuje zatarasili ulici Cejl. (1. květen 2011) / Autor: Ondřej Surý MF DNES

Diskuse

Radiozurnal: jiného nezbyde. Vládní strany se bály aby při nejmenším nedostaly vajíčky. Zasloužili by si ale zavřít do vězení, za to jak veřejně kradou, a ještě si to posvětili zákony, společně ruku v ruce s EU. (20:04)

Radiozurnal: Ano televizním společnostem se moc nechtělo ukazovat záběry z Prvomájových oslav, to se nedivím. Sláva ůčast hlavně u komunistů byla obrovská, a při současných poměrech bude jenom stoupat. Lidem nic j (20:03)

j-erzy: takže legálně nahlášený pruvod musí ustoupit něčemu nezákonemu (17:04)

palič;.: bílí co stojí na straně cikánů proti vlastním lidem zaslouží leda tak trhnout mezi dveřma (16:59)

Fuck_the_people: a Kotschab taky musí bejt všude.... (15:23)

Fuck_the_people: Vandas vyzývá ke klidu, odpůrci jdou do boje.....hezké (15:23)

Fuck_the_people: hm, tak to máme tu onou demagogii......... (15:22)

Franz Ferdinand I.: nelžete nic se něděje ! (14:50)

Huffnagellův duch: co to je za on-line přenos, když jste sem za dvacet minut nic nedali? (13:28)

Huffnagellův duch: proč není on-line tv přenos? (13:21)

Huffnagellův duch: To se tam fakt nic neděje? (13:20)