Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výbuch v Izraeli rozpoutal nové násilí

  14:08aktualizováno  14:08
Centrálním Izraelem otřásl další výbuch. Bomba nastražená pod autem explodovala na tržišti ve městě Or Jehuda. Podle izraelského vojenského rozhlasu byli při explozi zraněni dva lidé. "Automobil, který vybuchl, ihned zachvátily plameny," informovala Reuters mluvčí policie. Od posledního pumového útoku v židovském státě neuplynul ani den. V neděli při sebevražedném útoku v telavivské čtvrti Kfar Saba zemřeli dva lidé.
Pyrotechnik prohlíží místo pod autobusem

Pyrotechnik prohlíží místo pod autobusem - Policejní pyrotechnik prohlíží prostor pod autobusem poblíž těla domnělého atentátníka v severoizraelském městě Kfar Saba. (22. dubna 2001) | foto: EPAČTK

Další incident se stal v pondělí nedaleko palestinského uprchlického tábora Chán Júnis na jihu pásma Gazy.

Izraelští vojáci podle svědků zasahovali proti účastníkům pohřbu palestinského policisty, kteří se přiblížili k nedaleké izraelské osadě Ganej Tal. O život přišel jeden Palestinec a 14 bylo zraněno. Izraelská armáda zprávu teprve šetří.

V neděli zabíjela bomba v Tel Avivu
V nedělní ranní dopravní špičce byli při sebevražedném útoku v části hlavního města Tel Avivu Kfar Saba zabiti dva lidé a přes 40 bylo zraněno. Jednou z obětí byl sám útočník. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Podle zástupce šéfa policie Šimona Buhbuta byla výbušnina odpálena v davu lidí čekajících u autobusu, podle jiných zdrojů nastala exploze přímo ve vozidle. K atentátu se přihlásilo dosud neznámé uskupení, Fronta lidové armády - odvetné prapory.

V prohlášení zaslaném faxem tiskovým agenturám organizace uvedla, že odpálila velkou nálož ve Kfar Sabě nedaleko autobusu číslo 29.

"Tato operace je odpověď na bombardování, nálety, ničení domů a pozemků... a na útoky na náš lid na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, jakož i odpověď na bombardování syrských postavení v Libanonu," praví se v prohlášení. Izraelská armáda podnikla v noci na podnělí 16. dubna letecký útok na syrskou radarovou stanici na východě Libanonu, při němž podle Damašku zemřel jeden syrský voják a čtyři byli zraněni.

Izrael dává odpovědnost Palestincům
Izrael obviňuje z odpovědnosti za atentát palestinskou samosprávu. "Palestinská samospráva a její síly nesou plnou zodpovědnost za to, co se stalo," prohlásil mluvčí izraelského premiéra Raanan Gissin. Jejich úkolem je podle něj zastavit teroristické akce. "Nejenže to neudělali, ale navíc teroristickým aktivitám pomáhají a podporují je," dodal.

Islámská hnutí útok podpořila
Militantní islámská hnutí však vyjádřila svou podporu podobným teroristickým akcím. Zároveň vyzvala k pokračování ozbrojeného odporu Palestinců proti Izraeli.

"Islámský džihád blahopřeje k operaci," prohlásil jeden z vůdců tohoto hnutí Abdalláh Šamí. "Pokračování izraelské okupace a sionistická agrese se bude střetávat s odporem a to je legitimní právo Palestinců," řekl předák militantního hnutí Hamas Abdal Azíz Rantisí.

Obě tyto organizace se vymkly kontrole předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata. Obě se stavějí proti mírovým jednáním Palestinců s Izraelem a přihlásily se k zodpovědnosti za sebevražedné a pumové atentáty, při nichž bylo zabito a zraněno množství Izraelců.

Schůzka s Arafatem byla zrušena
Kvůli atentátu byla zrušena nedělní schůzka mezi šéfem opoziční levicové strany Merec Jossim Saridem a předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem, která se měla uskutečnit v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Kfar Saba se stává terčem teroristů
Město Kfar Saba asi 20 kilometrů severně od Tel Avivu v blízkosti hranice s územím západního břehu Jordánu se stává častým terčem teroristických útoků militantních Palestinců.

Naposledy tu minulý týden palestinští teroristé odpálili dvě bomby, nikdo však nebyl zraněn.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Najdete na iDNES.cz