Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výbuch v Lybaru si vyžádal dva životy

  19:17aktualizováno  19:17
- V závodu Lybar Velvěty na Teplicku exlodovalo kolem poledne zařízení na výrobu podlahovin při demontážních pracích. Při výbuchu zahynuli dva pracovníci servisní firmy a jeden je s těžkým zraněním hospitalizován na jednotce intenzívní péče teplické nemocnice. Zařízení patřilo ústecké společnosti Spolchemia, jelikož nebylo funkční, rozhodlo se ho vedení Lybaru nechat demontovat. Ve velvětském podniku se vyrábějí laky na vlasy a jiná kosmetika.

"Příliš informací o výbuchu zatím nemáme. Pracovníci firmy rozebírali zařízení, které už nefungovalo a to najednou explodovalo," uvedla mluvčí teplických policistů Martina Cimrmanová.

Policisté už také zkoumají látku, která výbuch způsobila. Cimrmanová ale podotkla, že expertizy mohou trvat i několik dnů. Explozí se také zabývají tepličtí hasiči, kteří jsou stále na místě.

"Zařízení patří Spolchemii, takže to je jejich záležitost," uvedl mluvčí Lybaru Petr Folget. "Na jeho sanaci se nepodílel nikdo ze zaměstnanců Lybaru, kteří jsou všichni v pořádku," dodal mluvčí.

Budovy a provozní zařízení společnosti Lybar nebyly poškozeny. Zařízení Spolchemie se podle Folgeta nachází v objektu společnosti Lybar v blízkosti jejího sídla a výrobního závodu.

Téměř stejně ale komentovali výbuch i zástupci Spolchemie. Mluvčí Zdeněk Rytíř ani nespecifikoval funkci zařízení, které explodovalo. "Sbíráme informace, vyjádříme se k tomu až v pátek," podotkl.

Ústecká chemička loni Lybar Velvěty prodala a na demontáž nefunkčního zařízení si
objednala specializovanou firmu.

Výbuchy v českých podnicích od roku 1993

5. dubna 1993 Výbuch s následným požárem nastal v provozu polymerace PVC ve Spolaně Neratovice. Šest lidí bylo zraněno těžce, pět středně a tři  lehce; škoda dosáhla 18 milionů korun.
26. června 1995 Výbuch v provozu prosévání černého prachu závodu Explosia a. s. Synthesia Pardubice. Exploze smrtelně zranila jednoho pracovníka obsluhy.
24. října 1995 Výbuch trichlóru v hale odmašťovny součástek v podniku Siemens Drásov (okres Brno-venkov) měl za následek jednoho mrtvého a jednoho zraněného člověka.
24. července 1996 Výbuch v kamenolomu v Nové Červené Vodě na Jesenicku si vyžádal dvě oběti. V kobce pro uložení trhavin, kterou rekonstruovali dva zaměstnanci, se vznítilo 50 kilogramů tzv. černého prachu, výbuch kobku rozmetal a oba pracovníky usmrtil.
26. září 1996 Výbuch v ostravské kanalizaci při svařování těsnící fólie k podzemnímu potrubí způsobil dvěma pracovníkům firmy Ingstav Brno popáleniny druhého a třetího stupně.
5. října 1996 Výbuch na výrobní lince závodu UMA akciové společnosti Synthesia v Pardubicích měl za následek požár, při kterém byl těžce popálen sedmadvacetiletý muž obsluhující zařízení a středně těžce jeho čtyřicetiletá kolegyně.
24. října 1996 Exploze a následný požár zasáhly plnící stanici pohonných hmot ropné rafinérie v Litvínově; exploze nastala při plnění motorové nafty u železničních cisteren. Třetí den po havárii zemřel pracovník České rafinérské, který při výbuchu utrpěl rozsáhlé popáleniny.
7. února 1997 Výbuch ve škrobárně Amylon v Havlíčkově Brodě způsobil zranění pěti lidem a škoda dosáhla zhruba dvou milionů korun.
28. února 1997 V dílnách a. s. Východočeská energetika v Hradci Králové nastal výbuch dvou transformátorů, při němž byli dva pracovníci popáleni.
1. září 1997 Výbuch části zařízení ve výrobně barvářského polotovaru v pardubické chemičce Synthesia; jeden zaměstnanec byl zraněn, škoda dosáhla 12 až 15 milionů korun.
10. ledna 1998 Uhelný prach vybuchl v briketárně Sokolovské uhelné společnosti. Zraněni byli čtyři muži, jeden z nich utrpěl těžké popáleniny.
13. května 1998 V provozu staré lisovny v Setuze Ústí nad Labem vybuchly pravděpodobně benzínové výpary, které se zde nahromadily a vznítily se; exploze těžce popálila dva zaměstnance.
3. července 1999 Po mohutné explozi se sesul dvoupodlažní dům stavební firmy Makos v Ostravě-Vítkovicích. Lehce zraněni byli dva lidé, výbuch poškodil řadu budov v blízkém okolí.
4. listopadu 1999 Pět lidí utrpělo zranění při výbuchu elektrické pece ve slévárně společnosti Alfanametal v Tršicích na Olomoucku. Tři muži byli zraněni těžce, dva lehce.
21. ledna 2000 V plnírně firmy MG Odra Gas v areálu ostravské společnosti Nová huť explodovala acetylenová láhev. Výbuch těžce zranil pět lidí.
20. dubna 2000 V závodu Lybar Velvěty na Teplicku exlodovalo kolem poledne zařízení při demontážních pracích,  zahynuli dva pracovníci servisní firmy a jeden byl těžce zraněn.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz